Typy ściągaczy do izolacji
Ściągacze do izolacji dzielą się przede wszystkim na ręczne i automatyczne. W pierwszej kategorii znajdują się m.in. narzędzia czołowe. Element służący do zdejmowania wierzchniej warstwy przewodów znajduje się z przodu. Wyposażone są również w zacisk, dzięki któremu można regulować szerokość rozwarcia otworu służącego do ściągania izolacji. Tego narzędzia używa się, wykonując ruch od końca kabla do siebie.Kolejnym rodzajem są ściągacze izolacji boczne. Wyglądem przypominają obcęgi. W głowni takiego narzędzia znajdują się ostrza, do której wsuwa się przewód. Jak wskazuje nazwa, do zdjęcia powłoki kabla należy przesuwać narzędzie od siebie w bok.Profesjonalni elektrycy używają również automatycznych ściągaczy izolacji. Ich zaletą jest wyjątkowo łatwe użytkowanie. Po wsunięciu przewodu do otworu z ostrzami wystarczy uruchomić zacisk, a narzędzie całą pracę wykona za człowieka. Ceną za taką wygodę jest jednak wyższy niż w przypadku ręcznych ściągaczy wydatek na narzędzie.
Czym kierować się przy wyborze ściągacza do izolacji?
Przy wyborze ściągacza do izolacji trzeba zwrócić uwagę na maksymalną szerokość otworu tnącego. Zasada jest w tym przypadku prosta – im większy zakres rozwarcia, tym grubsze przewody mogą zostać pozbawione izolacji. Oprócz tego ważne są oznaczenia poszczególnych narzędzi. Niektóre ściągacze służą do pracy z konkretnymi rodzajami kabli, np. telefonicznymi lub koncentrycznymi.Warto się również zainteresować dodatkowymi elementami wyposażenia i funkcjami ściągaczy. Przykładami są kaseta na ostrza, regulacja głębokości cięcia czy też ogranicznik długości. Istnieją ponadto modele wyposażone w element pozwalający na przycinanie przewodów.Niezależnie od wyboru tego czy innego ściągacza do izolacji, zawsze lepiej wybrać profesjonalny sprzęt od uznanych producentów. Daje on gwarancję maksymalnej precyzji i odpowiedniego wykończenia. W zamian za to otrzymuje się sprzęt, który bez uszkadzania żył bezpiecznie oddziela od nich izolację i nie przecina kabla. Co więcej, wysokiej jakości ściągacz do izolacji będzie wygodny w użyciu i posłuży przez wiele lat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.