Reklama

Burmistrz chce zmiany lokalizacji farm słonecznych. Co na to Wody Polskie?

Opublikowano:
Autor:

Burmistrz chce zmiany lokalizacji farm słonecznych. Co na to Wody Polskie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Romuald Krzyżosiak pisemnie zaapelował do Wód Polskich o zmianę lokalizacji planowanych farm fotowoltaicznych nad miejscowym zalewem.

Dwie instalacje fotowoltaiczne wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną mają powstać nad jutrosińskim zalewem - o czym jako pierwsi informowaliśmy przed kilkoma tygodniami.

Inwestorem jest państwowe przedsiębiorstwo - Wody Polskie.

Ustaliliśmy, że panele mają być budowane w obrębie ewidencyjnym Pawłowa, a konkretnie w rejonie wiatraka nad zalewem, co może mieć wpłynąć na planowane w tym miejscu treningi i zawody paralotniarskie.

W sprawie postanowił zainterweniować burmistrz Romuald Krzyżosiak, który skierował pismo do Przemysława Dacy, prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Kopię przesłał do leszczyńskiego biura posła Jana Dziedziczaka.

- Plany wybudowania na terenie zbiornika farmy fotowoltaicznej budzą moje obawy. Oczywiście wspieram inwestycje w odnawialne źródła energii, ale jestem zdecydowanie przeciwny zamiarowi lokalizacji planowanej farmy fotowoltaicznej w miejscu, które jest najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia infrastruktury rekreacyjno-turystycznej - tłumaczy burmistrz. Jak przypomina, od dwóch lat okolice wiatraka są miejscem organizacji zawodów paralotniowych. Twierdzi, że w opinii organizatorów tej imprezy, nie ma technicznej możliwości startów w innym miejscu - z uwagi na zawężenie terenu i istniejącą tam infrastrukturę energetyczną. - Dlatego proponuję przesunięcie projektowanej farmy w kierunku północno-wschodn im o około 200 metrów, a tym samym zwracam się z prośbą o ponowne przeanalizowanie i zmianę ulokowania planowanych przez PGW Wody Polskie inwestycji - podkreśla burmistrz.

Pierwsza z inwestycji nad zalewem przewiduje budowę i eksploatację dwóch systemów o mocy do 1 MW każda. Panele mają łącznie objąć powierzchnię około 3,5 ha. Natomiast, druga inwestycja polegać będzie na budowie i eksploatacji instalacji fotowoltaicznej o mocy do 18 MW na terenie około 25 ha. Realizacja inwestycji jest planowana na 2022 rok.

Jak informuje burmistrz, jego argumenty znalazły zrozumienie u dyrektora państwowego przedsiębiorstwa. - Wody Polskie Zarząd Zlewni w Lesznie prowadzą rozmowy z Burmistrzem Miasta i Gminy Jutrosin, mające na celu uzyskanie porozumienia w sprawie możliwego przesunięcia lokalizacji inwestycji, w ramach której będzie budowana farma fotowoltaiczna - potwierdza „Życiu” Anna Tarka, rzecznik prasowy wrocławskiego zarządu. - Sprawa jest w toku, jednak po uzyskaniu wiążących ustaleń niezwłocznie przekażemy informację do mediów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE