Dlaczego dziecko, którego oboje rodzice pracują, nie dostało się do przedszkola, a dziecko którego tylko jeden rodzic pracuje znalazło się na liście przyjętych? Czy, zgodnie z przepisami, mogło dojść do takiej sytuacji? To pytania, które zadała nasza czytelniczka po zakończonym pierwszym etapie rekrutacji do przedszkoli w gminie Jutrosin.
Niemal wszyscy się dostali
Jak tłumaczy Kinga Szymkowiak z jutrosińskiego magistratu, w gminie Jutrosin zakończył się pierwszy etap rekrutacji do przedszkoli, przed nimi postępowanie uzupełniające.
- W Szkaradowie dostały się wszystkie dzieci, jeśli chodzi o przedszkole w Dubinie to również wszystkie dzieci zostały przyjęte, a do przedszkola w Jutrosinie, niestety, dziewięcioro dzieci się nie dostało ze względu na brak miejsc - podsumowała pierwszy etap rekrutacji.
Zgodnie z przepisami
Zadaliśmy urzędnicze pytanie od naszej czytelniczki. Kinga Szymkowiak, tłumaczy, że zgodnie z przepisami mogło się tak stać.
- Jest wiele opcji. Może być np. tak, że rodzina w której jeden rodzic nie pracuje jest rodziną wielodzietną, za co są dodatkowe punkty w rekrutacji. Inna opcja jest taka, że ta rodzina, w której dziecko się nie dostało, ma tylko jedno dziecko i jest tutaj minimalna liczba punktów - wymieniała urzędniczka.
Dodała, że w przypadku rodziny wielodzietnej być może rodzeństwo kandydata już chodzi do przedszkola i za to również są dodatkowe punkty.
- To taki paradoks, ale może okazać się, że rodzina gdzie jeden rodzic pracuje a drugi nie, może mieć więcej punktów niż ta, gdzie oboje rodziców pracuje - podsumowała.
Jest opcja
Urzędniczka podkreśliła, że dzieci, które nie dostały się do przedszkola w Jutrosinie nie zostają z niczym.
- Poinformowaliśmy rodziców o miejscu, w którym ich dzieci mogłyby skorzystać z przedszkola, o ile rodzic oczywiście wyrazi zgodę - podkreśla Kinga Szymkowiak.
Wyjaśnia, że tuż przed Wielkanocą rodzice zostali poinformowani pisemnie przez burmistrza, że dzieci mogą zostać przyjęte do oddziału przedszkola w Jutrosinie, który mieści się w Płaczkowie. Teraz czekają na ich decyzje.
Ustalone kryteria
W gminie Jutrosin, tak jak w każdej innej, przy rekrutacji do przedszkoli są w pierwszej kolejności stosowane kryteria ustawowe, a następnie bierze się pod uwagę dodatkowe, które ustala organ prowadzący w formie uchwały, w tym przypadku Gmina Jutrosin.Nadrzędnie traktowane są kryteria (mają jednakową wartość) wymienione w ustawie:
1) wielodzietność rodziny kandydata;
2) niepełnosprawność kandydata;
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Dopiero dodatkowe kryteria ze wspomnianej uchwały, mają wpływ na liczbę uzyskanych punktów w procesie rekrutacji, a są to:
• Oboje rodzice dziecka pozostają w zatrudnieniu, lub prowadzą działalność gospodarczą, lub gospodarstwo rolne - 20 pkt
• W roku poprzednim dziecko w wyniku przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego nie zostało przyjęte do przedszkola – 15 pkt
• Rodzeństwo dziecka korzysta z opieki edukacyjnej w tym przedszkolu w roku szkolnym, na który jest prowadzona rekrutacja – 10 pkt
• Miejsce pracy co najmniej jednego rodzica z dwojga pracujących jest poza gminą Jutrosin - 5 pkt
- Powyższe wyjaśnienia są odpowiedzią na dość często pojawiające się pytanie dlaczego dziecko rodziców pracujących nie zostało przyjęte, natomiast jednego rodzica pracującego, tak - podsumowała urzędniczka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.