Budynek przy ul. Buszy 5 będzie w całości przeznaczony celom społecznym. Obiekt zmieni swoją funkcję z typowo biurowej na dzienny dom pomocy społecznej z pomieszczeniami mieszkalnymi - wspomaganymi i funkcjami dodatkowymi jak pomieszczenia wielofunkcyjna dla organizacji pozarządowych.
Dzięki przeprowadzonym pracom obiekt zmienił swój wygląd zupełnie - zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz. W środku nie przypomina już starego - z zapadającą się klatką schodową i ciasnymi pomieszczeniami. Jest przestronnie, nowocześnie i wygodnie.
Nowe życie starego budynku
Remont trwał niespełna rok. Jeszcze trochę i zacznie tętnić życiem.
- Budynek został gruntownie odnowiony i przebudowany pod nowe cele. Oddajemy go w ręce mieszkańców, przede wszystkim osób, które potrzebują opieki ze strony gminy. Prawdopodobnie z własnych środków przez wiele lat nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić inwestycji, jednak dzięki wielomilionowym dofinansowaniu i części wkładu własnego zbudowaliśmy centrum niemal od nowa, mamy nowy rynek, nowy obiekt Multibiblioteki i teraz Buszy 5 - mówi wiceburmistrz Rawicza Paweł Szybaj.
Będzie się tam działo
Parter budynku zajmowany będzie przez pomieszczenia dziennego domu pomocy społecznej – salę rehabilitacyjną z przebieralnią i łazienką, pracownię rękodzielniczą, świetlicę z pracownią kuchenną, pracownię komputerową czy salę do spotkań indywidualnych.
Seniorzy z DDPS znani są ze swojej aktywności i ciekawych pomysłów na pewno dobrze wykorzystają swoją nową siedzibę. Tym bardziej, że będą mieć teraz blisko do centrum miasta, zlokalizowanej po sąsiedzku nowej multibiblioteki i zielonego dziedzińca. I na pewno spodoba im się obszerny taras z widokiem na stare miasto.
Piętro budynku zajmować będą pomieszczenia wielofunkcyjne dla organizacji pozarządowych, punkt aktywnego seniora, Centrum Wsparcia Ekonomii Społecznej, pomieszczenie odpoczynku z biblioteką, salę doświadczania świata i biofeedback. Na piętrze zlokalizowano również dwa mieszkania wspomagane, jedno studio i mała pralnia. Poddasze zajmowane będzie przez mieszkania i studia wspomagane oraz pomieszczenie wspólne dla mieszkańców z aneksem kuchennym. Ta część budynku na pewno zapełni się napóźniej, bo nie wytypowano jeszcze osób, którym będzie można te lokalne przyznać.
Nowe pomieszczenia czekają na nowe meble
Ponad poddaszem znajduje się jeszcze przestrzeń strychu wykorzystywana jedynie jako miejsce na urządzenia techniczne. Przebudowie nie podlegały pomieszczenia w piwnicy.
Wykonawcą inwestycji był RAWBUD, a wartość robót budowlanych wyniosła 5,6 mln zł. Gmina ogłosiła już część przetargów na wyposażenie poszczególnych kondygnacji.