Reklama

Trzeba przestawić ławki na rawickim rynku?

Opublikowano: 16 lutego 2021 09:33
Autor: Joanna Miśkowiak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Dali znać Głównymi elementami małej architektury, które stanęły na zmodernizowanej płycie rynku są ławki. I są też chyba najbardziej problematycznym elementem. Dlaczego?

Reklama

Przypomnijmy, że z dostawą ławek były problemy. Gmina kilka razy zwracała je do wykonawcy, bo nie spełniały one wymogów, m.in. były źle pomalowane. Gdy wszystkie zostały już wykonane odpowiednio, okazało się, że wątpliwości budzi ich rozstawienie. Ławki podwójne, czyli takie połączone oparciami stanęły bowiem w tych częściach rynku, gdzie jest dopuszczony ruch samochodowy. Oznacza to, że siadając na nich - nogi będziemy mieć tuż przy przy ulicy. Z kolei, te pojedyncze zlokalizowano w pobliżu fontanny.

Uwagę na to zwrócili nie tylko mieszkańcy miasta, ale także radni. Dwóch z nich złożyło nawet formalne wnioski o rozważenie przeniesienia ławek na rynku.

- Zwracam się z wnioskiem o przeniesienie (części) ławek na rynku z pierzei zachodniej, przy której uruchomiony został zasadniczy ruch pojazdów, na pierzeję północną, przy której ruchu samochodowego nie ma (okolice drogerii jednej z sieci handlowych) - napisał w swojej interpelacji Jacek Gwizdek, a z podobnym wnioskiem wystąpił radny Jacek Hajnce.

Obydwoje argumentują, że ustawienie ławek tuż przy krawędzi jezdni, na której odbywa się zasadniczy ruch pojazdów, stanowi potencjalne niebezpieczeństwo potrącenia osób chcących z ławek skorzystać.

- Należy przypuszczać, że osobami korzystającymi z ławeczek będą głównie osoby starsze i rodziny z dziećmi – zaznacza Gwizdek dodając, że za przeniesieniem ławek na pierzeję północną przemawiają też dodatkowe argumenty: na tej pierzei przewiduje się uruchomienie atrakcji dla mieszkańców w tym lokalizację pomnika niedźwiedzia oraz uruchomienie fontanny.

 

Jak ustaliliśmy, gmina rozważa zmianę rozmieszczenia ławek na rynku. Usłyszeliśmy, że nie można jednak zrobić tego tak „po prostu”. - Skierowaliśmy pytanie do projektanta rynku, czekamy na jego opinię i odpowiedź. Taka konieczność wynika z zapisu w pozwoleniu na budowę - twierdzi Centrum Informacyjne Burmistrza. Przypomina, że podobne zasady dotyczą plant. Żeby na nich przestawić ławki - również musi być zmiana pozwolenia i zgoda konserwatora.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 9 dni temu | ocena +2 / -2

  Olin

  W Krotoszynie jest tak samo a wypadków nie ma. Postawcie kilka ławek w ciągu pieszym i będzie git

 • 9 dni temu | ocena +8 / -1

  anna

  Tego co mówi burmistrz i co robią te władze nie da się już nawet komentować. Projektanta to ja bym podała do sądu za ten rynek. Nic nie jest zrobione tak jak powinno.

 • 9 dni temu | ocena +13 / -0

  AGa -

  Jestem za przeniesieniem ławek, bo stanowią duże zagrożenie dla pieszych szczególnie dla dzieci, które szybko się przemieszczają . Ja jednak chcę zwrócić uwagę na zupełnie inny problem i to o wiele bardziej groźny . Nie chcę być prorokiem złych zdarzeń ale niestety obserwując ruch samochodów wjeżdzających na Rynek od 3-maja mam złe przeczucia. Dojdzie do tragedii , kierowcy czują się jak bogowie szos. Idąc przed 7.00 rano do pracy białe nowe Taxi .. wjechało z prędkością zagrażającą pieszemu, trzeba było ustąpić bo "on miał pierwszeństwo" kolejnego ranka srebrne kombii PRA 7... również zapomniał, że w każdej chwili może wejść pieszy. Niestety co dzień obserwuję jak to pieszy ustępuje miejsca wjeżdzającym samochodom a nie odwrotnie . Należy pomyśleć o postawieniu znaku STOP , który wymusi rozsądek kierowcy .

 • 10 dni temu | ocena +12 / -1

  emeryt

  Zapraszamy pana projektanta na ławeczkę na Rynek i niech sobie usiądzie odpocząć, tylko ciekawe co zrobi z nóżkami, bo przy takim układzie ławek będzie musiał je postawić w rynsztoku

 • 10 dni temu | ocena +16 / -2

  Xxx

  Parking płatny A gdzie oznaczenia poziome które są obowiązkowe przy parginga płatnych. Doniczki to nie oznaczenia pionowe

 • 10 dni temu | ocena +25 / -6

  Roman

  Ławki trzeba przestawic a władze zmienić takiej niekompetencji to w Rawiczu nie było od 100 lat. Kto ich wybrał i na nich głosował ten ma dobro miasta na sumieniu za które zaplacą Rawiczanie.

 • 11 dni temu | ocena +27 / -1

  jola

  ławki jak ławki ale czy ktoś zauważył że po tej stronie rynku gdzie mieści się drogeria na całej długości od deptaku do deptaku,gdzie największy ruch pieszy, nie został umieszczony żaden kosz na śmieci?

 • 11 dni temu | ocena +18 / -1

  Obywatel

  Głupoty piszecie zgody to musi ktoś być potrącony albo ktoś wpadnie w poślizg samochodem to sami je przestawivie

  • 9 dni temu | ocena +2 / -5

   Dzidek

   Przy prędkości 20 km/h trudno wpaść w poślizg

   • 9 dni temu | ocena +4 / -1

    AGata

    ale łatwo kogoś potrącić