reklama

W Odolanowie na Baryczy stan alarmowy. Jaka sytuacja jest na Orli?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: D. Bela (archiwum)

W Odolanowie na Baryczy stan alarmowy. Jaka sytuacja jest na Orli? - Zdjęcie główne

foto D. Bela (archiwum)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW poniedziałkową noc w powiecie rawickim spadło kilkadziesiąt litrów wody na metr kwadratowy. Podobne wartości odnotowano we wschodniej części Wielkopolski. To tam swoje źródło ma Barycz. W Odolanowie ogłoszono stan alarmowy. Tam z kolei swoje źródło ma Orla.
reklama

Jeszcze w poniedziałek (19 sierpnia 2024 roku) przed południem IMGW podawała, że w najbliższych dniach znacznie przybędzie wody w Orli. Wczoraj było to 161 cm, ale według porannych prognoz, w czwartek (22 sierpnia) w Korzeńsku (powiat trzebnicki) stan wody ma być aż czterokrotnie wyższy i przekraczać 6 metrów. Co to oznacza dla powiatu rawickiego, a zwłaszcza okolic zbiorników w Pakosławiu i Jutrosinie, zasilanych wodami Orli?  


fot. hydro.imgw.pl (stan na poniedziałek, 19 sierpnia, godz. 11.00)

Skontaktowaliśmy się z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. 

reklama

- Na terenie powiatu rawickiego sytuacja jest na bieżąco nadzorowana przez służby Wód Polskich Zarządu Zlewni w Lesznie, Nadzoru Wodnego w Rawiczu, Nadzoru Wodnego w Krotoszynie we współpracy z Centrum Operacyjnym Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - informuje Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. - Prowadzona jest stała eksploatacja i monitoring budowli i obiektów przeciwpowodziowych, w tym jazów piętrzących i zbiorników wodnych Jutrosin oraz Pakosław, zasilanych wodami zlewni rzeki Orli. W pierwszym z akwenów jest obecnie 1 mln 443 tysiące metrów sześciennych wody, co stanowi 69 procent całkowitej pojemności zbiornika. W drugim z akwenów jest natomiast obecnie 309 tysięcy metrów sześciennych wody, co daje 31 procent całkowitej pojemności. To stosunkowo duże rezerwy do zagospodarowania w związku z nawalnymi opadami deszczu w tej części Wielkopolski i Dolnego Śląska.

reklama

Jak podkreśla, obsługa tych budowli jest gotowa do przyjęcia fali wezbraniowej na rzece Orli i jej skutecznej redukcji.

- W porozumieniu ze służbami ratowniczymi i przedstawicielami zarządzania kryzysowego mogą być również podejmowane dalsze działania związane na przykład z lokalnym pojawianiem się zatorów lub wystąpień wody z koryta, co obecnie nie jest przewidywane - zauważa Jarosław Garbacz.

Na dzisiaj (wtorek, 20 sierpnia) stan wody w Orli w Korzeńsku wynosi 167 cm. 

- Po ostatnich kolejnych intensywnych opadach deszczu na granicy powiatów rawickiego i krotoszyńskiego lokalna stacja opadowa IMGW Smolice odnotowała blisko 45 mm na dobę, zaś z informacji jakie posiadają nasze służby od miejscowych sołtysów i rolników wynika, że miejscowo opad na przykład w sąsiednim Koźminie Wielkopolskim mógł wynieść nawet do 80 mm na dobę - dodaje rzecznik prasowy.

reklama

Obecnie w Odolanowie (powiat ostrowski) na Baryczy został przekroczony stan alarmowy. Prognozy są jednak dobre. W najbliższych godzinach nie powinno padać. Deszcz może się pojawić za to jutro (21 sierpnia - pomiędzy godz. 2.00 a 9.00).

Prognozy IMGW nie są już tak niepokojące, choć wciąż wskazują, że stan wody w Orli będzie bardzo wysoki (nawet powyżej 4 metrów).

- O szczegóły prognozy hydrologicznej opad-odpływ na poszczególnych rzekach należałoby pytać bezpośrednio IMGW-PIB, które zajmuje się opracowywaniem tego typu modeli. Niewykluczone, że nie obejmują one jednak redukcji fali powodziowych czy też wezbraniowych, powodowanych przez pracę urządzeń hydrotechnicznych i funkcjonowanie zbiorników retencyjnych, służących właśnie ochronie przeciwpowodziowej lokalnych mieszkańców - podsumowuje Jarosław Garbacz.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama