reklama
reklama

Przedstawiciele Rawii Rawicz złożyli petycję w sprawie budowy boiska. Podpisało ją ponad 2500 mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB Rawia Rawicz

Przedstawiciele Rawii Rawicz złożyli petycję w sprawie budowy boiska. Podpisało ją ponad 2500 mieszkańców - Zdjęcie główne

foto FB Rawia Rawicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Rawia Rawicz wielokrotnie zwracała uwagę na brak pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, które pozwoliłoby trenować zawodnikom nawet w okresie zimowym, kiedy boisko przy ulicy Spokojnej nie jest w najlepszym stanie. Działacze wzięli sprawę w swoje ręce tworząc petycję, którą podpisało ponad 2500 mieszkańców.
reklama

Działacze Rawii od dawna walczą o poszerzenie bazy sportowej w Rawiczu. Wielokrotnie wskazywali obiekty, które mogłyby stanowić wzorzec dla nowego boiska w naszym mieście. Wreszcie postanowili przygotować liczącą sześć stron petycję z bardzo obszernym uzasadnieniem konieczności budowy pełnowymiarowego boiska. 

Przez pełnowymiarowe boisko rozumiemy boisko do gry w piłkę nożną 11-sto osobową, spełniające wymogi PZPN w rozgrywkach organizowanych przez związek, jednak nie mniejsze niż boisko o wyznaczonym polu gry 100m / 65m ( dł. / szer. ) oraz strefami techniczną i bezpieczeństwa. Całkowita powierzchnia boiska ma wynieść 75mx115m (wraz ze strefami bezpiecznymi).

W Rawiczu piłkę nożną trenuje prawie 500 zawodników

W petycji padają bardzo mocne argumnety, jako pierwszy wymienia się liczbę osób trenujących piłkę nożną w Rawiczu. 

- Obecnie w 15 drużynach szkoli się około 260 młodych piłkarek i piłkarzy w wieku od 5 do 18 roku życia oraz 25 seniorów. Ponadto, w gminie Rawicz funkcjonuje Ludowy Zespół Sportowy SARNOWIANKA Sarnowa posiadający drużynę seniorów oraz szkolący dzieci w wieku 5-12 lat, a także drużyny zrzeszone i uczestniczące w lokalnych rozgrywkach LZS. Na terenie Rawicza działają jeszcze dwie szkółki piłkarskie szkolące dzieci w wieku 5-12 lat, a mianowicie, Akademia Piłkarska REISSA i Lech Poznań Football Academy. Podsumowując, w chwili obecnej w piłkarskich klubach naszej gminy, we wszystkich rocznikach, dyscyplinę uprawia ok. 500 młodych sportowców - czytamy w uzasadnieniu.

Problemy z bazą sportową w Rawiczu

Choć mogłoby się wydawać, że baza sportowa w Rawiczu jest dość spora to jednak, według autorów petycji, jest niewystarczająca. 

Kluby korzystają z 4 obiektów należących do gminy, którymi zarządza Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rawiczu, tj.:

  • KP Rawia oraz Akademia Piłkarska MŁODA RAWIA korzystają z trzech boisk o nawierzchni naturalnej, w tym jedno z oświetleniem na stadionie im. Floriana Kapały przy ul. Sportowej (treningi wszystkich grup młodzieżowych) oraz z boiska na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Spokojnej 1 (treningi zespołu seniorów), 
  • Sarnowianka Sarnowa trenuje na boisku z naturalną nawierzchnią w Sarnowie oraz na orliku znajdującym się przy szkole,
  • Pelikana Dębno Polskie korzysta z boiska w Dębnie Polskim (naturalna nawierzchnia z oświetleniem), gdzie zajęcia prowadzi także szkółka LPFA Rawicz, 
  • Akademia Reissa oraz LPFA Rawicz korzystają również z zadaszonego boiska Orlik znajdującego się przy SP nr 1 w Rawiczu oraz boiska wielofunkcyjnego przy ZSZ w Rawiczu.
- Od wielu lat największym problemem i bolączką środowiska piłkarskiego jest organizacja treningów oraz zawodów mistrzowskich czy meczów sparingowych w okresie od listopada do marca każdego roku, czyli przez blisko 4-5 miesięcy w roku. W tym okresie, ze względu na panujące warunki atmosferyczne oraz rodzaj nawierzchni naszych boisk na stadionie przy ul. Sportowej, ul. Spokojnej, w Dębnie Polskim i Sarnowie, nie jest możliwa normalna ich eksploatacja. Ciągły proces treningowy realizowany na tych obiektach późną jesienią, zimą i wczesną wiosną, spowodowałby konieczność przeprowadzania corocznej, gruntownej renowacji tych obiektów. Koszt takich renowacji byłby ogromny. Dlatego co roku w tym okresie z rozczarowaniem, ale jednocześnie ze zrozumieniem przyjmujemy decyzję o wyłączeniu z eksploatacji wszystkich boisk trawiastych - czytamy w petycji. 

Przedstawiciele klubu zwracają uwagę także na to, że czasem muszą korzystać z boisk położonych poza naszym powiatem, a wynajęcie takiego boiska i dojazd wiąże się z dodatkowymi kosztami. 

- Każdej zimy praktycznie wszystkie mecze sparingowe drużyn organizowane są poza Rawiczem. Najbliższe boiska ze sztuczną nawierzchnią znajdują się w Żmigrodzie, Krotoszynie, Miliczu, Trzebnicy oraz Gostyniu i Lesznie. Zainteresowanie ich wynajmem jest jednak tak duże, że konieczne jest organizowanie wyjazdów jeszcze dalej – do Poznania, Głogowa, Legnicy czy Wrocławia - napisano w uzasadnieniu.

Jakie koszty budowy nowego boiska w Rawiczu?

W petycji uwzględniono także wstępną wycenę inwestycji. 

Szacunkowy koszt budowy podobnych inwestycji realizowanych w okolicznych miejscowościach szacowany na aktualnej - w grudniu 2023 - wycenie, to kwota ok. 8-9 milionów złotych. W jej zakres wchodzi budowa następujących obiektów:
• pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej o nawierzchni z trawy syntetycznej –
całkowita powierzchnia 75mx115m (wraz ze strefami bezpiecznymi),
• piętrowego budynku z 6 szatniami, pomieszczeniami gospodarczymi oraz
zapleczem (siłownia, sala edukacyjno-konferencyjna),
• oświetlenia boiska (6 masztów),
• instalacji nawadniania wraz ze zraszaczami,
• ogrodzenia (piłkochwyty wokół boiska),
• kabin zawodników rezerwowych,
• stanowiska spikera,
• instalacji nagłośnienia,
• trybuny dla kibiców,
• monitoringu,
• świetlnej tablicy wyników z zegarem.

- Ponieważ technologia rozwija się i obiektów takich budowanych jest coraz więcej koszty budowy mogą być jednak niższe. Gmina na realizację tego zadania może uzyskać wsparcie ze środków EFRR i EFS w ramach funkcjonowania Gminnego Programu Rewitalizacji, środków MSiT oraz innych programów regionalnych. Proces przygotowania i realizacji inwestycji rozłożony jest w czasie, co umożliwia rozłożenie udziału środków własnych na 2-3 lata - wyliczają twórcy petycji. 

Petycja w sprawie boiska w rawickim urzędzie 

12 lutego twórcy petycji złożyli ją w Urzędzie Miasta i Gminy Rawicz.

- W dniu 12 lutego 2024 roku, w Urzędzie Miasta i Gmina Rawicz nasz klub złożył petycję w sprawie budowy pełnowymiarowego boiska piłkarskiego z nawierzchnią syntetyczną.  Dzięki dużemu zaangażowaniu całego środowiska piłkarskiego, w kilka tygodni udało się zebrać 2633 podpisy osób popierających tę inicjatywę. Nasza społeczność bardzo liczy na przychylność włodarzy miasta, mocno wierzymy, że realizacja tego niezwykle ważnego zadania nastąpi w najbliższym czasie - czytamy na profilu Rawii Rawicz.

Jakiś czas temu szefowie samorządu Rawicza poinformowali o planowanej inwestycji przy Szkole Podstawowej nr 4 w Rawiczu, gdzie ma powstać nowe boisko z nawierzchnią poliuretanową. To rozwiązanie nie satysfakcjonuje jednak działaczy Rawii. 

- Jednocześnie informujemy, że bardzo nas cieszy planowana inwestycja przy szkole podstawowej nr 4 w Rawiczu polegająca na budowie boiska ze sztuczną nawierzchnią. Niestety, wielkość tego boiska spełniać będzie warunki do rozgrywania meczów piłkarskich jedynie drużynom w kategorii „orlik” i młodszych (do 12 roku życia) i nie rozwiązuje problemów wszystkich pozostałych drużyn z trenowaniem i rozgrywaniem meczów w okresie jesienno-zimowym - czytamy. 

Co na to burmistrz?

O komentarz do sprawy poprosiliśmy burmistrza Rawicza - Grzegorza Kubika. 

- Budowa pełnowymiarowego boiska, o które wnioskuje Rawia Rawicz, jest w naszych planach na kolejną kadencję. Zatem myślę, że idziemy w tym samym kierunku, co klub. Mamy plan na tę inwestycję i są pewne możliwości finansowe. Równocześnie realizujemy drugą inwestycję, czyli nowe boisko przy Szkole Podstawowej nr 4, z którego również będzie mogła korzystać Rawia Rawicz. To boisko powstanie jako pierwsze, bo mamy na nie już dofinansowanie - komentuje burmistrz.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama