Reklama

Burmistrz Rawicza interweniuje u premiera w sprawie dodatku węglowego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Burmistrz Rawicza interweniuje u premiera w sprawie dodatku węglowego - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Burmistrz Grzegorz Kubik zwrócił się do parlamentarzystów, a wraz z Zarządem Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski - do premiera Mateusza Morawieckiego. Ma zastrzeżenia do wniosku o wypłatę dodatku węglowego.

Według burmistrza Rawicza, zapisy we wniosku o dodatek węglowy różnicują obywateli. Grzegorz Kubik wskazuje, że mieszkańcy jednych budynków wielorodzinnych otrzymają po 3 tys. zł, a ich sąsiedzi z bloku obok już nie ze względu na definicję „lokalnej sieci ciepłowniczej”.  
 

Burmistrz Rawicza interweniuje w sprawie wniosku o dodatek węglowy 

Grzegorz Kubik na przykładzie Rawicza przeanalizował wniosek o dodatek węglowy, który jest dostępny w poszczególnych ośrodkach pomocy społecznej od 17 sierpnia.
Obecne zapisy we wniosku wskazują, że 3 tys. zł dodatku węglowego przysługuje odbiorcom indywidualnym, także w budynkach wielorodzinnych zasilanych przez lokalną sieć ciepłowniczą, obsługiwaną z kotła na paliwo stałe zainstalowanego w innym budynku. I tu pojawia się największy problem, ponieważ zgodnie z prawem, lokalna sieć ciepłownicza nie jest - według zapisów we wniosku - miejską siecią ciepłowniczą - zaznacza Grzegorz Kubik.
 

Burmistrz: Moją rolą jest dbanie o wszystkich mieszkańców

Jakie rodzi to konsekwencje?

 Bardzo prosty przykład. Mamy dwa bloki, które stoją obok siebie. Jeden blok jest podłączony do ciepłowni spółdzielni mieszkaniowej i właściciele mieszkań w tym bloku otrzymają po 3 tys. zł. Obok stoi drugi blok, który jest zasilany z miejskiej ciepłowni. W tym przypadku mieszkańcy nie otrzymają 3 tys. zł. Wszystko przez to, że według wniosku jedna ciepłownia jest rozumiana jako lokalna sieć, a druga nie, mimo że podwyżki cen dotknęły mieszkańców obu bloków - opisuje włodarz. 

Grzegorz Kubik zwraca uwagę na to, że obecne zapisy we wniosku różnicują obywateli.
Moją rolą jest dbanie o wszystkich mieszkańców gminy, którą zarządzam, dlatego w mojej ocenie odbiorcy ciepła z miejskiej ciepłowni powinno być traktowani na równi z odbiorcami, którzy korzystają z innych ciepłowni w mieście i otrzymają 3 tys. zł dodatku. Cena węgla z 300 zł do 2 tys. zł za tonę wzrosła nie tylko dla niektórych ciepłowni, a dla każdej, a więc i dla każdego odbiorcy - zaznacza burmistrz. 
 
 

Samorządowiec swoje uwagi przekazał parlamentarzystom oraz wraz z Zarządem Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski skierował je do premiera Mateusza Morawieckiego. 

W gminie Rawicz do 22 sierpnia zostało złożonych 969 wniosków o dodatek węglowy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE