Multibiblioteka i Dziedziniec Kultury w Rawiczu prawie gotowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Centrum Rawicza w ostatnim czasie bardzo się zmienia. Po rewitalizacji rynku, przyszedł czas na finalizację kolejnego, dużego zadania. Powoli dobiega końca przebudowa dwóch budynków w bliskim sąsiedztwie kościoła św. Andrzeja Boboli. Dawna szkoła zmienia się w nowoczesną multibibliotekę, a nieruchomość przy ul. Buszy - w centrum senioralne, siedzibę organizacji społecznych i mieszkania chronione.

W budynku po dawnym gimnazjum nr 1, a jeszcze wcześniejszej szkole podstawowej nr 2, powstaje nowoczesna multibiblioteka. Znajdą się w niej zbiory przeniesione z biblioteki mieszczącej się obecnie w Domu Kultury w Rawiczu i budynku przy ulicy Staszica. Tym samym biblioteka znacznie poszerzy i uatrakcyjni swoją dotychczasową działalność, bo choć pomysłów nigdy bibliotekarzom nie brakowało - to miejsca na ich realizację, owszem. 

Multibiblioteka w Rawiczu - dla melomanów, miłośników gier i nauki

Na pierwszej kondygnacji rawickiej multibiblioteki powstaną m.in. pomieszczenia MultiMuzyki, sala spotkań i magazyny, a także "SOWA - Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności", czyli pilotażowy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

Jak podkreślają władze miasta, to idealne miejsce między innymi dla młodzieży, gdzie będzie można posłuchać ulubionej muzyki, pograć w gry i przede wszystkim miło spędzić czas.

Rawicz zyska wreszcie bibliotekę z prawdziwego zdarzenia

Na drugiej kondygnacji zlokalizowana będzie wypożyczalnia książek, czytelnia dla dorosłych, salonik prasowy, strefa ciszy i sala regionalna. Przestrzeń przygotowana na ten cel, robi wrażenie - pomieszczenia są jasne, przestronne, dobrze oświetlone. 

Dalsza część artykułu pod filmem ↓

Całe piętro multibiblioteki do dyspozycji najmłodszych czytelników

Trzecia kondygnacja będzie służyła administracji oraz warsztatom, znajdzie się tam również wypożyczalnia, strefa malucha i audiowizualna. Tu przeniesie się także biblioteka dla dzieci od lat działajaca w niewielkim lokalu przy ul. Staszica. Do tej pory ograniczone warunki lokalowe, nie ograniczały wyobraźni i kreatywności pracującego tam zespołu, więc już można sobie wyobrazić, ile atrakcji może czekać na dzieci w nowym miejscu.

Na poddaszu Multiblioteki w Rawiczu znajdą się pomieszczenia służące aktywności lokalnej, coworkingowi i strefa aktywności rodzinnej. 

Dodatkowo, multibiblioteka została wyposażona w przestronny taras, na którym będzie można nie tylko poczytać książki lub  ulubione czasopisa, ale także popracować na komputerze. W całym obiekcie, zatem także na tarasie, dostępne bedzie miejskie wifi. 

Zielony dziedziniec w samym sercu Rawicza

Przed budynkiem multibilioteki, w miejscu boiska szkolnego, powstaje zielona przestrzeń - Dziedziniec Kultury. Zgodnie z założeniem ma on służyć integracji międzypokoleniowej. Już pojawiły się na nim wygodne ławki. Na nowoczesnych, wyniesionych grządkach zasiane zostaną rośliny, a na trawniku staną leżaki. 

Kiedy Multibiblioteka w Rawiczu zostanie otwarta?

Inwestycja już prezentuje się bardzo dobrze, choć prace wciąż trwają. Od grudnia 2020 roku wykonuje je firma MAT-BUD BZDĘGA sp. j. z Pępowa. Ich koszt to około 6 mln zł. 

Zgodnie z pierwotnymi planami, prace budowlane miały zakończyć się w listopadzie 2021 roku. W 2022 roku pomieszczenia multibilioteki miały zostać umeblowane i zaraz po tym, nowe centrum kutluralne w Rawiczu miało rozpocząć pracę. We wrześniu 2021 roku urząd miasta poinformował, że stopień zaawansowania prac, względem pierwotnego harmonogramu, wskazuje, że nastąpi opóźnienie. 

Z informacji przekazanych kilka dni temu przez władze Rawicza wynika, że roboty wreszcie zbliżają się do finału. Potrzeba będzie jednak trochę czasu na wyposażenie pomieszczeń oraz przeprowadzkę biblioteki do nowej siedziby. Trudno więc - póki co - podać dokładny termin otwarcia multiblioteki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE