Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa energetycznego. Wprowadza ona wiele istotnych zmian, które są podyktowane koniecznością dostosowania naszego prawa do regulacji unijnych. Czego możemy się spodziewać?
Zmiana sprzedawcy prądu w 24 godziny
Jeśli proponowane przez rząd zmiany przepisów zostaną przyjęte przez parlament, oznacza to między innymi nowe możliwości dla nas - odbiorców.Od 2026 roku zyskamy bowiem możliwość zmiany sprzedawcy energii w 24 godziny.
Poza tym odbiorcom energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcom (o rocznym zużyciu poniżej 100 MWh) ma zostać udostępnione narzędzie do porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej przez równych dostawców.
Dynamiczne ceny energii sposobem na obniżenie rachunków?
Zmiany przepisów zakładają także wprowadzenie tak zwanych taryf dynamicznych, które pozwoliłyby odbiorcom indywidualnym na korzystanie z tańszej energii dzięki nadwyżce prądu z odnawialnych źródeł energii (OZE).Nowe taryfy miałyby dać możliwość dostosowania indywidualnego zapotrzebowania do poziomu cen w danym momencie poprzez korzystanie z energii w momentach, w których jest ona najtańsza.
Wymagałoby to jednak od odbiorcy dostosowania się i wykonywania pewnych czynności związanych ze zużyciem energii elektrycznej w określonym czasie.
Eksperci rynku energetycznego zwracają jednak uwagę na to, że wprowadzenie taryf dynamicznych to z jednej strony szansa na tańszy prąd, gdy pojawi się nadwyżka w systemie, ale też ryzyko wysokiej ceny, gdy tej energii będzie mniej.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.