Na przebiegającej przez powiat rawicki linii kolejowej, łączącej Wrocław z Poznaniem, pozostały trzy przejazdy z sygnalizacją świetlną i rogatkami - w Kątach, na ul. Fiołkowej pomiędzy Rawiczem i Masłowem oraz w Gołaszynie. W Rawiczu na ul. Piłsudskiego i na ul. Świętojańskiej w Sierakowie - zamiast przejazdów - zbudowano wiadukty kolejowe.
Kąty. Sygnalizator podawał czerwone światło. Kierowca wjechał na przejazd kolejowy
I właśnie na jednym z przejazdów w środę, 2 sierpnia, doszło do niebezpiecznej sytuacji. 58-letni mieszkaniec Żmigrodu, kierujący ciężarówką - mimo czerwonego światła - wjechał pod zamykającą się rogatę na przejeździe w Kątach.
- 2 sierpnia przed godziną 14.00 otrzymaliśmy zgłoszenie od osoby sprawującej nadzór z PKP, że na przejeździe kolejowym w rejonie miejscowości Kąty kierowca ciężarówki nie zastosował się do sygnalizatora podającego czerwone światło i wjechał na przejazd kolejowy pod zamykającą się rogatkę, powodując jej wyczepienie - relacjonuje asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowy KPP Rawicz.
Na szczęście, w tym momencie nie przejeżdżał pociąg.
- Kierowca został ukarany mandatem - zgodnie z obowiązującym taryfikatorem - w wysokości 2 tysięcy złotych oraz otrzymał 15 punktów karnych - dodaje asp. sztab. Beata Jarczewska.
Policjantka apeluje:
- Pamiętajmy, zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejazdów kolejowych gwarantuje nam bezpieczeństwo. Niestosowanie się do obowiązujących w tych rejonach przepisów związane jest nie tylko z mandatem i punktami karnymi, ale - co gorsza - stanowi realne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.
Wypadek śmiertelny w Kątach (gm. Rawicz). Śledztwo umorzone
To nie pierwsze zdarzenie na przejeździe kolejowym w Kątach. W lutym tego roku doszło tam do wypadku śmiertelnego. Pociąg uderzył w kabinę ciężarowego MAN-a, znajdującego się na przejeździe.
- Ustalono, że w chwili wjazdu ciężarówki na tory, sygnalizacja była sprawna, a rogatki opuszczone - mówiła kilka godzin po tragedii asp. sztab. Beata Jarczewska.
Niestety, zginął kierowca MAN-a. Śledztwo w sprawie wypadku zostało umorzone. Jak ustaliliśmy, śledczy nie dopatrzyli się winy maszynisty czy problemów w działaniu infrastruktury kolejowej.
Utknąłeś na przejeździe kolejowym? Nie panikuj, ale działaj szybko i z rozsądkiem
Jak przypominają kolejarze, jeśli samochód jest sprawny i możesz kontynuować jazdę - dodaj gazu i wyłam rogatkę, która jest przed tobą. Jest ona tak skonstruowana, że złamie się nie powodując uszkodzenia samochodu. Po zjechaniu z przejazdu skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK i powiadom służby techniczne o tym fakcie, dzwoniąc pod numer „w razie awarii” podając numer przejazdu.Jeśli jednak auto utknęło i nie można nim zjechać z przejazdu - natychmiast każ wszystkim pasażerom opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, Ty także. Zadzwoń pod numer telefonu alarmowego 112 i podaj operatorowi numer przejazdu z żółtej naklejki PLK, informując o aucie blokującym przejazd. Żółtą naklejkę znajdziesz na obudowie napędu rogatki od strony torów lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja.
Grafika: bezpieczny-przejazd.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.