Reklama

Co z wypłatą dodatku węglowego w gminach powiatu rawickiego? [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Co z wypłatą dodatku węglowego w gminach powiatu rawickiego? [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Co z wypłatą dodatku węglowego w gminach powiatu rawickiego? | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Około 11,5 tys. wniosków o dodatek węglowy złożyli mieszkańcy powiatu rawickiego. I choć gminy mogłyby zacząć wypłacać 3.000 zł świadczenia na gospodarstwo domowe, nie miały pieniędzy. Te na konta samorządów wpłynęły dziś, 22 września.

W urzędach gmin ludzie dopytują o wypłatę dodatku węglowego i się niecierpliwią. Trudno się dziwić. Sezon grzewczy za pasem, a ceny węgla z każdą dostawą rosną. Obecnie, za tonę ekogroszku trzeba zapłacić w granicach 3.500 zł. Zdobycie opału w korzystnej cenie graniczy z cudem.

Dodatek węglowy. 3 tys. zł na gospodarstwo domowe 

Wsparciem w kupnie horrendalnie drogiego opału ma być dodatek węglowy - w wysokości kwocie 3.000 zł. Przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, koza, kominek, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy, zasilane paliwami stałymi. Warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku węglowego jest wpisanie lub zgłoszenie głównego źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). 

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego zaczęto przyjmować po połowie sierpnia. Według wstępnych założeń, dodatek miał przysługiwać każdemu gospodarstwu domowemu. W praktyce oznaczało to, że jeśli pod jednym dachem mieszka więcej niż jedna rodzina, każda z nich będzie mogła dostać pieniądze. Wiele osób postanowiło skorzystać z luki w przepisach. To spowodowało, że ustawodawca zdecydował zasady przyznawania świadczenia doprecyzować. 

Jeden adres, jeden dodatek. Zmieniono przepisy o dodatku węglowym

Wprowadzono zasadę - jeden dodatek na jeden adres, bez względu na liczbę rodzin zamieszkujących w danym domu i bez względu na to, ile razem zużywają opału. Ponadto wydłużono termi rozpatrzenia wniosku o świadczenie - z 30 do 60 dni, Ustawa weszła życie 20 września. Jednak jej nowelizacja spowodowała opóźnienie w wydawaniu decyzji o przyznaniu dodatku. 

Aż do wejścia w życie nowelizacji, wstrzymujemy się z rozpatrywaniem wniosków. Na razie wyłącznie je przyjmujemy - przyznała przed dwoma tygodniami Władysława Czajkowska, dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Rawiczu. 

Kiedy dodatek węglowy będą wypłacać w powiecie rawickim?

Teoretycznie dodatki już powinny być wypłacane. Jednak do wczoraj, 21 września, na kontach samorządów z powiatu rawickiego pieniędzy na ten cel z budżetu państwa nie było. Wszyscy kierownicy gminnych OPS-ów, jednogłośnie zaznaczyli, że jeśli tylko otrzymają środki, rozpoczną wypłatę dodatku. Do tej pory na ziemi rawickiej złożono około 11.500 wniosków o dodatej węglowy i około 1/3 mogłaby być już realizowana. 

Do tematu wypłaty dodatku węglowego będziemy na portalu wracać.

[ AKTUALIZACJA: 22 września, na godz.12.45]

We wszystkich gminach powiatu rawickiego są już pieniądze na wypłatę dodatku węglowego. W Rawiczu wypłaty ruszą już dzisiaj, natomaist w pozostałych gminach odbedzie się to z drobnym opóźnieniem. Jak się dowiedzieliśmy, niektóre samorządy w tej transzy dostały fundusze, które pokryją wypłatę świadczeń dla około 50% wnioskujących. Jak wyjaśnili kierownicy OPS-ów, wypłaty będa odbywały się według kolejności składania wniosków. Czekają na kolejną transzę pieniędzy, aby wypłacić kolejne partie dodatku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy