Reklama

Czy Fundusz Sołecki w gminie Miejska Górka zostanie utrzymany?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Czy Fundusz Sołecki w gminie Miejska Górka zostanie utrzymany? - Zdjęcie główne

Gmina Miejska Górka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W trakcie pandemii - ze względu na oszczędności - z Funduszu Sołeckiego, czyli puli środków na inwestycje na terenach wiejskich zrezygnowała Gmina Rawicz. Burmistrz Miejskiej Górki również nie ukrywa, że taka decyzja byłaby dobra dla konstrukcji budżetu. Czy została podjęta?

Fundusz sołecki to pieniądze zarezerwowane w budżecie gminy dla sołectw. Środki te mogą być wykorzystane na przedsięwzięcia służące poprawie warunków życia mieszkańców wsi, a o dokładnym ich przeznaczeniu decydują oni sami podczas zebrań wiejskich. Fundusz wydawano głównie na modernizację i doposażanie świetlic, placów zabaw do nich przyległych, naprawę chodników i dróg polnych czy organizację wydarzeń kulturalnych.

Rawicz zlikwidował fundusz sołecki

W 2020 roku - z powodu oszczędności w budżecie - gmina Rawicz zrezygnowała z wyodrębnienia funduszu na rok 2021. Podobna decyzja zapadła na rok 2022.

Burmistrz Grzegorz Kubik zapewniał, że docelowo samorząd nie zamierza rezygnować z funduszu sołeckiego. Wyjaśniał, że do tej pory samorząd wyodrębniając w budżecie taką pulę, otrzymywał 1/3 dofinansowania całej kwoty, a obecnie to wsparcie znacznie zmalało.

- Fundusz jest powiązany z wielkością budżetu gminy, jeśli rośnie nam wartość budżetu, rośnie odpis na fundusz, ale maleje nam jednocześnie dofinansowanie do funduszu. W latach 2021-2022 znacznie wzrósł udział wkładu gminy w fundusz sołecki - zaznaczał na jednej z sesji burmistrz Rawicza. – Będziemy czynili kroki, żeby do funduszu w przyszłości wrócić.

Zmienią się zasady wydawania pieniędzy

W pozostałych gminach fundusz został utrzymany, choć ostatnio kwestia ewentualnej jego likwidacji pojawiła się na lipcowej sesji rady miejskiej w Miejskiej Górce. Omawiając tę sprawę burmistrz Karol Skrzypczak przywołał wcześniejsze argumenty burmistrza Kubika. Podjął jednak inną decyzję. Fundusz sołecki pozostanie, ale na nieco innych zasadach.

- Najkorzystniej dla konstrukcji budżetu byłaby jego likwidacja, bo wówczas wskaźnik budżetowy byłby lepszy, ale przemodelujemy go, aby on w jak największym stopniu był skierowany na bieżące sprawy związane z utrzymaniem sołectwa, ale nie na działalność inwestycyhną. O inwestycjach będą decydować radni. Sołtysi mają się zajmować utrzymaniem tego, co jest. Oczywiście mogą wnioskować o realizację zadań, ale w miarę możliwości gminy - tłumaczył Karol Skrzypczak. - Nie będziemy już robić tak, że większość środków na zadania wiejskie pochodzi z budżetu, a tylko mały fragment ze źródeł zewnętrznych. Mocno angażujemy się w te w zadania, gdzie większość kasy można pozyskać. Tej strategii się trzymamy. Inne zadania będą musiały poczekać na lepsze czasy, a w budżecie musimy mieć zdolność na zapewnienie wkładu własnego.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE