- W codziennej pracy terapeutycznej z osadzonymi dużą wagę przykłada się do kształtowania w nich chęci pomocy, wsparcia, potrzeby rehabilitacji i woli zadośćuczynienia. Małe gesty mają wielką moc i stanowią nieocenioną wartość terapeutyczną. Dzięki pomocy innym – więźniowie zyskują poczucie sensu i sprawstwa w życiu, co stanowi ważną podbudowę w pracy penitencjarnej - podkreślają pracownicy jednostki.
W zakładzie karnym duże znaczenie ma także teatroterapia, czyli kształtowanie właściwych postaw przez teatr. Prowadzona przez kadrę penitencjarną grupa teatralna „Cela”, wystawiła więc przedświąteczne przedstawienie słowno – muzyczne „Kilka słów”.
- Teatr jest doskonałym narzędziem w procesie resocjalizacji. Poprzez obcowanie ze sztuką osadzeni w szczególności uzyskują i poszerzają wgląd we własne uczucia oraz są mobilizowani do aktywnego tworzenia - podkreśla chor. Małgorzata Latuszek.
Uczestnicy działającej w Zakładzie Karnym w Rawiczu grupy samopomocowej AA spotkali się na corocznej, skromnej wigilii, a uczestnicy programu resocjalizacyjnego „Tato wracaj” – sprzyjającego readaptacji i reintegracji społecznej poprzez kształtowanie ról rodzicielskich i rozwijanie więzi rodzinnych, wzięli udział w przedświątecznym spotkaniu ze swoimi rodzinami.
Przebiegło ono w świątecznej, miłej, ciepłej, zbliżonej do domowej atmosferze. Była okazja do rozmowy, wspólnej zabawy, a przede wszystkim „bycia ze sobą”. Zbudowanie, odtworzenie bądź ożywienie relacji z dziećmi, zwłaszcza z pozycji ich samych, bez możliwości bezpośredniego kontaktu byłoby bardzo utrudnione.