Reklama

Legenda o Szumigale, a może wieś "malowana" obrazem i dźwiękiem?

Opublikowano: wt, 18 maj 2021 12:00
Autor:

Legenda o Szumigale, a może wieś "malowana" obrazem i dźwiękiem? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Chojno i Konary to jedyne rawickie miejscowości, które biorą udział w konkursie „Gościnna Wieś”.

 W konkursie Międzygminnego Związku Turystycznego „Wielkopolska Gościnna”, Chojno i Konary walczą o zwycięstwo z: Ostrowieczkiem (gmina Dolsk), Smogorzewem i Szelejewem Pierwszym (obie miejscowości z gminy Piaski), Domachowem (gmina Krobia) oraz Cichowem (gmina Krzywiń). Pod głosowanie poddano opracowane przez grupy mieszkańców - rady sołeckie, koła gospodyń, organizacje pozarządowe lub grupy nieformalne - prezentacje najciekawszych lub najbardziej oryginalnych walorów lub atrakcji wiosek. Chojno zdecydowało się nagrać tajemniczą legendę o Dudziarzu Szumigale, a Konary prezentują piękno wsi - za pomocą obrazu, muzyki i naturalnych dźwięków.

Chojno i Konary walczą o tytuł „Gościnna Wieś”. Legenda z folklorem

„Był hultajem i pijaczyną, ale na dudach wygrywał po mistrzowsku” - tak zaczyna się legenda o dudziarzu Szumigale. To przedstawiona przez współczesnych mieszkańców Chojna fabularyzowana opowieść o miejscowym muzyku. - Czy istniał naprawdę, czy tylko w legendzie, nie wiemy. Ale nie jest to najistotniejsze. Ważne dla nas jest to, że ludowa muzyka i ludowe instrumenty to ważna część historii i tożsamości wsi Chojno, której mieszkańcy z dumą o tym mówią i serdecznie zapraszają do siebie - zaznaczają autorzy filmowej prezentacji.

Chojno i Konary walczą o tytuł „Gościnna Wieś”. Zero słów

Jak twierdzą autorzy prezentacji Konar - w swojej pracy świadomie wybrali tylko obrazy, muzykę i naturalne dźwięki. - To one mają pokazać piękno wsi Konary. Czy się udało? By odpowiedzieć na to pytania, trzeba koniecznie tę prezentacje obejrzeć - zachęcają mieszkańcy Konar. - My uważamy, że na pewno pomysł i realizacja oddają to, na czym nam wszystkim zależy. By pokazać, że żyjemy i mieszkamy w pięknym regionie, z którego możemy być naprawdę dumni. Ciężka praca i natura. Czarowne zakątki, życzliwi ludzie. Poszanowanie tradycji naszych dziadów, ale też podążanie z duchem czasu. Takie właśnie są nasze małe królestwa. I takie są też Konary.

Impreza dla zwycięzcy

Ocena nadesłanych prac konkursowych odbywa się dwuetapowo. W pierwszym głos mają  internauci. Głosowanie trwa do końca maja (na stronie internetowej www.wielkopolskagoscinna.pl). W drugim etapie - spośród pierwszej piątki wyłonionej przez internautów - laureata konkursu wybierze powołana w tym celu kapituła konkursu powołana przez organizatora. Ten jak zapewnia - jest o co walczyć.

- Dla zwycięskiej miejscowości przewidziano nagrody - organizację dużej imprezy turystyczno-rekreacyjnej sfinansowanej przez związek, wsparcie finansowe utworzenia punktu turystycznego np. punktu postoju na szlaku turystycznym wyposażonym w ławeczki, stojak na rowery, tablicę informacyjną oraz opracowanie i zamieszczenie w Mobilnym Asystencie Turysty lokalnej atrakcji opisanej w prezentacji konkursowej - podkreśla Jarosław Lisiecki z Międzygminnego Związku Turystycznego „Wielkopolska Gościnna”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy