reklama
reklama

Bezpłatne leki dla seniorów 75+. Jakie i komu przysługują?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Bezpłatne leki dla seniorów 75+. Jakie i komu przysługują? - Zdjęcie główne

foto adobe stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Seniorzy, po ukończeniu 75. roku życia mają prawo do bezpłatnego nabycia niektórych leków na choroby wieku podeszłego. Kto może skorzystać z rządowego programu? Jak oceniają go farmaceuci? Które medykamenty są darmowe?
reklama

Kto może otrzymać leki bezpłatnie?

Leki z wykazu bezpłatnych medykamentów mogą otrzymać pacjenci, którzy ukończyli 75 rok życia i podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wiek seniora sprawdzany jest na podstawie numeru PESEL albo daty urodzenia. Z programu można korzystać od dnia 75 urodzin. 

Jakie leki dla seniorów 75+ są darmowe?

Lista bezpłatnych leków obejmuje obecnie ponad 2 tys. specyfików, zawierających 175 różnych substancji czynnych. Są to głównie leki niosące pomoc w schorzeniach przewlekłych i chorobach wieku podeszłego, na przykład chorobie serca, nadciśnieniu, czy cukrzycy. Co ważne, o możliwości otrzymania specyfiku za darmo decyduje tzw. wskazanie medyczne. Nawet jeśli lek znajduje się na liście tych refundowanych, a nie został przez lekarza przepisany na schorzenie, do którego jest "przyporządkowany" w rozporządzeniu ministra, senior będzie musiał za niego zapłacić.  

Czy seniorzy korzystają z programu 75+?

Program istnieje od 2016 r. Co roku wzrasta pula pieniędzy przeznaczonych na finansowanie darmowych leków. W roku 2022 było to nieco ponad miliard złotych. Niestety ponad połowa tych pieniędzy nie trafiła do seniorów. Dlaczego pacjenci nie korzystają w pełni z darmowych leków? 

Dr n. farm. Aleksandra Chałas-Lipka, reprezentująca sieć aptek "Lawendowa" wskazuje, że program obejmuje jedynie dość wąską grupę wiekową pacjentów powyżej 75 roku życia. Ponadto, całkowitą refundacją objętych jest tak naprawdę niewiele leków, a wśród nich dominują te z najniższej półki cenowej.

- Dostępu do refundacji nie mają najczęściej ci seniorzy, których schorzenia wymagają leków droższych. Dodatkowo lista darmowych medykamentów, choć wciąż rozszerzana nadal nie obejmuje wielu grup schorzeń - mówi farmaceutka.

Środowiska medyczne i farmaceutyczne od lat apelują, aby obniżyć próg wiekowy pacjentów do 70 lat i znacznie poszerzyć listę leków z całkowitą refundacją. Co na to rządzący?

- Kwestie dotyczące rozszerzenia wykazu Leki 75+ (...) czy możliwości obniżeniu kryterium wieku (...) są w Ministerstwie Zdrowia rozważane, znajdują się na etapie wewnętrznych ustaleń i tym samym nie jest znany termin ich ewentualnego wprowadzenia – napisał wiceminister Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację poselską.

Lista darmowych leków dla seniorów

Lista bezpłatnych leków zmienia się co dwa miesiące. Aktualny wykaz jest publikowany w obwieszczeniach Ministra Zdrowia oraz na stronach internetowych ministerstwa.
Sprawdź aktualny wykaz bezpłatnych leków projektu 75+  TUTAJ

Jak otrzymać bezpłatne leki?

Aby skorzystać z pełnej refundacji leków należy spełnić kilka warunków:

  • Wiek - w dniu wypisania recepty pacjent musi mieć ukończony 75 rok życia.
  • Recepta - na bezpłatny lek należy posiadać receptę, na której w polu "kod uprawnień dodatkowych" umieszczony jest symbol "S".
  • Wskazanie - leki muszą być przepisane jedynie osobom mającym schorzenia, związane z danym lekiem.
  • Lek - lek, na który wypisana jest recepta musi znajdować się w wykazie leków dostępnych bezpłatnie
  • Wystawiający receptę - recepta musi być wystawiona przez lekarza lub uprawnioną pielęgniarkę placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Co, jeśli receptę wystawia specjalista?

Jeśli lekarz specjalista przepisuje leki z wykazu bezpłatnych leków (zgodnie ze wskazaniami, które obejmuje refundacja), trzeba poprosić go o zaświadczenie dla lekarza POZ. Na tej podstawie lekarz POZ będzie mógł wystawiać przez określony czas recepty na bezpłatne leki.

O programie Leki 75+

Od chwili uruchomienia projektu we wrześniu 2016 r., do chwili obecnej skorzystało z niego ponad 3,7 mln osób. Średnia dopłata NFZ dla osób, które otrzymują te leki, wynosi ponad 700 zł na każdego pacjenta. Dotąd na program 75+ wydano ponad 4 mld zł.


reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama