reklama

90-lecie OSP Ostoje. Odznaczenia, gratulacje i wspólna zabawa

Opublikowano:
Autor:

90-lecie OSP Ostoje. Odznaczenia, gratulacje i wspólna zabawa - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
160
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościOchotnicza Straż Pożarna w Ostojach, w minioną niedzielę, 2 czerwca 2024 roku, świętowała swój jubileusz. Ochotnicy działają w Ostojach od 90 lat. Z tej okazji odbył się uroczysty apel oraz wspólna zabawa.
reklama

Obchody 90-lecia OSP w Ostojach rozpoczęły się zbiórką przy posesji nr 29 w Ostojach, a następnie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Milicza, strażacy oraz zaproszeni goście przemaszerowali przed remizę OSP w Ostojach gdzie odbyła się msza polowa w intencji strażaków. Po nabożeństwie rozpoczął się uroczysty apel.

90-lecie OSP Ostoje - historia 

Na początku uroczystości naczelnik OSP Ostoje, Zbigniew Pawlak, przedstawił zgromadzonym rys historyczny jednostki.

- Ochotnicza Straż Pożarna w Ostojach została powołana w roku 1934 podczas zebrania wiejskiego, któremu przewodniczył sołtys Szczepan Kaczmarek. Na spotkaniu tym wybrano zarząd, w składzie: prezes Szczepan Frąckowiak, zastępca prezesa Antoni Kmieć, naczelnik Franciszek Żmuda, zastępca naczelnika Józef Kaczmarek, sekretarz Stanisław Sterna oraz skarbnik Jan Szponik. Do tego czasu w Ostojach funkcjonowała Obowiązkowa Straż Pożarna, nowa OSP przejęła jej sprzęt i budynek remizy - prezentował.

reklama

Pierwszym naczelnikiem OSP w Ostojach był Franciszek Żmuda, w 1936 roku zastąpił go Józef Kaczmarek. Po zakończeniu okupacji niemieckiej, w 1945 roku odbyło się pierwsze zebranie strażaków, na którym wybrano nowe władze. Prezesem został wówczas Szczepan Frąckowiak. W 1955 roku na stanowisko prezesa został wybrany Jan Stander.

W kolejnych dekadach OSP aktywnie uczestniczyła w życiu społeczności lokalnej, angażując się w akcje ratunkowe, prace społeczne i rozwój infrastruktury. W latach 70. i 80. OSP znacząco przyczyniła się do rozwoju wsi poprzez budowę nowej remizy.

W 1989 roku prezesem został Leszek Tyca, a naczelnikiem Zbigniew Pawlak, którzy wspólnie kierowali jednostką w latach 90. W 1995 roku rozpoczęto budowę nowej remizy ze świetlicą, którą ukończono w 1996 roku. W 2006 roku na prezesa wybrano Leszka Tycę, a naczelnikiem został Zbigniew Pawlak.

reklama

- W 2020 roku, dzięki wsparciu innej jednostki, OSP Wierzchowice, OSP w Ostojach otrzymała nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Rozpoczęto również budowę nowej remizy, którą ukończono w 2023 roku. Remiza ta, wyposażona w nowoczesne urządzenia, stała się centralnym punktem dla działań OSP w Ostojach - przekazał naczelnik.

Zbigniew Pawlak wyjaśnił, że remiza w Ostojach, która powstała w 1996 roku, była niewielkim pomieszczeniem. Z trudem mieścił się w niej strażacki Żuk oraz ograniczona ilość sprzętu. Impulsem do budowy nowej siedziby ochorników z Ostój był podarowany jednostce średni samochód gaśniczy.

W kwietniu 2022 roku rozpoczęto budowę dwóch boksów dla pojazdów pożarniczych. W tym samym roku OSP otrzymała bezpłatnie samochód Mercedes-Benz (Ambulans) od Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

reklama

Budowę remizy zakończono w kwietniu 2023 roku. Budynek ma powierzchnię użytkową 250 metrów kwadratowych. Znajdują się w nim dwa boksy na samochody pożarnicze, pomieszczenia sanitarne, szafki na mundury oraz magazyn na sprzęt strażacki. Łączny koszt budowy remizy wyniósł 193 000 zł.

Dodał, że obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Ostojach liczy ponad 100 członków, którzy aktywnie angażują się w ratowanie mienia i życia oraz prace społeczne.

- Składam serdeczne życzenia druhnom i druhom Ochotniczych Straży Pożarnych za Waszą działalność ratowniczą, bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi i Ojczyźnie. Niech św. Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu strażackiej powinności. Życzę satysfakcji z działalności społecznej, dużo zdrowia i szczęścia dla Was i Waszych rodzin. Dziękuję! - podsumował Zbigniew Pawlak.

90-lecie OSP Ostoje - wyróżnienia

Podczas uroczystości uhonorowano strażaków ochotników oraz druhny i druhów z młodzieżowych i dziecięcych drużyn pożarniczych.  

  • Odznakę za wysługę 45 lat otrzymał Krzysztof Łęcki.
  • Odznakę za wysługę 35 lat otrzymali druhowie: Artur Pawlak, Zbigniew Pawlak oraz Jan Sierpowski.
  • Odznakę za wysługę 30 lat otrzymali: Andrzej Wybierała, Walerian Kalka, Jan jakubowski, Józef Plewka oraz Jacek Kaczmarek.
  • Odznakę za wysługę 25 lat otrzymali druhowie: Mirosław Grzywaczewski, Tomasz Sobkowiak oraz Marcina Pawlak. 
  • Odznakę za wysługę 20 lat wręczono druhom: Jakub Plewka, Paweł Kowalski, Krystian Kaczmarek oraz Łukasz Kląskała. 
  • Odznakę za wysługę 10 lat otrzymali druhny i druhowie: Paweł Sobkowiak, Sebastian Kapała, Patryk Grzywaczewski, Andrzej Kapała, Dawid Stachowiak, Arek Łęcki, Hubert Grzywaczewski, Marta Kaczmarek, Bożena Jakubowska, Iwona Posor, Robert Winnicki, Szymon Tyca, Tomasz Pawlak, Witold Grzywaczewski, Tomasz Wybierała oraz Daniel Sierpowski.
Złotą odznakę MDP otrzymali Hubert Minnicki oraz Hubert Tyca.

Srebrną odznakę MDP wręczono Szymonowi Winnickiemu oraz Marii Plewie.

Brązową odznakę MDP otrzymali druhny i druhowie: Kacper Posor, Igor Posor, Filip Tyca, Mateusz Pawlak, Krzysztof Sobkowiak, Wojciech Dolata, Paweł Plewka. Oliwier Kląskała, Gabriel Łukowiak, Wiktor Janaszek, Przemysław Sobkowiak, Dominik Domaniecki, Zuzanna Łukowiak, Lidia Antkowiak, Amelia Pawlak oraz Lidia Tyca.

90-lecie OSP Ostoje - życzenia oraz występy

Jednostka OSP w Ostojach podczas jubileuszowych uroczystości otrzymała wiele ciepłych i pełnych wsparcia słów. Najczęściej powtarzano słowa: „ile wyjazdów tyle powrotów”.

- Życzę wszystkim druhom i druhnom wszelkiej pomyślności. Tego co jest najważniejsze w życiu, czyli zdrowia i optymizmu. Kiedyś wasza miejscowość nie nazywała się Ostoje tylko Ostoja. Niech Ostoja będzie tym miejscem, gdzie są przechowywane dawne wartości, bo być strażakiem to nie tylko wyjazdy to zdarzeń, nie tylko ratowanie mienia i zdrowia ludzkiego, ale to również kreowanie pewnych postaw, które w dzisiejszym świecie zanikają. To nauka lojalności, koleżeństwa, odpowiedzialności. Drogie Druhny i Druhowie, tego wszystkiego wam życzę, żebyście tak działali jak działacie, żeby straż pożarna była osnową działalności kulturalnej i wszelkiej innej w waszej wiosce, tak jak jest do tej pory - życzył burmistrz gminy Jutrosin, Romulad Krzyżosiak.

Po złożeniu życzeń wszyscy zgromadzeni na uroczystości zostali zaproszeni na występy artystyczne. Mogli podziwiać program przygotowany przez zespół Szakiety działający w Szkole Podstawowej w Szkaradowie oraz przedszkolaki, również ze Szkaradowa.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama