Reklama

Docenili sołtysów i ich zasługi dla wsi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Docenili sołtysów i ich zasługi dla wsi - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sołtysom w gminie Miejska Górka nie brakuje nowych pomysłów i chęci do działania. Z nową inicjatywą wyszła, m.in. Lucyna Maćkowiak - sołtys Dłoni, która w świetlicy wiejskiej zorganizowała miejsce na galerię sołtysów miejscowości. Otwarła ją wspólnie ze swoim poprzednikiem Bernardem Bałuniakiem.

Galerię sołtysów można była oglądać podczas dożynek, które odbyły się w niedzielne popołudnie.

Poświęcono ją włodarzom sołectwa, do którego należy wieś Dłoń i przysiółek Melanowo. Z pomysłem na jej zorganizowanie wyszła obecna sołtyska Lucyna Maćkowiak, a zdjęcia lub reprodukcje starych zdjęć wykonała firma  Foto Szymankiewicz z Miejskiej Górki.

Podczas imprezy dożynkowej informacje o trzech sołtysach przeczytała Krystyna Poślednik - żona Mariana Poślednika, który jest wnukiem sołtysa Marcina Trawińskiego. Krystyna i Marian Poślednikowie nadal mieszkają na posesji, gdzie kiedyś mieszkał wspomniany sołtys. Opiekują się figurą Matki Boskiej, którą w czasie okupacji sołtys przechował w stodole. 

Z kolei, wiadomości o dwóch kolejnych przedstawiła Mirosława Cichowlas z Dłoni. Wszystkie informacje skrupulatnie zebrała Sławomira Skrzypczak.

Kim byli poprzedni sołtysi Dłoni? Jakie historie są z nimi związane?

W swojej stodole schował kapliczkę i uchronił ją przed zniszczeniem

Marcin Trawiński urodził się w 1883 r. w Cerekwicy, niedaleko Jarocina. W akcie urodzenia odnotowano nazwisko TrawiNski, jednak późniejsze zapisy wskazują na zmianę spółgłoski N na Ń. Rodzice Marcina to Jan Trawiński i Marianna z domu Kaczmarek. W Dłoni zamieszkał w 1910 r., kiedy to ożenił się z Felicją Kowalską. Marcin miał 5 córek (Jadwigę, Antoninę, Mariannę, Zofię, Józefę), jak również dwóch synów, zmarłych w dzieciństwie. Trawiński zmarł w 1964 r. Spoczywa na cmentarzu w Kołaczkowicach. W grobie tym pochowana także jego żona, córka i zięć. Obecnie na tablicy nagrobnej nie ma nazwiska Trawiński.

Brak jest dokładnych informacji, co do okresu pełnienia obowiązków sołtysa przez Marcina Trawińskiego. Prawdopodobnie już przed II wojną światową był szefem sołectwa. Podczas okupacji funkcję zarządcy wsi pełnił Niemiec Otto Hanisch. Mieszkał w nieistniejącym już budynku. Na posesji teraz mieści się dom strażaka. W 1945 r. Trawiński ponownie został sołtysem. Na pewno pełnił tę funkcję w roku 1949, o czym dowiadujemy się z dokumentów miejscowej OSP. Sołtys Trawiński mieszkał w Dłoni pod obecnym numerem 49. W Dłoni i okolicy jest sporo potomków Marcina Trawińskiego. Są to nazwiska: Poślednik, Żyto, Basty, Kukla. W sołectwie mieszka wnuczka Danuta, wnukowie Marian i Tadeusz. Informacji na temat Trawińskiego udzielała rodzina Żytów i Pośledników z Dłoni.

Warto zaznaczyć, że obok budynku znajduje się kapliczka Matki Bożej, którą Niemcy w czasie okupacji obrzucili kamieniami. Trawiński przechował ją na swojej posesji w stodole.

Został sołtysem tuż po wojnie

Stanisław Rauchut urodził się w 1908 r. w Gębicach. Rodzice Rauchuta to Stanisław i Rozalia z domu Musielak. Ożenił się z Agnieszką Basty z Dłoni. Miał 3 córki: Stanisławę, Marię i zmarłą niedawno Irenę, oraz jednego syna Jerzego, mieszkającego obecnie w Gdańsku. Sołtys Rauchut zmarł w 1987 r. Pochowany jest na cmentarzu w Kołaczkowicach. Również brak jest szczegółowych informacji, co do okresu pełnienia obowiązków sołtysa przez Stanisława Rauchuta. Należy jedynie przypuszczać, że został sołtysem po 1949 r. W 1957 lub 1958 roku przekazał obowiązki swojemu następcy. Stanisław Rauchut mieszkał pod obecnym numerem 28. Potomkowie Rauchuta mieszkają m. in. w Dłoni. Niezbędnych informacji o sołtysie dostarczył jego wnuk Ryszard.

Za jego czasów zakładano we wsi linię energetyczną

Marian Cichowlas urodził się w 1919 r. w Dłoni. W 1941 r. ożenił się z Zofią Eliasz z Woszczkowa. Dzieci Mariana to: Urszula i Wiesław. Doczekał się 3 wnuków i 2 wnuczek. Zmarł w 1996 r. Pochowany jest na cmentarzu w Kołaczkowicach. Sołtysem Dłoni został w 1957 lub 1958 roku, chociaż należałoby przypuszczać, że było to jednak wcześniej, gdyż prawdopodobnie za Cichowlasa zakładano linię energetyczną we wsi, a prąd w Dłoni popłynął w 1956 roku. Cichowlas w 1984 r. przekazał sołectwo następcy. Mieszkał w Dłoni pod obecnym numerem 63. Niezbędnych informacji na temat sołtysa udzieliła jego córka Urszula. Nazwisko Cichowlas jest popularne w Dłoni i sąsiednich miejscowościach.

Był sołtysem przez 35 lat

W 1984r. sołtysem wsi został Bernard Bałuniak. Funkcję szefa wsi sprawował nieprzerwanie przez prawie 35 lat, do roku 2019.

- Pracę społeczną pana Benia wszyscy znamy, więc tutaj zbędne słowa - zaznaczano podczas dożynek.

Były sołys ma żonę Irenę z domu Bernadek, 3 córki – Honoratę, Paulinę i Marię, ma też dwóch wnuków i 2 wnuczki. Mieszka w Dłoni od urodzenia. Rodzice to: Jan i Janina Bałuniak z domu Durczewska (pani Janka ma 93 lata). Od początku powstania samorządu w Polsce, czyli od 32 lat Bałuniak jest radnym Rady Miejskiej w Miejskiej Górce. Przez kilka ostatnich kadencji pełni w radzie funkcję wiceprzewodniczącego. To m. in. za rządów sołtysa Bałuniaka powstał we wsi wielofunkcyjny obiekt – dom strażaka.

W 2019 roku sołtysem Dłoni została, pochodząca z sąsiedniego Sobiałkowa - Lucyna Maćkowiak, z domu Adamczak. W Dłoni zamieszkała w roku 1999, kiedy to wyszła za mąż za Marka Maćkowiaka. Ma 2 córki - Darię i Emilię i syna Kamila. Ukończyła Technikum Odzieżowe, ale zawodowo pracuje w innej branży. Jest tzw. „złotą rączką” w kobiecym wydaniu! W ciągu 3 lat sołtysowania, udowodniła, że ma duszę społeczniczki i potrafi aktywnie działać w lokalnym środowisku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE