Reklama

Do wakacji już tylko trzy miesiące nauki. Aż 70 dni wolnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Do wakacji już tylko trzy miesiące nauki. Aż 70 dni wolnych - Zdjęcie główne

sto dni do wakacji | foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zwykle w drugiej części roku szkolnego uczniowie mają już "z górki". Od stycznia do początku wakacji uczniowie i nauczyciele mogą liczyć na wiele dni wolnych. Oprócz dłuższych przerw, takich jak ferie zimowe, czy tygodniowa przerwa wielkanocna, jest też kilka świąt, przerwy na czas egzaminów, oraz tzw. "dni dyrektorskie".

Do wakacji zostały już tylko niecałe trzy miesiące nauki. To nie żart! Odliczając wszystkie dni wolne od zajęć (jest ich aż 70), zostaje już tylko niecałe 100 dni edukacji. Być może nawet mniej, jeśli odliczyć różne dni patronów, festyny itp. Nauka kuleje także tuż przed wakacjami, gdy są już wystawione ostatnie oceny.

179 dni wolnych w tym roku szkolnym

Rok szkolny 2022/2023 jest najkrótszym od wielu lat. Jeżeli zsumować weekendy, święta, ferie, wakacje, dni egazaminów i dni dyrektorskie, wychodzi aż 179 dni wolnych.

Tylko 100 dni do wakacji

Wakacje rozpoczynają się 23 czerwca. Jak łatwo policzyć, od dzisiaj (12.01.2023) do końca roku szkolnego zostało 100 dni roboczych.  
Oprócz sobót i niedziel, wolne są także cztery dni świąteczne przypadające w ciągu tygodnia: Poniedziałek Wielkanocny - 10.IV, Święto Pracy - 1.V, Święto Konstytucji 3 Maja - 3.V oraz Boże Ciało - 8.VI.
Dwutygodniowe ferie zimowe w Wielkopolsce potrwają od 30 stycznia do 12 lutego, a w okresie wielkanocnym minister edukacji zarządził w szkołach sześciodniową Wiosenną Przerwę Świąteczną, która rozpocznie się na trzy dni przed świętami i potrwa do wtorku następnego tygodnia (6-11 kwietnia).

Wolne "dni dyrektorskie"

Poza świętami, weekendami oraz feriami nauczyciele i uczniowie korzystają także z dodatkowych dni wolnych, będących do dyspozycji dyrektora placówki, tzw. "dni dyrektorskich". W szkołach podstawowych dyrektor może wyznaczyć 8 takich dni w roku szkolnym, a w szkołach średnich 10. W praktyce szkoły są zamykane najczęściej w dni, które łączą święta z weekendami, aby maksymalnie wydłużyć przerwy w pracy. W naszym powiecie dyrektorzy najczęściej dają wolne w długi weekend majowy, 2 maja oraz 9 czerwca, a także w piątek po Bożym Ciele.

Uwaga, egzamin! Szkoła nieczynna

Zajęć szkolnych nie organizuje się z reguły podczas egzaminów. Podstawowe egzaminy maturalne odbywają się tym roku 3,5,6 i 8 maja, bezpośrednio po długim weekendzie majowym. To oznacza, że w szkołach średnich majówka może potrwać aż 10 dni. Również w maju odbywają się sprawdziany ósmoklasistów. Oznacza to trzy dni wolnego (23-25 maja) dla wszystkich uczniów w szkole, poza egzaminowanymi. W maju i czerwcu, w szkołach zawodowych odbywają się egzaminy zawodowe. Pozostali uczniowie mają wtedy wolne.

Rekolekcje zwalniają od nauki

Poza wyżej wymienionymi dniami wolnymi od pracy w szkołach, są jeszcze inne wydarzenia, podczas których nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Są to choćby popularne Dni Ziemi organizowane w okolicach 1 kwietnia, dni patrona szkoły, czy też dni otwarte.

Nie wliczamy ich do naszego wykazu, ponieważ obecność na nich jest zwykle obowiązkowa. Specyficzną przerwą w nauce szkolnej są rekolekcje wielkopostne - trzydniowe wydarzenie religijne w kościele katolickim. Dyrektorzy szkół muszą w czasie rekolekcji zwolnić od zajęć uczniów uczęszczających na religię, choć ci z kolei nie mają obowiązku uczęszczać w tym czasie do kościoła.  Pozostali powinni mieć zapewnioną możliwość normalnej edukacji. W praktyce jednak w dużej części szkół zajęcia albo się nie odbywają, albo są znacznie ograniczone.

Nauczyciele zadowoleni? Niekoniecznie

Z jednej strony personel szkół nie ma nic przeciwko temu, aby mieć jak najwięcej płatnych dni wolnych w ciągu roku. Jednak wielu nauczycieli, którzy są odpowiedzialni za zrealizowanie podstawy programowej, narzeka, że brak jest czasu, żeby dostatecznie przerobić z uczniami cały wymagany materiał.

- Ledwie się rozpocznie rok szkolny, już zaczynają się dni wolne. W ciągu roku szkolnego często brakuje czasu na przerobienie samej podstawy, nie mówiąc już o tematach dodatkowych. Na sprawy dotyczące wychowania młodzieży już od dawna nie ma czasu. - mówi nam jeden z rawickich nauczycieli.

Dodaje, że po każdej kilkudniowej przerwie ma duży kłopot, aby uczniów zachęcić do powrotu do systematycznej pracy

- Z mojego doświadczenia wynika, że każda taka przerwa skutecznie wytrąca uczniów z rytmu - mówi pedagog.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy