reklama

3 kwietnia wybory do izb rolniczych

Opublikowano:
Autor:

3 kwietnia wybory do izb rolniczych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Na 3 kwietnia zarządzono wybory do izb rolniczych. \r\n- Izby są rolniczym samorządem zawodowym, działającym na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentującym interesy zrzeszonych w nim podmiotów - przypomina Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Wybory do walnego zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej są dwustopniowe. W pierwszym etapie z każdej gminy wybierani są dwaj delegaci (lub jeden, jeżeli obszar użytków rolnych gminy nie przekracza 4 tys. ha). Wchodzą oni w skład tzw. rady powiatowej, która - na swym pierwszym posiedzeniu - wybiera spośród siebie przewodniczącego i delegata. Te dwie osoby wchodzą w skład nowego Walnego Zgromadzenia Izby, którego kadencja trwa 4 lata.
Czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach powszechnego samorządu rolniczego mają: członkowie izby, którymi są: podatnicy podatku rolnego, podatnicy podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadających w nich wkłady gruntowe. W wyborach do samorządu rolniczego, okręgiem wyborczym jest gmina, w związku z tym w Wielkopolsce utworzono 226 okręgów wyborczych. Do obsadzenia w radach powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej jest aż 426 mandatów. - Za pośrednictwem izby rolniczej, wybrani delegaci mają wpływ między innymi na rozwiązywanie zgłaszanych przez rolników problemów, projekty aktów prawnych z zakresu produkcji rolniczej i rynku rolnego, poprzez ich opiniowanie, poprawę sytuacji ekonomicznej w rolnictwie i warunków życia na wsi, kształt edukacji i doradztwa rolniczego oraz podnoszenie kwalifikacji osób pracujących w rolnictwie, współpracę z polskimi i zagranicznymi organizacjami producentów rolnych, poprawę stanu środowiska przyrodniczego i zdrowia mieszkańców wsi, a także ochronę dziedzictwa kulturowego w regionie – podkreśla Piotr Walkowski, apelując zarówno o kandydowanie aktywnych działaczy, jak i o sam udział w wyborach do rad powiatowych.
(HD)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE