To kolejne urządzenie, które jest dostępne w gminie Rawicz. Statystyki pokazują, że defibrylator AED ma ogromny wpływ na ratowanie ludzkiego życia.
- Około 100 osób dziennie w Polsce z umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia. Rocznie jest to 40 tysięcy osób. To ogromna liczba - podkreślił w rozmowie z portalem krotoszynska.pl Jakub Nelle, rzecznik prasowy Zespołów Ratownictwa Medycznego działających przy SP ZOZ w Krotoszynie.
Przyczyną 70% takich przypadków są problemy kardiologiczne. I to właśnie w takich sytuacjach defibrylator AED jest niezbędny.
- Statystyki pokazują, że użycie automatycznego defibrylatora AED w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia z powodu zaburzeń rytmu serca ratuje życie 70% poszkodowanych - wylicza Jakub Nelle.
Gdy dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia najważniejszy jest czas. Użycie defibrylatora AED w czasie 3-5 minut od zatrzymania krążenia znacząco zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanego. Co istotne - by móc użyć automatycznego defibrylatora nie trzeba mieć żadnych umiejętności medycznych. Urządzenie krok po kroku wskazuje, co mamy robić.
AED w Sierakowie
Teraz ogólnodostępne AED jest także w podrawickim Sierakowie. Jak przyznaje sołtys Robert Bałuniak, inicjatywa zrodziła się na ostatnim zebraniu wiejskim.
- Jedną z propozycji był zakup AED. Początkowo mieszkańcy wskazywali, by zamontować urządzenie na ul. Zielonej, ale doszliśmy do wniosku, że idealnym miejscem będzie centralna część Sierakowa - czyli przy szkole - wyjaśnia Robert Bałuniak. - Dyrekcja zaakceptowała nasz pomysł. Długo nie trzeba było negocjować w tej sprawie. Z dyrektorem ustaliliśmy, że ściana przy wejściu będzie idealnym miejscu. Jest to teren monitorowany, kamery są zwrócone w to miejsce. Chodzą tam setki dzieci, jak i kilkudziesięcioro pracowników, blisko jest "stara piątka", sklepy czy stacje paliw - dopowiada.
Pieniądze na zakup pochodzą z funduszu sołeckiego. Jak dodaje Robert Bałuniak, we wrześniu - na zebraniu mieszkańców wsi - planowane jest szkolenie z obsługi defibrylatora.
- Myślimy także o znakach, by każdy przejeżdżający starą "piątką" lub przy szkole wiedział, że takie urządzenie znajduje się na ścianie budynku - podsumowuje sołtys.
Defibrylatory w powiecie rawickim
Gdzie są ogólnodostępne defibrylatory na terenie naszego powiatu można sprawdzić w internecie. To możliwe dzięki projektowi OpenAEDMap - zapoczątkowanemu przez stowarzyszenie OpenStreetMap Polska. Dzięki tej organizacji powstała otwarta mapa automatycznych defibrylatorów. Dane te są używane, m.in. przez służby ratownicze. Jak wynika z przekazanych przez internautów danych, w naszym kraju są już tysiące urzadzeń AED. Znaczna część z nich została zaznaczona na mapie - ZOBACZ TUTAJ.W powiecie rawickim ogólnodostępne AED są, m.in. w: Rawiczu (klub Neptun, deptak - ul. Wojska Polskiego, ten ostatni niestety został uszkodzony), Szymanowie (na remizie), Izbicach (na remizie), Pakosławiu (na ścianie budynku urzędu), Chojnie (na ścianie Ośrodka Kultury Chazackiej), Dubinie (na ścianie budynku przy głównym skrzyżowaniu), Grąbkowie (na ścianie Domu Strażaka) czy Jutrosinie (na ścianie budynku urzędu).
Defibrylatory posiadają także strażacy zawodowi z Rawicza oraz wiele jednostek OSP z naszego powiatu. Nie brakuje też urzędów czy firm, w których dostępne jest to urządzenie. Specjalistyczny sprzęt posiadają także załogi karetek.