Reklama

Pytanie rawickiego działacza: "czy gminie zależy na upowszechnianiu sportu wśród dzieci i młodzieży?"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Pytanie rawickiego działacza: "czy gminie zależy na upowszechnianiu sportu wśród dzieci i młodzieży?" - Zdjęcie główne

foto archiwum portalu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport 472 tysiące złotych to kwota, która trafi do siedemnastu klubów sportowych. Wniosków było jednak więcej.

Reklama

Przypomnijmy. W ostatnim dniu stycznia burmistrz Grzegorz Kubik podjął decyzję w sprawie przyznania dotacji na realizację zadań publicznych w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. Nie wszystkie kluby, które starały się o dotację, otrzymały ją. Pojawiają się także głosy, że pieniędzy na sport w gminie Rawicz jest za mało.

Z Marcinem Depkowskim, sekretarzem zarządu Klubu Piłkarskiego Rawia Rawicz, rozmawia Dawid Bela. (KP Rawia otrzymała z gminy drugą pod względem wysokości kwotę - 80 000 zł. SPRAWDŹ TUTAJ, ile dostały inne stowarzyszenia)

Dawid Bela: O jaką kwotę wnioskowała piłarska Rawia?
Marcin Depkowski: W ubiegłym roku otrzymaliśmy dotację w wysokości 70 tys. zł. To był bardzo trudny rok. Wieku projektów nie udało się zrealizować z powodu braku funduszy. W tym roku złożyliśmy ofertę na 120 tys. zł. Przy naszych środkach własnych, całość oferty opiewa na 180 tysięcy. Żeby jednak poważnie myśleć o włączeniu się do walki o IV ligi, budżet musi być na poziomie 250 tys. zł.

Czy pieniądze, które trafiły do Rawii z dotacji, są satysfakcjonujące dla władz klubu?
Musimy przyznać, że Nasz Klub jest mocno rozczarowany dotacją otrzymaną na finansowanie rozwoju piłki nożnej w Rawiczu. Od 2-3 lat obserwujemy, że - mimo dużego zaangażowania Zarządu Klubu i osób współpracujących z Rawią - nie możemy liczyć na większą pomoc ze strony miasta, nad czym mocno ubolewamy. 

Mamy 12 grup zawodników, których trenuje w każdym roczniku 1 opiekun. Łącznie, mamy 225 zawodników w wieku od lat 4 do seniorów. Seniorzy grają w V lidze, 3 drużyny: juniora, trampkarza i młodzika są w ligach wojewódzkich, grając w Ostrowie Wlkp, Kaliszu, Koninie czy Poznaniu. Środki te nie starczą na pokrycie nawet transportu na mecze piłkarskie, o wynagrodzeniu trenerów i innych wydatków już nie wspominając. 

Jakie uczucia wam towarzyszą?
Jesteśmy, niestety, zdania, że Panowie Burmistrzowie KP Rawia Rawicz traktują w nieobiektywny sposób. W ciągu 4 lat zmniejszono nam dotację o 30-40.000 zł. Nikt nam nie wyjaśnił takiej decyzji. W każdym sezonie musimy upominać się o podstawowe warunki do gry, w szczególności w sezonie zimowym. Wyłączę z tego OSIR, LO czy SP nr 1, z którymi współpraca przebiega prawidłowo. Tymczasem jesteśmy Klubem, w którym trenuje najwięcej dzieci i młodzieży na terenie naszej gminy, w samej Akademii Młoda Rawia obecnie trenuje 180 osób. W ciągu 2 lat mamy o 80-100 dzieci więcej na treningach. Należy zadać więc publicznie pytanie - czy gminie rzeczywiście zależy na upowszechnianiu sportu wśród dzieci i młodzieży w Rawiczu czy to tylko pusty slogan?

Czy macie porównanie z polityką sąsiednich miast, jeśli chodzi o finansowanie sportu?
O tym, jak sąsiednie gminy traktują piłkę nożną, niech świadczą kwoty, które otrzymają w 2022 roku. Piast Żmigrod - 600 tys., Kania Gostyń - 290 tys., Pogoń Góra 180 tys., Astra Krotoszyn 150 tys., Sparta Miejska Górka 150 tys., a Rawia Rawicz - 80 tys. Nie ukrywam, że kwestię finansów omawiano podczas ostatniego Zarządu Klubu. Ustalono, że w połowie roku zbierzemy się ponownie celem przeanalizowania, czy w Rawiczu nadal będzie istniała piłka nożna na poziomie seniorskim. De facto, do chwili obecnej, możemy jakoś funkcjonować dzięki nieocenionej pomocy naszych stałych sponsorów oraz rodziców, ktorym serdecznie dziękujemy za dotychczasowe wsparcie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy