Futter Nova 11 głównym bohaterem Dni Pola
Niezwykle wydajna mieszanka traw i roślin motylkowych o nazwie Futter Nova 11 będzie głównym bohaterem Dni Pola, które odbędą się 16 października w Nepomucenowie, gm. Kobylin.
Jest to autorska mieszkanka paszowa Wojciecha Styburskiego z Biura Doradztwa Rolniczego Styburski&Golinski, która powstała dzięki obserwacji. - Staramy się cały czas poszukiwać i wdrażać innowacje w rolnictwie. Pokazujemy, jak w inny sposób patrzeć na walory, które nas otaczają i w bardziej optymalny sposób je wykorzystywać – mówi Wojciech Styburski. Jak zauważa, koszty produkcji trzeba dziś bardzo optymalizować. Jako doradca i jednocześnie producent rolny, a także hodowca bydła mięsnego, rozpoczął poszukiwania tańszych rozwiązań, które byłyby tak samo efektywne, jak te konwencjonalne, polegające głównie na żywieniu kiszonką z kukurydzy i pasz treściwych, których ceny są zbyt wysokie. Inspiracją do stworzenia nowej mieszanki, była wartość paszowa traw i ich mieszanin z innymi roślinami. Stworzono więc model żywienia, w 80% oparty na sianokiszonkach i na paszy objętościowej z traw. - Są to rośliny bardzo szlachetne i zasobne w węglowodany i w białko. Przy udziale specjalistów, udało mi się znaleźć kompozycję i mieszaninę takich roślin, które stworzą dobrej jakości alternatywną paszę, ale także będą mogły być uprawiane w międzyplonie, czyli w okresie, w którym pole jest niewykorzystywane i odpoczywa do następnego zasiewu – wyjaśnia dalej Wojciech Styburski.
Jakie korzyści płyną ze stosowania takiej mieszanki? Przede wszystkim jest ona alternatywą, wysokojakościową i wydajną pasza dla przeżuwaczy, czyli koni, bydła mlecznego i opasowego, kóz lub owiec. Futter Nova 11 spełnia także wymogi, dotyczące zrównoważonego gospodarowania. Rolnik, który chce uzyskać pełną pulę płatności bezpośrednich, musi część swojego areału wyłączyć z produkcji, co w regionie bardzo intensywnego rolnictwa, jest wręcz niemożliwe. Zamiast ugorowania, można jednak stosować praktyki zamienne, które dopuszczają stosowanie uprawy międzyplonowej. A taką właśnie jest wspomniana mieszanka. - Przy tej okazji wykorzystujemy pole w maksymalny sposób, czyli produkujemy tam bardzo wysokiej jakości paszę – mówi Wojciech Styburski.
Kolejną korzyścią jest działanie prośrodowiskowe. Przez to, że pole jest okryte zielenią nawet w ciągu zimy, zabezpiecza się ziemię przed działaniem erozyjnym, czyli deszczem, czy mrozem. Struktura gleby pozostaje w bardzo dobrej kondycji. Ważny jest też fakt, iż po sprzątnięciu trawy, ściernisko dostarcza bardzo dużo materii organicznej, niezbędnej dla gleby i będącej pewnego rodzaju paliwem, wzbogacającym jej zasobność. Mieszanka Futter Nova 11 jest komercyjnie dostępna na rynku już drugi rok. Wcześniej była w fazie doświadczeń i badań. - Efekt jest niesamowity i chcemy się nim dzielić. To doskonałe rozwiązanie dla rolnika, na którego niekorzyść działa susza i warunki klimatyczne. Na tym samym areale może on wyprodukować 100% więcej paszy w sposób, który jest spójny z ochroną środowiska – wyjaśnia Wojciech Styburski. Tylko 60 dni musi upłynąć od zasiania do ścięcia mieszanki przy normalnych warunkach pogodowych. Na plantacjach założonych w sierpniu, dokonano już pierwszych pokosów, rolnicy testujący mieszankę, czekają już za kolejnymi plonami.
Organizatorzy zachęcają do odwiedzin podczas Dni Pola Futter Nova 11, kiedy to każdy przybyły będzie mógł zobaczyć pokazy maszyn, polegające na koszeniu, przegrabianiu, zgrabianiu, zbiorze treści międzyplonowej, rozsiewie nawozów, oprysku chemicznym i oprysku priobiotykami. Będzie bardzo dużo treści, związanych z naturalnym podejściem do nawożenia i ochrony roślin. Pojawi się tam między innymi firma Probiotic Polska, która wdraża naturalne technologie w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz Ampol – Merol, która optymalizuje nawożenie w taki sposób, aby zabiegi były niskonakładowe, a zarazem bardzo efektywne.
Dni Pola organizowane są po raz drugi. Ich pierwsza edycja odbyła się w maju tego roku i przyciągnęła około 1 000 osób. Odsłona październikowa ma być przede wszystkim dobrą praktyką i jej demonstracją. - Nie tylko rolnik jest naszym potencjalnym partnerem i beneficjentem, ale i całe obszary wiejskie i ich mieszkańcy. Chcemy się z nimi podzielić swoimi dobrymi praktykami, efektami użytkowania mieszanki międzyplonowej Futter Nova 11 – wyjaśnia Wojciech Styburski. Na wydarzenie zaproszono eksperta z firmy Uprawa Pasowa Czajkowski. Pan Maciej Czajkowski jest producentem innowacyjnej maszyny do siewu w systemie uprawy pasowej strip-till, który po raz drugi pokaże technologię, dzięki której sześć zabiegów, zostaje zastąpionych jednym przejazdem maszyny. Maszyna była testowana wiosną, a efekty uprawy za jej pomocą przyniosły bardzo dobre rezultaty. Sposób takiej uprawy, rolnicy będą mogli zobaczyć już 16 października w Nepomucenowie.
Wyłącznym dystrybutorem mieszanki międzyplonowej Futter Nova 11 jest firma trudniąca się zaopatrzeniem dla rolnictwa AGRO CENTNAS Sp. Jawna Ryszard Woltmann i synowie.
Firma zajmuje się sprzedażą w dwóch punktach handlowych:
→ Pogorzela, ulica Parkowa 3; tel. (65)5734619;
→ Koźmin Wielkopolski ulica Floriańska 21a; tel.(62)7216561.
Prowadzi sprzedaż wysyłkową, a także dostarcza nasiona własnym transportem.
Wszelkie pytania i zamówienia proszę kierować na adres mailowy: agro_centnas@wp.pl
Partnerzy Dni Pola Futter Nova 11:
SANO, Czajkowski Uprawa Pasowa, Goodenergy, POLSAD, Ampol-Merol, WBK, PPHU SOBMETAL, TURBAŃSCY- Głuchów, Granum, FreshMazovia, Zakład Instalacyjny „Burza Burzyński”, „Paw-Mar” Grzegorz Pawlak, PZHiPTCh „POLSUS”, IDFS, TUW - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Agro-Instal Krobia, Danko, DOLFOS, Stachura Betoniarstwo, SKAVSKA, Pietrzak 24, Akros - Stowarzyszenie Akredytowanych Podmiotów Doradztwa Rolniczego, Fundacja dla wsi, SIPMA, Agro Profil, Agro Foto, „Gazeta Gostyńska”, „Życie Gostynia”, gostynska.pl
16 października, Nepomucenów, gmina Kobylin, powiat Krotoszyn
Pokazy odbywać się będą od godz. 13.00
W planie całodniowych pokazów i demonstracji są:
- wystąpienie prof. dr hab. Piotra Golińskiego, autora wielu publikacji naukowych, kierownika Katedry Łąkarstwa i Krajobrazu Przyrodniczego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu lustracja plantacji międzyplonowej mieszanki paszowej Futter Nova 11
- koszenie - zgrabianie
- zbiór sianokiszonek w balotach i wozem zielonkowym
- rozsiew nawozów
- pokaz OZE - fotowoltaika, konsultacje i wyceny
- innowacje w nawożeniu i ochronie roślin
- konsultacje
- pokazy maszyn rolniczych
- oferty finansowania rolnictwa
- doradztwo rolnicze