Reklama

Co z wodą w Miejskiej Górce? Utrudnienia trwają od miesiąca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co z wodą w Miejskiej Górce? Utrudnienia trwają od miesiąca  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od początku czerwca mieszkańcy gminy Miejska Górka muszą najpierw przegotować wodę z kranu, by użyć jej do celów spożywczych. Parametry jakości wody wciąż odbiegają od obowiązujących norm, choć - jak zastrzega Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawiczu - nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Lepiej jednak działać profilaktycznie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawiczu 6 czerwca 2022r. wydał komunikat w sprawie jakości wody w gminie Miejska Górka. Dotyczył on jakości wody z wodociągu publicznego Miejska Górka, zaopatrującego mieszkańców: Miejskiej Górki, Karolinek, Jagodni, Roszkowa i Dąbrowy. 

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawiczu informuje, że przeprowadzone badania kontrolne wykazały, że jakość wody z wodociągu publicznego Miejska Górka uległa pogorszeniu pod względem bakteriologicznym i odbiega od obowiązujących wymagań. Woda nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu - czytamy w informacji sanepidu.

Dodatkowo - jak informował sanepid - z uwagi na prowadzoną dezynfekcję mogło nastąpić pogorszenie smaku i zapachu wody, ze względu na zwiększoną zawartość chloru. Woda mogła być używana tylko do celów sanitarnych. Natomiast do spożycia jest przydatna wyłącznie po uprzednim przegotowaniu.

Komunikat sanepidu dla Miejskiej Górki wciąż obowiązuje

Powyższe informacje miały obowiązywać do czasu wydania kolejnego komunikatu. Nie wydano go do dzisiaj, czyli do 4 lipca. Dlaczego?

Jak wyjaśnia, Grażyna Marczyńska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawiczu, kolejne próby pobierane w wielu miejsach zarówno przez sanepid, jak i spółkę wodociągową, wykazały, że jednym miejscu w dalszym ciągu jest niewielkie przekroczenie norm.

- Nie jest to niebezpieczne, ale cały czas sytuację analizujemy i dociekamy, jaka może być przyczyna. Wydamy nowy komunikat, gdy będziemy w 100% pewni, że wszystko jest w porządku - zaznacza Grażyna Marczyńska.

Brakuje informacji dla mieszkańców. Dlaczego?

Mieszkańcy gminy zwracają uwagę, że przydałaby się porządna informacja na temat aktualnego stanu wody, bo od poczatku czerwca żadna publiczna wiadomość się nie pojawiła.

- To jest jakaś kpina. To już kilka tygodni i jakaś informacja o tym, czy sytuacja się zmieniła, czy nie, powinna się ukazać - zaznaczał miejskogóreczanin, który w tej sprawie skontaktował się z redakcją.

Pracownicy wodociągów potwierdzają, że znikome obniżenie norm występuje na jednym ujęciu i nie wiadomo, jaki może być tego powód. Zaznacza jednocześnie, że mieszkańcy gminy są o sytuacji poinformowani, a jeśli mają wątpliwości to dzwonią do siedziby WG. 

- Nie możemy ingerować w komunikaty dotyczące jakości wody, bo to nie my je wydaliśmy, ale sanepid i to on musi obowiązującą sytuajcę odwołać - zaznacza jeden z kierowników.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE