Droga wiodąca z Chojna do Miejskiej Górki na sporym odcinku jest w opłakanym stanie. Jezdnia popękała, pobocze jest nierówne, a na zakrętach obowiązuje ograniczenie prędkości do 60 km/h. Jest jednak szansa na przebudowę tej drogi powiatowej.
O modernizacji jednym głosem mówią włodarze dwóch gmin, przez które trasa przebiega. - Razem z burmistrzem Miejskiej Górki przekonujemy władze powiatu, że droga Chojno - Dąbrowa - Miejska Górka jest priorytetowa i bardzo uczęszczana, w związku z czym powinna zostać zmodernizowana. Jeździ nią wielu kierowców i jest ważna dla systemu komunikacji w powiecie rawickim - powiedział Piotr Skrzypek, wójt gminy Pakosław. Karol Skrzypczak, burmistrz gminy Miejska Górka, dopowiada: - Myślę, że dojdziemy do porozumienia z Powiatem Rawickim. Wspólnie z wójtem Pakosławia przygotowujemy taką propozycję do starosty, by w przyszłym roku opracować projekt modernizacji drogi Miejska Górka - Dąbrowa - Chojno, a w 2022 roku planować tę inwestycję do realizacji, o ile otrzymamy wsparcie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Dróg powiatowych w kiepskim stanie na terenie gminy Miejska Górka nie brakuje. Każda modernizacja jest mile widziana.
- Przymiarki do tej inwestycji są - przyznaje starosta Adam Sperzyński i dopowiada: - Chcemy w powiecie stworzyć plan przebudowy dróg o znaczeniu tranzytowym. Chodzi nam o to, by najważniejszą sieć dróg powiatowych przebudować i doprowadzić do stanu korespondującego z drogami wyższej kategorii czyli wojewódzkich i krajowych.
Prócz trasy z Miejskiej Górki do Chojna, jako priorytetowa pod uwagę brana jest także modernizacja drogi Annopol - Miejska Górka. - Na październikowej sesji będziemy chcieli rozpocząć od zabezpieczenia środków na dokumentację projektową w tym decyzję środowiskową, która jest czasochłonna, ale zachowuje ważność do 3 lat. Po konsultacji z radnymi zastanowimy się, który z dwóch odcinków przygotowywać w pierwszej kolejności do modernizacji: Annopol - Miejska Górka czy Dąbrowa - Chojno. Wpływ na decyzję będą miały również deklaracje gmin, co do udzielenia wsparcia na wkład własny - podsumowuje starosta.
Czy samorządy gminne partycypowałyby w kosztach przebudowy? - Otwartą pozostaje kwestia, jak dużą kwotą należałoby tę inwestycję dofinansować. Jesteśmy jednak przyzwyczajeni do współpracy i skłonni, by usiąść do rozmów. Powiat Rawicki bowiem praktycznie sam nie realizuje inwestycji drogowych z własnego budżetu na terenie poszczególnych gmin - stwierdził Piotr Skrzypek.
W sierpniu bieżącego roku został złożony wniosek o dofinansowanie - z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych - przebudowy trasy Słupia Kapitulna - Chojno. Ta inwestycja miałaby zostać zrealizowana w 2021 roku.
W Rawiczu padła "szóstka" w Lotto - czytaj TUTAJ