reklama

Padnięte ryby, piana w stawie i interwencja strażaków w Łaszczynie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Padnięte ryby, piana w stawie i interwencja strażaków w Łaszczynie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Dali znaćW Łaszczynie, obok remizy miejscowej OSP w kierunku Sarnówki, znajdują się trzy zbiorniki Małej Retencji Wodnej. Staw nr 1 (największy, na którym odbywają się co roku zawody wędkarskie dla społeczności lokalnej, organizowane przez stowarzyszenie SUM przy wsparciu sołectwa) i zbiornik nr 2 są w całości własnością gminy Rawicz, zbiornik nr 3 (najmniejszy) zlokalizowany w sąsiedztwie fermy drobiu jest w przeważającej części własnością gminy, w pozostałej części należy do osoby fizycznej.
reklama

Przedstawiciele stowarzyszenia SUM zgłosili się do redakcji z prośbą o interwencję w sprawie stawów w Łaszczynie. Dostrzegli, że w miniony czwartek (9 stycznia 2025 roku) w środkowym stawie, na wodzie unosi się piana. Dodatkowo, część ryb była martwa. 

- Temat trwa od grudnia - mówili przedstawiciele stowarzyszenia. - Smród jest niesamowity. Część ryb pozdychała, część odłowiliśmy. Byli już tu przedstawiciele WIOŚ z Leszna. Pobrali próbki. Nikt nic nie wie, czy ktoś został ukarany. Tak nie może być. Jest tragedia. Mamy zrobić szamba z tych trzech stawów? - dodawali. 

Interwencja strażaków w Łaszczynie

Wiele wskazuje, że w środkowym, jak i sąsiednim stawie (od strony Sarnówki), nie ma tlenu. Dodatkowo, w środkowym stawie zaczął się podnosić poziom wody, dlatego 9 stycznia w Łaszczynie pojawili się strażacy. Na miejsce udali się ochotnicy z Łaszczyna, Izbic i Sarnowy. Akcja trwała 4,5 godziny.

reklama

- Działania polegały na obniżeniu poziomu lustra wody w stawie. Przy pomocy pomp pożarniczych i autopomp woda została przepompowana do kanalizacji deszczowej - mówi bryg. Krzysztof Skrzypczak, zastępca komendanta powiatowego PSP w Rawiczu.

Działania straży nie rozwiązują jednak problemu śniętych ryb i smrodu. Wysłaliśmy pytania do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu, oddział w Lesznie: czy stawy w Łaszczynie są zanieczyszczone, jakie były wyniki badań i jakie kroki należy podjąć po pojawieniu się piany i martwych ryb? Na razie nie uzyskaliśmy odpowiedzi. 

Czytaj także: Kierowca zasłabł na S5

reklama

Gmina Rawicz o stawach w Łaszczynie

Do tematu odniosło się już natomiast Centrum Informacyjne Burmistrza Rawicza. 

- Pod koniec listopada 2024 roku gmina Rawicz została poinformowana o niepokojącym zjawisku polegającym na licznym pojawianiu się ryb znajdujących się w zbiorniku nr 2 przy powierzchni, co sugerowało, że w zbiorniku brakuje odpowiedniej ilości tlenu - informuje CIB. - Pobrane 27 listopada 2024 roku próbki wody zostały poddane analizie fizyko-chemicznej. Wyniki te jednakże nie wskazały znaczących przekroczeń badanych parametrów. Prawdopodobną przyczyną tej sytuacji jest przedostawanie się środka dezynfekcyjnego stosowanego w nieckach dezynfekcyjnych ze środkiem dezynfekującym na pobliskiej fermie drobiu do przydrożnego rowu, z którego wody tam prowadzone trafiają bezpośrednio do stawu nr 3 i kolejno przez zbiornik nr 2, zbiornik nr 1 do kolejnego rowu melioracyjnego. Stosowany tam środek dezynfekujący ma zastosowanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne w bioasekuracji przed wirusem H5N1 grypy ptaków. Problem został zgłoszony do Delegatury WIOŚ w Lesznie, która pobrała niezależne próbki wody celem dalszej analizy. Aby uniknąć potencjalnego zatrucia ryb znajdujących się w zbiorniku nr 1, podjęto decyzję o tymczasowym zablokowaniu przepływów pomiędzy stawami nr 2 i 1 oraz ograniczeniu dopływu wody ze zbiornika nr 3 do zbiornika nr 2. To z kolei spowodowało podniesienie się poziomu lustra wody we wskazanym zbiorniku nr 2 - dodaje.

reklama

Aby uniknąć przelania się zgromadzonej w stawie wody, 4 grudnia 2024 roku podjęto decyzję o częściowym jej spompowaniu, omijając zbiornik nr 1.

- Postępowanie prowadzone w sprawie zanieczyszczenia wód nadal się toczy i do momentu jego rozstrzygnięcia, zbiornik nr 2 ma ograniczony odpływ wód, co powoduje piętrzenie wody - informuje CIB.

O tym, że ponownie piętrzy się woda w środkowym zbiorniku, przedstawiciele gminy dowiedzieli się 9 stycznia.

- W trakcie wizji stwierdzono, że blokada przepływu wody ze zbiornika nr 3 zasilanego wodami z przydrożnego rowu (od strony fermy drobiu) do zbiornika nr 2 została uszkodzona, co spowodowało zwiększony napływ zanieczyszczonej wody do zbiornika nr 2. W porozumieniu z Państwową Strażą Pożarną w Rawiczu zaplanowano na 10.01.2025 roku kolejne awaryjne spompowanie nadmiaru wody ze zbiornika nr 2, ponownie omijając staw nr 1. Spompowanie przeprowadzone zostało przez ochotniczą straż pożarną - informuje CIB.

reklama

Na miejscu ponownie pracowali strażacy z Izbic, Sarnowy i Łaszczyna.

Do tematu będziemy wracać.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo