reklama

Psy biegają luzem. Rowerzyści boją się o swoje nogi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Psy biegają luzem. Rowerzyści boją się o swoje nogi - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dali znaćW miniony weekend do redakcji napisała czytelniczka z prośbą o zajęcie się tematem luźno biegających psów. Wskazała, że problem zauważyła na jednej z tras rowerowych. Inni czytelnicy potwierdzili jej obserwacje. Co grozi właścicielom za nieupilnowanie swoich czworonogów?
reklama

- Mam prośbę, abyście poruszyli temat psów wolno biegających na trasie Pakosław-Rawicz. Niech właściciele pilnują swoich pupili, bo rowerem po ścieżce strach jechać. Psy podbiegają do nogi - tak brzmiała wiadomość od jednej z naszych czytelniczek.

Jak się okazuje, nie tylko ona zauważyła taki problem na wskazanej trasie. W naszych mediach społecznościowych inni czytelnicy potwierdzili jej spostrzeżenia.

- To jeszcze psiaki biegają po Słupi Kapitulnej, strach jechać ścieżką rowerową, bo atakują - dodała inna czytelniczka.

Natomiast ktoś inny wskazał, że w Szymanowie również można  zaobserwować „wysyp” wolno biegających psów, na dodatek codziennie innych.

Co grozi właścicielowi luzem biegającego psa?

Należy podkreślić, że posiadanie czworonoga to przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Nie jest ważne czy pies mieszka w bloku, w domu jednorodzinnym lub w kojcu na wsi - od właścicieli oczekuje się bardzo dużej odpowiedzialności, ponieważ to oni odpowiadają za posiadane zwierzę.

reklama

Jak tłumaczy asp. sztab. Beata Jarczewska z KPP w Rawiczu, w przypadku luźno biegających psów zastosowanie ma art. 77 kodeksu wykroczeń, który mówi, że kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Ponadto, jeśli zwierzę stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, właściciel podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Co jeśli pies ugryzie człowieka?

Sprawa biegających luzem psów wydaje się błaha do momentu, aż zwierzę kogoś nie ugryzie. Do takiej sytuacji może dojść kiedy pies jest bez smyczy, w niektórych wypadkach bez kagańca i pozostawiony bez nadzoru. Wtedy odpowiedzialność karna za pogryzienie spadnie na właściciela lub osobę, która w konkretnym przypadku opiekowała się psem, bądź trzymała zwierzę.

reklama

- W przypadku ugryzienia przez psa, kara jest zależna od tego jakich obrażeń doznał poszkodowany - wyjaśnia Beata Jarczewska.

Zabezpiecz psa

Pies nie może samodzielnie biegać po ulicy. Musi być wyprowadzany na smyczy, a w zależności od rasy czy wielkości - w kagańcu, który przeznaczony jest przede wszystkim dla ras niebezpiecznych. Jak się okazuje, kiedy zachowane są wszystkie wskazane środki ostrożności, nie w każdej sytuacji, właściciel odpowie za niebezpieczne zachowanie zwierzęcia. Zgodnie z art.78 kodeksu wykroczeń, osoba, która drażniła i straszyła psa, w wyniku czego zwierzę stało się agresywne, podlega karze grzywny do 1000 zł albo karze nagany.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo