Reklama

„Choinka piękna jak las”. Gdzie taką kupić?

Opublikowano:
Autor:

„Choinka piękna jak las”. Gdzie taką kupić? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Choinka pojawia się w naszych mieszkaniach najczęściej dopiero w grudniu. Niektórzy lubią cieszyć nią oko już kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Inni - stroić dopiero w wigilijny poranek. Jedno jest pewne - bez tego drzewka nie ma świąt.

Drzewko świąteczne jest symbolem odrodzenia, źródłem życia Jezusa Chrystusa. Jego zielony kolor ma symbolizować nadzieję i wieczne życie. Ustrojony świerk lub jodła jest więc bez wątpienia nieodłączną ozdobą świąt Bożego Narodzenia.

Jaką choinkę wybrać, by nie tylko pięknie się prezentowała, ale także długo dekorowała mieszkanie, nie była zbyt droga i nie nie miała dużego wpływu na zanieczyszczanie środowiska?

Sztuczna na długo

Sztuczna choinka to na pewno wygoda i mniej sprzątania. Nie gubi igieł, nie trzeba jej podlewać i może służyć wiele lat. Wbrew pozorom, to jednak naturalne drzewko wydaje się być bardziej ekologiczne niż sztuczne, które - co prawda - może służyć wiele lat, ale produkowane jest z polichlorku winylu, który rozkłada się kilkaset lat.

- Dodatkowo do jego wytworzenia wykorzystywana jest ropa, albo produkty ropopochodne. Nie są też produkowane w naszym kraju, nie pachną, a czasem nawet wydzielają zapachy charakterystyczne dla plastiku - tłumaczy Maciej Rybacki leśniczy z Leśnictwa Kawcze.

Kto jednak, mimo wszystko, jest zwolennikiem sztucznych choinek, to można je nabyć już na długo przed świętami. W lokalnych sklepach koszty drzewek o wysokości 180-220 cm kształtują się od około 150 zł do blisko 700 zł. Wszystko zależy od rodzaju materiału, czy gęstości świerku, czy sosny – bo takie są najpopularniejsze.

Naturalna choinka ma wiele zalet

Z kolei, zwolennicy żywej choinki mówią, że nawet najpiękniejsze sztuczne drzewko nie zastąpi unoszącego się w mieszkaniu zapachu świerku czy sosny. Maciej Rybacki przekonuje, że warto jednak zdecydować się na żywe drzewko i wskazuje nie tylko na aspekt dekoracyjny.

Choinka pochłania dwutlenek węgla i wydziela tlen. Gdy już zacznie się "sypać", możemy ją natomiast w 100% wykorzystać - albo jako nawóz, albo jako opał, co nie powoduje żadnej szkody dla środowiska i jest działaniem jak najbardziej ekologicznym - wyjaśnia leśniczy.

Dodaje również ze żywe drzewko wstawione do domu pachnie i są to zupełnie naturalne olejki eteryczne.

Jak wybrać odpowiednią?

Kupując drzewko, trzeba zwrócić uwagę na to, czy igliwie jest koloru ciemnozielonego - jeśli chodzi o ten najpopularniejszy rodzaj, czyli świerk. To oznacza, że choinka jest zdrowa, nie ma niedoboru żadnych składników mineralnych i jest szansa, że wytrzyma dłużej.

Jeśli nawet kupimy świeże i zdrowo wyglądające drzewko, nie oznacza to, że będziemy cieszyć się jego widokiem przez długi czas. Istotne są też odpowiednie warunki, jakie powinno mieć zapewnione.

- Przede wszystkim trzeba wstawić ją do stojaka, w którym cały czas będzie miała zapewnioną wodę. Jeśli to możliwe warto, by stała w chłodniejszej części mieszkania - podpowiada leśniczy.

Nie należy też choinki wstawiać do domu od razu po zakupie. Powinna ona najpierw dzień lub dwa "poczekać" w zimniejszym miejscu - na balkonie, czy w garażu. Dzięki temu zahartuje się.

Przyjmie się w ogrodzie?

Żywe drzewko można nabyć również w doniczce, by później przesadzić je do ogrodu lub pozostawić na tarasie. Często bywa jednak tak, że ona nie przyjmuje się i więdnie. Dlaczego?

- Jeśli kupimy choinkę, która jest od nasionka w tej donicy wyhodowana, to nie powinno tak się wydarzyć i jest duże prawdopodobieństwo, że takie drzewko się przyjmie - mówi Maciej Rybacki.

Niestety - jak twierdzi - w większości przypadków drzewa są po prostu wykopywane z naturalnego środowiska i wsadzane do donic. Ich system korzeniowy ulega wówczas sporemu ograniczeniu i nie jest wystarczający, by drzewko dalej rosło. - "Choinka" potrzebuje sporego systemu korzeniowego, który zasila wszystkie jej części i sprawia, że jest wiecznie zielona - dodaje leśniczy.

Jeśli uda się kupić porządną choinkę doniczkową, również konieczne jest tzw. hartowanie.

Prosto z lasu

Świąteczne drzewko najlepiej kupić u sprawdzonego sprzedawcy. W minionym roku można ją było nabyć bezpośrednio w plantacjach należących do Nadleśnictwa Piaski. W powiecie rawickim takie akcje, połączone z biesiadowaniem przy ognisku, zorganizowano w Leśnictwie Kawcze.

Za drzewko o wysokości do 1,5 m trzeba było zapłacić 30,75 zł, a za a za takie do 2,5 m - 36,90 zł.

W tym roku przedświąteczna sprzedaż będzie prowadzona prawdopodobnie 17 grudnia. Ceny nie uległy zmianie. Obowiązywać będą ceny ubiegłoroczne. Za sosnę lub świerk do 1 metra trzeba będzie zapłacić 20 zł, za drzewko najwyższe (5-10 metrów)  - 100 zł (netto).

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE