reklama

Czy trzeba bać się kolczaka zbrojnego?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: nadesłane przez Czytelnika

Czy trzeba bać się kolczaka zbrojnego? - Zdjęcie główne

foto nadesłane przez Czytelnika

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJeden z mieszkańców powiatu wysłała nam zdjęcie kolczaka zbrojnego. Chciał wiedzieć, czy to możliwe, że tak "nietypowy gość" pojawił się w naszym regionie i czy trzeba się go bać. Słyszał bowiem, że niebezpieczny owad.
reklama

O to, z jakim owadem faktycznie miał do czynienia rawiczanin zapytaliśmy zaprzyjaźnionego biologa Sebastiana Pilichowskiego.
 
Autor bloga zywaedukacja.com.pl, pracownik jednego z ogrodów botanicznych i tzw. "doktor od przyrody" potwierdził, że jest to rzeczywiście pająk zwany kolczakiem zbrojnym. Od razu też zastrzegł, że powszechna panika związana z jego rzekomą jadowitością jest bezasadna.
 
- Człowiek bywa straszniejszy, od lat już co roku to tłumaczę. One występuję w naszej okolicy, mogą boleśnie ugryźć, więc po prostu nie należy ich łapać w rękę - podkreśla. 
 

Jak wygląda kolczak zbrojny?

Kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium) to pająk z rodziny zbrojnikowatych, uznawany za jednego z najbardziej jadowitych w Polsce. Mimo to, jego ukąszenia rzadko są groźne dla życia człowieka, choć bywają bardzo bolesne.

Kolczak zbrojny osiąga 7-15 mm długości ciała, przy czym samice są nieco większe. Charakteryzuje się żółto-zielonkawym lub czerwonawym tułowiem i żółtawo-zielonkawym odwłokiem z ciemnobrązową linią pośrodku. Posiada również wyraźne szczękoczułki.

Naturalnym środowiskiem kolczaka zbrojnego są ciepłe, otwarte tereny, takie jak łąki, nieużytki z gęstą trawą i ziołami, pobocza dróg czy nasypy kolejowe. W Polsce był początkowo spotykany głównie na południu kraju, ale w związku ze zmianami klimatycznymi rozszerza swój zasięg występowania, pojawiając się również w innych regionach. Pająki te budują charakterystyczne, jajowate lub rurkowate gniazda z pajęczyny wśród roślin, głównie wysokich traw.

reklama

 

Są jadowite, ale ukąszenie nie jest groźne dla życia człowieka

Jad kolczaka zbrojnego zawiera substancje takie jak hemolizyny, cytotoksyny i neurotoksyny. Choć są one śmiertelne dla owadów, dla człowieka ukąszenie jest zazwyczaj niegroźne, ale bardzo bolesne. Ból jest często porównywalny do użądlenia szerszenia, a jego największe natężenie występuje do 20 minut po ukąszeniu.

W rzadkich przypadkach, szczególnie u osób uczulonych na jad, może dojść do silnej reakcji alergicznej, co wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

 
 
 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama
logo