reklama
reklama

Ściągacz do izolacji - jakie są rodzaje i jakie są ich zastosowania?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: freepik.com

Ściągacz do izolacji - jakie są rodzaje i jakie są ich zastosowania? - Zdjęcie główne

foto freepik.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Izolacja to element przewodów elektrycznych, który nie jest na stałe połączony z żyłami. Dzięki temu zdjęcie go nie jest trudne. Do wykonania tego zadania można wykorzystać wiele różnych przyrządów. Najlepszymi są jednak profesjonalne ściągacze. Jakie korzyści daje wybór takiego narzędzia oraz czym kierować się przy zakupie?
reklama

Typy ściągaczy do izolacji

Ściągacze do izolacji dzielą się przede wszystkim na ręczne i automatyczne. W pierwszej kategorii znajdują się m.in. narzędzia czołowe. Element służący do zdejmowania wierzchniej warstwy przewodów znajduje się z przodu. Wyposażone są również w zacisk, dzięki któremu można regulować szerokość rozwarcia otworu służącego do ściągania izolacji. Tego narzędzia używa się, wykonując ruch od końca kabla do siebie.Kolejnym rodzajem są ściągacze izolacji boczne. Wyglądem przypominają obcęgi. W głowni takiego narzędzia znajdują się ostrza, do której wsuwa się przewód. Jak wskazuje nazwa, do zdjęcia powłoki kabla należy przesuwać narzędzie od siebie w bok.Profesjonalni elektrycy używają również automatycznych ściągaczy izolacji. Ich zaletą jest wyjątkowo łatwe użytkowanie. Po wsunięciu przewodu do otworu z ostrzami wystarczy uruchomić zacisk, a narzędzie całą pracę wykona za człowieka. Ceną za taką wygodę jest jednak wyższy niż w przypadku ręcznych ściągaczy wydatek na narzędzie.

Czym kierować się przy wyborze ściągacza do izolacji?

Przy wyborze ściągacza do izolacji trzeba zwrócić uwagę na maksymalną szerokość otworu tnącego. Zasada jest w tym przypadku prosta – im większy zakres rozwarcia, tym grubsze przewody mogą zostać pozbawione izolacji. Oprócz tego ważne są oznaczenia poszczególnych narzędzi. Niektóre ściągacze służą do pracy z konkretnymi rodzajami kabli, np. telefonicznymi lub koncentrycznymi.Warto się również zainteresować dodatkowymi elementami wyposażenia i funkcjami ściągaczy. Przykładami są kaseta na ostrza, regulacja głębokości cięcia czy też ogranicznik długości. Istnieją ponadto modele wyposażone w element pozwalający na przycinanie przewodów.Niezależnie od wyboru tego czy innego ściągacza do izolacji, zawsze lepiej wybrać profesjonalny sprzęt od uznanych producentów. Daje on gwarancję maksymalnej precyzji i odpowiedniego wykończenia. W zamian za to otrzymuje się sprzęt, który bez uszkadzania żył bezpiecznie oddziela od nich izolację i nie przecina kabla. Co więcej, wysokiej jakości ściągacz do izolacji będzie wygodny w użyciu i posłuży przez wiele lat.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama