Reklama

Ceny węgla spadają. Ile za tonę w okolicy Rawicza?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Ceny węgla spadają. Ile za tonę w  okolicy Rawicza? - Zdjęcie główne

Ceny węgla spadają. Ile za tonę w okolicy Rawicza? | foto Archiwum portalu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję, cena węgla w Polsce wzrosła w ciągu jednego roku z 800 zł za tonę do ponad 3.000 zł. Prognozy dotyczące kosztów ogrzewania stały się dominującym tematem rozmów i obaw Polaków związanych z sezonem grzewczym. Tymczasem, mniej więcej w jego połowie, ceny surowca na światowych rynkach, zaczęły spadać. To spowodowało obniżkę w składach.

Pod koniec 2022 r. wobec braku węgla w Polsce i gwałtownie rosnących cen, rząd uruchomił program, który miał zapewnić gospodarstwom domowym możliwość zakupu trzech ton węgla w cenie do 2 tys. zł za tonę.

Dystrybucja dotowanego węgla, którą zrzucono na samorządy, od początku przebiegała z trudnościami. Niektóre gminy musiały długo czekać na zamówiony towar. Wielu mieszkańców do teraz nie otrzymało nawet pierwszej transzy tańszego opału. Tymczasem na świecie ceny węgla zaczynają spadać. To powoduje, że ceny opału z dotacją i bez zaczynają się zbliżać.

W Rawiczu węgiel bez dopłat w tej samej cenie, co państwowy?

Węgiel po cenach preferencyjnych, dotowany przez państwo, kosztuje maksymalnie 2.000 zł za tonę. Tymczasem okazuje się, że już niedługo tyle, albo jeszcze mniej, możemy zapłacić zapłacić za węgiel w wolnej sprzedaży. Ceny "czarnego złota" zaczęły spadać od grudnia ubiegłego roku.

Już teraz w bliskiej okolicy Rawicza można bez kolejki kupić węgiel nawet za 2.250 zł za tonę. Lokalni sprzedawcy przewidują, że latem tona węgla może kosztować mniej niż 2.000 zł.

Tańszy nie znaczy gorszy

Inną sprawą jest jakość oferowanego opału. Z tą jest różnie, choć jak twierdzą sprzedawcy, ich klienci nie narzekają.

- Wiadomo, jak się kupi ten najtańszy węgiel, nie można oczekiwać, że będzie miał jakąś super kaloryczność. Jednak - jak dotąd - każdy węgiel, który mieliśmy, czy to z Polski, czy z importu palił się dobrze. Klienci nie narzekali - mówi nam właściciel składu węgla z gminy Rawicz.

Samorządy zamawiają węgiel od spółek wyznaczonych przez państwo. Część opału pochodzi z polskich kopalń, część z importu. Jak nieraz informowały media, węgiel który płynie do nas statkami z innych kontynentów ma często słabą jakość. Niestety, samorządy, jako zamawiający mają niewielki wpływ na rodzaj otrzymanego towaru. Inaczej jest z przedsiębiorcami prywatnymi. Ci zwracają dużą uwagę na to, co i od kogo sprowadzają.

- Jako lokalni sprzedawcy węgla nie możemy sobie pozwolić na sprzedaż towaru złej jakości.To mogłoby zniszczyć zaufanie, jakim darzą nas miejscowi klienci, toteż handlujemy wyłącznie węglem z zaufanego i sprawdzonego od lat źródła - mówi Honorata Durczewska z firmy Marhon w Kątach pod Rawiczem.

Po ile kupisz węgiel w okolicach Rawicza?

Po ubiegłorocznym załamaniu sprzedaży, węgiel znów jest dostępny.  Jednak nawet pomino ciepłej zimy polskie kopalnie nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania.  Rodzimy węgiel jest w praktyce osiągalny tylko w programie sprzedaży preferencyjnej. Ten, który jest dostępny na wolnym rynku, pochodzi głównie z importu. Sprawdziliśmy, w jakiej cenie można w naszej okolicy kupić tonę węgla bez dotacji.

Ceny węgla za 1 tonę w wybranych składach na dzień 19 stycznia 2023:

PHUP Rolzbóż Kmiecik, Sierakowo
węgiel orzech - 2.600 do 2.800 zł - import
ekogroszek - 2.400 zł - Kolumbia, Kazachstan

PHU Twardy, Rawicz 
węgiel orzech - 2.500 zł - import
ekogroszek - 2.500 zł - import

Marhon, Kąty 
węgiel orzech w workach - 2.600 zł - dystrybutor Bartex
ekogroszek - 2.300 do 2.450 - dystrybutor Bartex

Jar - Złom, Wąsosz
węgiel orzech - 2.250 do 2.690 zł - dystrybutor Atex
ekogroszek - 1.930 do 2.750 zł - dystrybutor Atex

Ceny spadają, ale powoli

Pomimo wyraźnego spadku, ceny nadal nie osiągnęły nawet poziomu sprzed roku. Oto jak kształtował się koszt 1 tony węgla 8 kwietnia 2022 roku, po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę:

Marhon, Kąty:
ekogroszek - 2 100 zł, orzech - 2 000 zł

PHU Kmiecik, Rawicz:
ekogroszek - 2 200 zł, orzech - 2 000 zł

Skład Węgla Opału, Korzeńsko:
ekogroszek - 1 650 zł, orzech - 1 650 zł

PHU Twardy, Rawicz:
ekogroszek - brak, orzech - 2 000 zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy