Reklama

Dawniej ochronka dla dzieci, dziś przedszkole, a co w przyszłości?

Opublikowano:
Autor:

Dawniej ochronka dla dzieci, dziś przedszkole, a co w przyszłości? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Budynek przy ul. Sportowej w Miejskiej Górce, dzierżawiony przez samorząd od kurii, od wielu lat pełni między innymi funkcję edukacyjną. W przyszłości ma stać się częścią gminnego placu zabaw. Co będzie się w nim znajdowało?

Obecnie budynek przy ulicy Sportowej jest częścią gminnego przedszkola zlokalizowanego przy ulicy Paderewskiego. Mieści się w nim jeden z oddziałów, ale docelowo wszystkie mają znajdować się w jednej siedzibie. Samorząd przymierza się bowiem do budowy zupełnie nowego przedszkola, które powstanie w sąsiedztwie szkoły podstawowej i hali sportowej.

Niegdyś ochronka, dzisiaj przedszkole

Według danych z 1935 roku w budynku znajdowała się „Stacja Opieki nad Dzieckiem”, prowadzona przez siostry zakonne Elżbietanki. Była to tzw. „ochronka”, do której w tym czasie uczęszczało 117 dzieci w wieku od kilku miesięcy do trzech lat, finansowana przez oddział Czerwonego Krzyża w Rawiczu.

Tuż po zakończeniu II wojny światowej, w 1946 roku, w tym samym obiekcie „Caritas” zorganizowało przedszkole, nad którym ponownie przejęły opiekę siostry Elżbietanki. Na początku lat sześćdziesiątych przedszkole zostało przejęte od sióstr zakonnych i funkcjonowało jako jedno-oddziałowe Państwowe Przedszkole nr 1 w Miejskiej Górce.

Pod koniec lat czterdziestych Dyrekcja i Rada Zakładowa Cukrowni Miejska Górka, podjęła decyzję o utworzeniu zakładowego przedszkola, do którego będą uczęszczały dzieci pracowników tego zakładu. Powstało przy ul. Paderewskiego. Jako placówka "cukrownicza" funkcjonowało do 1988 roku. Wówczas przeszło pod zarząd Kuratorium Oświaty i stało się Przedszkolem w Miejskiej Górce. Obecnie jednej z jego oddziałów - ze względu na niewielką bazę głównej siedziby - mieści się właśnie przy ul. Sportowej. 

Budynek nadal w rękach gminy, ale zmieni się jego rola

Budynek znajduje się w sąsiedztwie parafii i probostwa, więc od kilkudziesięciu lat był dzierżawiony przez samorząd od kurii poznańskiej. Co po wyprowadzce jednostki oświatowej stanie się z budynkiem? Gmina ma już wobec niego plany.

Jak już informowaliśmy, na terenie zielonym w okolicy probostwa samorząd będzie budował duży, gminny plac zabaw, na którym czas mogłyby spędzać całe rodziny z dziećmi w różny wieku. W tym celu nieruchomość została wydzierżawiona od kurii na okres 29 lat.

- Umowa obejmuje również budynek, w którym mieści się przedszkole oraz część budynków gospodarczych. Jego rola nie zmieni się do czasu powstania przedszkola, a później będzie on pełnił również funkcję związane z dziećmi. Docelowo chcemu na parterze zorganizować część sanitarną dla placu zabaw - porzadne toalety z miejscem, gdzie będzie można przebrać dziecko itd. Nie wiem jeszcze, w jaki sposób zagospodarujemy wyższą kondygnację, ale na pewno jakieś pomysły będą - mówi burmistrz Karol Skrzypczak.

Najpierw zbiornik, później urządzenia

Jak zaznacza burmistrz docelowe zagospodarowanie terenu przykościelnego zajmie 2-3 lata, ale pierwsze prace rozpoczną się już w tym roku. W pierwszej kolejności oczyszczone zostanie oczko wodne, na co gmina uzyskała dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania "Gościnna Wielkopolska".

Następnie zamontowane zostaną pierwsze urządzenia, na zakup których zarezerwowano część nagrody - 475 tys. zł, jaką Miejska Górka uzyskała za szczepienia przeciwko covid-19 w konkursie "Rosnąca odporność".

fot. Gmina Miejska Górka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE