Reklama

Nowy cmentarz w gminie Rawicz? Wskazano cztery możliwe lokalizacje

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Nowy cmentarz w gminie Rawicz? Wskazano cztery możliwe lokalizacje - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na rawickim cmentarzu parafialnym zaczyna brakować miejsc pochówku. Gmina od kilku lat szuka terenu pod nekropolię komunalną. Lokalizacja w Dębnie Polskim spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. Burmistrz powołał więc zespół, który miał wytypować alternatywne miejsce. Jak się dowiedzieliśmy, wskazano cztery.

Od dawna mówi się o tym, że na rawickim cmentarzu parafialnym brakuje miejsc na nowe groby. Kilka lat temu wskazano teren w Dębnie Polskim - u zbiegu ul. Rawickiej i Manewrowej. Jako, że budowa nekropolii wiązałaby się z wycinką prawie połowy tamtejszego lasku, mieszkańcy miejscowości zdecydowanie sprzeciwili się temu pomysłowi. 

Burmistrz zdecydował, ze powoła zespół, ktory zajmuje się kwestią lokalizacji cmentarza. W jego skład weszli między innymi mieszkańcy Dębna i rawiccy radni. Kolejne jego spotkanie odbyło się w sierpniu tego roku. Zapoznano się na nim z czterema możliwymi lokalizacjami nowej nekropolii.

Gdzie rawicki cmentarz komunalny mógłby być zlokalizowany?

Jak przekazuje szef zespołu i jednocześnie przewodniczący rady miejskiej - Marek Przybylski - na spotkaniu zapoznano się z propozycjami nowych miejsc, które przygotował geodeta - Tomasz Lamperski. Wytypował on cztery działki, które w jego ocenie nadają się pod lokalizację cmentarza - między innymi ze względu na odpowiednio niski poziom wód.

Jedno z miejsc to teren leśny w Konarzewie tuż przy granicy gminy Rawicz z gminą Bojanowo. Następne to właśnie omawiane od lat Dębno Polskie, gdzie mieszkańcy absolutnie nie chcą się zgodzić. Kolejne miejsce to również teren leśny położony w obrębie wsi Szymanowo - w okolicy torów kobylinki, jadąc od strony Rawagu. Ostatni, to nie teren leśny, ale grunty przy drodze z Łaszczyna do Sarnówki - przekazuje Marek Przybylski.

Zaznacza, że trzy propozycje obejmują tereny należące do Lasów Państwowych i tu gmina musiałaby się zamienić na inne działki. Mało tego, konieczna byłaby także wycinka drzew, ale jak twierdzi - w przypadku takiego działania gmina byłaby zobowiązana do posadzenia nowych w innej lokalizacji. 

Ostatnia propozycja - czyli teren przy drodze z Łaszczyna do Sarnówki - z kolei wymagałaby dość znacznego podwyższenia terenu.

Tam to lustro wody jest niestety na takim poziomie, że trzeba by grunt podnieść, ale najpierw jeszcze wykupić, bo jest to ziemia prywatna - dodaje Marek Przybylski.

Ile może kosztować budowa cmentarza w gminie Rawicz?

Wszystkie podane propozycje zostały przedyskutowane na spotkaniu. Kolejnym etapem ma być opracowanie analizy finansowej dla każdego z miejsc, by wiedzieć, ile pieniędzy pochłonęłaby budowa cmentarza w tych lokalizacjach.

Po skompletowaniu tych danych, znów wrócimy do rozmowy. Wtedy wszystkie informacje porównany i może uda się wyciągnąć jakieś wnioski. Cały czas staramy się także dowiedzieć, ile mamy na to czasu, na ile jeszcze starczy miejsc na obecnej nekropolii - dopowiada Marek Przybylski.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy