Reklama

Budynek multibiblioteki w Rawiczu gotowy. Trwa zamawianie mebli

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Kubik / Facebook

Budynek multibiblioteki w Rawiczu gotowy. Trwa zamawianie mebli - Zdjęcie główne

foto Grzegorz Kubik / Facebook

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powoli zbliża się termin uruchomienia nowej multibiblioteki w Rawiczu, która powstała w budynku dawnego gimnazjum. Nowa siedziba i zastosowane w niej rozwiązania mają uatrakcyjnić działalność placówki i przyciągnąć większą liczbę czytelników. Nie wszyscy są jednak do tego przekonani.

W budynku po dawnym gimnazjum nr 1 w Rawiczu, a jeszcze wcześniejszej - szkole podstawowej nr 2, za kilka tygodni ma zostać uruchomiona nowoczesna multibiblioteka. Znajdą się w niej zbiory przeniesione z biblioteki mieszczącej się obecnie w Domu Kultury w Rawiczu i budynku przy ulicy Staszica. Tym samym biblioteka ma poszerzyć i uatrakcyjnić swoją dotychczasową działalność, bo choć pomysłów nigdy bibliotekarzom nie brakowało - to miejsca na ich realizację, owszem.

Co znajdzie się w zmodernizowanym budynku multibiblioteki w Rawiczu?

Na pierwszej kondygnacji rawickiej multibiblioteki powstaną m.in. pomieszczenia MultiMuzyki, sala spotkań i magazyny, a także "SOWA - Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności", czyli pilotażowy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

Jak podkreślają władze miasta, to idealne miejsce między innymi dla młodzieży, gdzie będzie można posłuchać ulubionej muzyki, pograć w gry i przede wszystkim miło spędzić czas.

Na drugiej kondygnacji zlokalizowana będzie wypożyczalnia książek, czytelnia dla dorosłych, salonik prasowy, strefa ciszy i sala regionalna. Przestrzeń przygotowana na ten cel robi wrażenie - pomieszczenia są jasne, przestronne, dobrze oświetlone.

Trzecia kondygnacja będzie służyła administracji oraz warsztatom, znajdzie się tam również wypożyczalnia, strefa malucha i audiowizualna. Tu przeniesie się także biblioteka dla dzieci od lat działająca w niewielkim lokalu przy ul. Staszica. Do tej pory ograniczone warunki lokalowe nie ograniczały wyobraźni i kreatywności pracującego tam zespołu, więc już można sobie wyobrazić, ile atrakcji może czekać na dzieci w nowym miejscu.

Na poddaszu multiblioteki w Rawiczu znajdą się pomieszczenia służące aktywności lokalnej, coworkingowi i strefa aktywności rodzinnej.

Dodatkowo, multibiblioteka została wyposażona w przestronny taras, na którym będzie można nie tylko poczytać książki lub ulubione czasopisma, ale także popracować na komputerze. W całym obiekcie, zatem także na tarasie, dostępne będzie miejskie wifi.

Zielony dziedziniec multibilioteki w Rawiczu

Przed budynkiem multibilioteki, w miejscu boiska szkolnego, powstaje zielona przestrzeń - Dziedziniec Kultury. Zgodnie z założeniem ma on służyć integracji międzypokoleniowej. Już pojawiły się na nim wygodne ławki. Na nowoczesnych, wyniesionych grządkach zasiane zostaną rośliny, a na trawniku staną leżaki.

Zgodnie z pierwotnymi planami, prace budowlane miały zakończyć się w listopadzie 2021 roku. We wrześniu 2021 roku urząd miasta poinformował, że stopień zaawansowania prac, względem pierwotnego harmonogramu, wskazuje, że nastąpi opóźnienie. Roboty zakończono w pierwszej połowie tego roku. Teraz budynek trzeba jeszcze  wyposażyć.

Zmniejszy się czytelnictwo?

Nie wszyscy jednak cierpliwie czekają na zakończenie inwestycji. Podczas uchwalania absolutorium dla burmistrza Grzegorza Kubika za wykonanie budżetu w 2021 roku, radni opozycyjni zwrócili uwagę między innymi na to zadanie.

- Dużą niewiadomą są ostateczne koszty budowy Multiblioteki przy ul. Szarych Szeregów. Nie zaplanowano w projekcie funduszy na wyposażenie obiektu, budowy parkingu. Rada wielokrotnie podejmowała uchwały w sprawie dofinansowania zadania. Ostateczny jego koszt to dzisiaj wróżenie z fusów. Samo wykonanie zadania również przesuwa się w czasie. Jednocześnie w momencie powstania multibiblioteki likwiduje się wszystkie filie biblioteczne w mieście za wyjątkiem osiedla Sarnowa z powodu oszczędności. Uważamy, że takie działanie spowoduje ograniczenie dostępności do zasobów bibliotecznych zwłaszcza dla starszych ludzi. Ilość czytelników może przez to zmaleć - mówił Mariusz Suchanecki w imieniu klubu SamorządniPRA.

Filie przy ul. Staszica i Przyjemskiego faktycznie zostały zlikwidowane, a radni podjęli stosowne uchwały w tej kwestii.

Burmistrz Grzegorz Kubik nie ma jednak wątpliwości co do słuszności tej decyzji i zainteresowania mieszkańców. Przekonuje, że pracownicy dotychczasowych filii wesprą kadrę budynku multibiblioteki, a ich lokalizacja nie pogorszy czytelnictwa, bo nowa siedziba placówki znajduje się w samym sercu miasta, gdzie każdy rawiczanin może bez problemu dotrzeć. Warunki będą też nieporównywalnie lepsze od tych wcześniejszych.

- Czytelnicy będą mieli teraz do dyspozycji nowoczesny budynek pozbawiony barier architektonicznych, różnorodny księgozbiór, zasoby cyfrowe, estetyczne przestrzenie do spędzania wolnego czasu – zaznaczono z kolei w uzasadnieniu do uchwał o likwidacji filii.

Dostawa mebli dla multiblioteki w toku

Koszt budowy multibblioteki nie zmienił się. Wyniósł około 6 mln zł. Do tego trzeba będzie jeszcze doliczyć koszt mebli, ale ten nie jest jeszcze ostatecznie znany. Centrum Informacyjne Burmistrza wyjaśnia, że trwają procerdury związane z kupnem wyposażania budynku.

- Na dostawę regałów w tym tygodniu jest otwarcie ofert, a na pozostałe pakiety niedługo ogłoszone zostaną postępowania przetargowe. Wszystkie mają być rozstrzygnięte w wakacje - przekazuje. Jak wynika z przekazanej przez CIB wiadomości, jak będą regały to będzie można przenosić księgozbiór. 

- Nowoczesne, wygodne przestrzenie czy dodatkowe atrakcje z obszaru multimediów będą zachęcały do przychodzenia i spędzania czasu we wnętrzach multibiblioteki – podkreśla Grzegorz Kubik.

Z księgozbioru placówki można cały czas korzystać w ramach tzw. Letniej Strefy Książki. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE