Reklama

Dlaczego moje dziecko nie dostało się do przedszkola?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Dlaczego moje dziecko nie dostało się do przedszkola? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgłosiła się od nas czytelniczka z Jutrosina, która zastanawia się jak przebiegała rekrutacja do przedszkoli w Jutrosinie. W jej odczuciu, nie była przeprowadzona uczciwie. Zapytaliśmy o szczegóły w jutrosińskim magistracie.

Reklama

Dlaczego dziecko, którego oboje rodzice pracują, nie dostało się do  przedszkola, a dziecko którego tylko jeden rodzic pracuje znalazło się na liście przyjętych? Czy, zgodnie z przepisami, mogło dojść do takiej sytuacji? To pytania, które zadała nasza czytelniczka po zakończonym pierwszym etapie rekrutacji do przedszkoli w gminie Jutrosin. 

Niemal wszyscy się dostali

Jak tłumaczy Kinga Szymkowiak z jutrosińskiego magistratu, w gminie Jutrosin zakończył się pierwszy etap rekrutacji do przedszkoli, przed nimi postępowanie uzupełniające.

- W Szkaradowie dostały się wszystkie dzieci, jeśli chodzi o przedszkole w Dubinie to również wszystkie dzieci zostały przyjęte, a do przedszkola w Jutrosinie, niestety, dziewięcioro dzieci się nie dostało ze względu na brak miejsc - podsumowała pierwszy etap rekrutacji. 

Zgodnie z przepisami

Zadaliśmy urzędnicze pytanie od naszej czytelniczki. Kinga Szymkowiak, tłumaczy, że zgodnie z przepisami mogło się tak stać.

- Jest wiele opcji. Może być np. tak, że rodzina w której jeden rodzic nie pracuje jest rodziną wielodzietną, za co są dodatkowe punkty w rekrutacji. Inna opcja jest taka, że ta rodzina, w której dziecko się nie dostało, ma tylko jedno dziecko i jest tutaj minimalna liczba punktów - wymieniała urzędniczka.

Dodała, że w przypadku rodziny wielodzietnej być może rodzeństwo kandydata już chodzi do przedszkola i za to również są dodatkowe punkty.

- To taki paradoks, ale może okazać się, że rodzina gdzie jeden rodzic pracuje a drugi nie, może mieć więcej punktów niż ta, gdzie oboje rodziców pracuje - podsumowała.

Jest opcja

Urzędniczka podkreśliła, że dzieci, które nie dostały się do przedszkola w Jutrosinie nie zostają z niczym.

- Poinformowaliśmy rodziców o miejscu, w którym ich dzieci mogłyby skorzystać z przedszkola, o ile rodzic oczywiście wyrazi zgodę - podkreśla Kinga Szymkowiak.

Wyjaśnia, że tuż przed Wielkanocą rodzice zostali poinformowani pisemnie przez burmistrza, że dzieci mogą zostać przyjęte do oddziału przedszkola w Jutrosinie, który mieści się w Płaczkowie. Teraz czekają na ich decyzje.

Ustalone kryteria

W gminie Jutrosin, tak jak w każdej innej, przy rekrutacji do przedszkoli są w pierwszej kolejności stosowane kryteria ustawowe, a następnie bierze się pod uwagę dodatkowe, które ustala organ prowadzący w formie uchwały, w tym przypadku Gmina Jutrosin. 

Nadrzędnie traktowane są kryteria (mają jednakową wartość) wymienione w ustawie:

1) wielodzietność rodziny kandydata; 
2) niepełnosprawność kandydata; 
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata; 
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata; 
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata; 
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie; 
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Dopiero dodatkowe kryteria ze wspomnianej uchwały, mają wpływ na liczbę uzyskanych punktów w procesie rekrutacji, a są to:


    • Oboje rodzice dziecka pozostają w zatrudnieniu, lub prowadzą działalność gospodarczą, lub gospodarstwo rolne -  20 pkt  
    • W roku poprzednim dziecko w wyniku przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego nie zostało przyjęte do przedszkola – 15 pkt
    • Rodzeństwo dziecka korzysta z opieki edukacyjnej w tym przedszkolu w roku szkolnym, na który jest prowadzona rekrutacja – 10 pkt
    • Miejsce pracy co najmniej jednego rodzica z dwojga pracujących jest poza gminą Jutrosin -  5 pkt

- Powyższe wyjaśnienia są odpowiedzią na dość często pojawiające się pytanie dlaczego dziecko rodziców pracujących nie zostało przyjęte, natomiast jednego rodzica pracującego, tak - podsumowała urzędniczka.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy