Reklama

Za przejście w miejscu, gdzie nie ma pasów nawet 200 zł mandatu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Za przejście w miejscu, gdzie nie ma pasów nawet 200 zł mandatu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Różne Nasza Czytelniczka (emerytka) otrzymała mandat w wysokości 200 zł za przejście przez jezdnię na Wałach Dąbrowskiego w Rawiczu. Schodziła z plant na wysokości ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego - w miejscu, gdzie nie ma pasów. Czy słusznie została ukarana?

Reklama

Przepisy w tym przypadku są jednoznaczne. 

Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odleglość od przejścia przekracza 100 m - stanowi art. artykuł 13 ustawy Prawo o ruchu drogowym. - Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. 

To oznacza, że przechodząc przez jezdnię z rawickich plant na ul. Wały Dąbrowskiego łamiemy przepisy. Najbliższe pasy znajdują się w bowiem w odległości około 70 m.

Jednak prawo sobie, a praktyka sobie. Wiele osób w ten sposób skraca sobie drogę idąc do pobliskich marketów. Argumentacja opiera się o logikę - po co zejście z plant, z którego nie można byłoby korzystać. 

Ten sam problem dotyczy zejść z plant w innych miejscach, choć są może mniej „użyteczne” niż to na przedłużeniu ulicy ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. 

W Rawiczu będą sugerowane przejścia dla pieszych?

Jednak 21 września weszły w życie kolejne zmiany w kodeksie drogowym. Nowelizacja ustawy dotyczy przede wszystkim pieszych. Zmodyfikowano definicję chodnika, wprowadzono pojęcie drogi dla pieszych, zobligowano przechodniów do większej ostrożności na drogach dla rowerów.

Do ustawy wprowadzono też nowe określenie - przejście sugerowane. Ważne w tej definicji jest to, iż taki rodzaj przejścia nie będzie w żaden sposób oznakowany. Co bardzo ważne - na takowym przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa.

Procedura administracyjna wymaga, by mieszkańcy zużyli oficjalne pismo w Urzędzie Miejskim Gminy Rawicz z prośbą i umotywowaniem organizacji takiego przejścia - wyjaśnia Aleksandra Szymanowska, kierownik Biura Zarządzania Drogami. - Propozycje zostaną rozważone pod względem bezpieczeństwa na Komisji ds. Organizacji Ruchu i dopiero wtedy będzie można przejścia sugerowane zaplanować i zrealizować.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy