reklama

Ogólnodostępny defibrytalor AED w Sarnowie. Przyda się w sytuacji zagrożenia życia [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ogólnodostępny defibrytalor AED w Sarnowie. Przyda się w sytuacji zagrożenia życia [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
53
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościMieszkańcy osiedla Sarnowa mogą czuć się bezpieczniej. Przy wejściu do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Rawiczu zamontowano defibrylator AED. Przyda się w sytuacji zagrożenia życia.
reklama

Gdy dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia najważniejszy jest czas. Liczy się każda sekunda. Użycie defibrylatora AED w czasie 3-5 minut od zatrzymania krążenia znacząco zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanego. Co istotne - by móc użyć automatycznego defibrylatora, nie trzeba mieć żadnego przeszkolenia. Urządzenie krok po kroku wskazuje, co mamy robić.

Ogólnodostępne AED w Sarnowie

Uroczyste oddanie do użytku defibrylatora odbyło się w piątkowy poranek (21.03.2024 r.). Urządzenie zostało zamontowane przy wejściu głównym do budynku szkoły. Kosztowało 8.000 zł. Pieniądze pochodziły z budżetu gminy, szkoły i od sponsorów: przedszkola Sarenka, Apteki w Rynku oraz firm: Charon, Center-Med, Rawmed i Eltek.

- Bardzo mnie cieszy, że dzięki współpracy różnych grup udało się kupić to urządzenie. Ono jest ważne. Ono ratuje życie - mówił burmistrz Grzegorz Kubik.

reklama

Podkreślał rangę zawodów związanych z ratowaniem ludzi - medyków, jak i strażaków. Zachęcał także najmłodszych, by wstępowali do dziecięcych i młodzieżowych drużyn pożarniczych, w których można wiele się nauczyć. 

- Chciałbym z całego serca podziękować wszystkim aniołom, które przyczyniły się do tego, żeby defibrylator był tutaj i zawisł na tej ścianie. Będzie pomagał wszystkim. Mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby, by z niego skorzystać, ale jeżeli już będzie, to będzie ratował życie. Oklaski dla sponsorów - podkreślał Michał Bródka, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Rawiczu (Sarnowie). 

Radości nie ukrywali także sarnowscy radni i przewodnicząca osiedla.

- Bardzo się cieszę, że inicjatywa, którą zapoczątkowałam prawie dwa lata temu, doszła do skutku. AED się pojawiło w naszej miejscowości. Chciałabym, żeby nie było używane, ale dobrze, że jest. Dobrze, że są też strażacy, którzy potrafią nas przeszkolić. Mogą edukować młodzież i osoby dorosłe - podkreślała Anna Andrzejewska. 

reklama

Z kolei, jak przyznał Karol Maćkowiak, wiceprezes OSP Sarnowa, miejscowi strażacy ochotnicy wybrali i zakupili urządzenie. AED jest ogólnodostępne i monitorowane przez całą dobę.

Po przemówieniach, w krótkim programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie. Wystąpili w scence z "Dziewczynki z zapałkami". Z kolei Dziecięca Drużyna Pożarnicza z Sarnowy zaśpiewała hymn strażacki "Rycerze Floriana".

Po zakończeniu uroczystości najmłodsi - pod okiem druhów - poznawali zasady udzielania pierwszej pomocy. 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama