Reklama

Rawicz. Ile pieniędzy na sport? Burmistrz: "Pomagamy, jak możemy"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: D. Bela (archiwum)

 Rawicz. Ile pieniędzy na sport? Burmistrz: "Pomagamy, jak możemy" - Zdjęcie główne

foto D. Bela (archiwum)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Na działalność klubów sportowych w 2022 roku w pierwszej puli gmina Rawicz przeznaczyła 472 tysiące zł. Nie wszyscy, którzy złożyli wnioski o dotacje, wsparcie otrzymali. Jak przekazało Centrum Informacyjne Burmistrza, o dofinansowanie nie wnioskowała np. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz.

Największe dofinansowanie w pierwszej puli otrzymały: koszykarska i piłkarska Rawia, odpowiednio 85 tys. zł i 80 tys. zł. Pojawiły się jednak także głosy, że pieniądze, które trafiają do klubów, nie są wystarczające. 

Dotacje dla klubów. Ile w sumie?

Jak przekazało Centrum Informacyjne Burmistrza, przed pandemią - w 2020 roku - na dotacje do działalności klubów sportowych gmina Rawicz przeznaczyła łącznie 642 tys. zł. W bieżącym roku - ze względu na ograniczone zmianami podatkowymi środki finansowe samorządu - na działalność 17 klubów w różnych dyscyplinach sportu zostało rozdysponowane 472 tys. zł.

Gmina daje też obiekty z obsługą

Przedstawiciel gminy precyzuje, że kluby sportowe płacą za korzystanie z gminnej infrastruktury (boiska, stadiony, sale gimnastyczne, pływalnię i strzelnicę) 50 zł miesięcznie, co - jak podaje CIB - nawet w minimalnym stopniu nie pokrywa kosztów ich utrzymania.

Kluby nie muszą ponosić kosztów utrzymania obiektów. Płacą za korzystanie z nich symboliczne 600 zł rocznie. Ciężar kosztów utrzymania obiektów sportowych bierze na siebie gmina. Gmina ponosi też koszty utrzymania sal sportowych w szkołach, z których również korzystają kluby sportowe - zauważa CIB.

Z obliczeń Ośrodka Sportu i Rekreacji wynika, że gmina rocznie - za utrzymanie obiektów sportowych, wykorzystywanych przez kluby - płaci 3 mln zł. Kluby nie odpowiadają za utrzymanie murawy, bieżni czy kortów, a także nie martwią się o energię elektryczną, wodę, ścieki, remonty czy niektóre bieżące zakupy.  W ubiegłym roku same tylko wydatki na remonty, koszty ogrzewania, wody i ścieków w sali sportowej przy ul. Kopernika wyniosły 77 tys. zł, na stadionie przy ul. Spokojnej - 40 tys. zł,  strzelnicy - 18 tys. zł, a krytej pływalni aż 460 tys. zł.

Obecnie koszt utrzymania, np. sali gimnastycznej w szkole, w przeliczeniu na godzinę to 126-250 zł. Kluby korzystają z każdego z tych obiektów przez około 100 godzin miesięcznie - wylicza CIB.

Burmistrz Rawicza o dotacjach dla klubów sportowych 

CIB podkreśla, że dochodów gminy Rawicz (ok. 150 mln zł) nie można porównywać do Wrocławia (ok. 5 mld 300 mln zł), Lublina (ok. 2 mld 500 mln zł) czy nawet Opola (ok. 1 mld 100 mln zł). Tamte miasta gwarantują klubom większe wsparcie. 

Jako 30-tysięczna gmina nie przeznaczymy na sport tyle, co ponad 600-tysięczny Wrocław. Choć bardzo bym tego chciał. Pomagamy, jak możemy, nie chcemy obciążać klubów płatnościami za używanie prądu, wody czy remontów. Pokrywamy to z budżetu gminy - mówi burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik. 

Burmistrz przypomina, że kolejnym wsparciem dla młodych sportowców są gminne stypendia, na które gmina rokrocznie przeznacza 100 tys. zł.  

Będzie drugi nabór wniosków

W pierwszym naborze o środki nie starała się Metalika Recycling Kolejarz Rawicz. Klub nie złożył wniosku i, w związku z tym, nie otrzymał żadnego dofinansowania.

Dotacji nie otrzymały również, m.in. Fundacja Lech Poznań Football Academy oraz Fundacja Piotra Reissa. Obie organizacje stwierdzają, że zadanie zostanie wykonane bez opłat uczestników, jednak z jawnych informacji wynika, że ich działalność jest w pełni komercyjna. Komisja miała również zastrzeżenia co do celów statutowych - informuje CIB.

Centrum Informacyjne Burmistrza podsumowuje, że gmina chce zorganizować drugi nabór wniosków na dofinansowanie klubów sportowych, co umożliwi niektórym podmiotom ponowne ubieganie się o wsparcie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy