reklama

Święto Niepodległości w Rawiczu. Drzwi otwarte MZR, piknik i koncert w ratuszu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Święto Niepodległości w Rawiczu. Drzwi otwarte MZR, piknik i koncert w ratuszu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
87
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościImprezami towarzyszącymi rawickim obchodom 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, były, między innymi, drzwi otwarte w Muzeum Ziemi Rawickiej, „Pilnik Niepodległościowy” na rynku i koncert „Dla Niepodległej” w ratuszu.
reklama

Święto Niepodległosci w Rawiczu - występy artystyczne i grochówka

Piknik połączmy był z występami artystycznymi. Na scenie przed ratuszem zaprezentowali się: Orkiestra Dęta Miejska Górka, Gromada Zuchów im. Potańców Wielkopolskich oraz Hazacka Drużyna Harcerska „Strażnicy Złotego Rowu”, a także gościnnie Wanda Siciak z Korzeńska.

Rozstrzygnięto też Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Niepodległość oczami dziecka”, zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Sierakowie. Wpłynęło na niego 70 prac literackich i plastycznych.

Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Niepodległość oczami dziecka”:

reklama

  1. miejsce - Lena Walkowiak, Jakub Rybacki,
  2. miejsce - Anita Nadrowska, Maks Sabano,
  3. miejsce - Stanisław Dąbek, Kacper Przydrożny

Wyróżnienia: Stanisław Żurowski, Eliza Izydorczak, Paulina Radko, Oliwier Czwojda, Aleksandra Jasiak, Lena Pernak, Amelia Cwiderk.

Długa kolejka ustawiła się po tradycyjną, pyszną grochówkę z kotła, przygotowaną przez KGW Dębno Polskie. Wkład zupy (było jej 150 l) stanowiło 15 kg mięsa, 15 kg kiełbasy, 15 kg boczku i oczywiście przyprawy.

Przez cały czas pikniku trwała akcja „Drzwi otwarte w MZR”. Można było zwiedzić stałe ekspozycje, a także oglądać dwie wystawy: „Przywracamy Serce Niepodległej”oraz „100-lecie Klubu Piłkarskiego Rawia Rawicz”.

reklama

Koncert "Dla Niepodległej" w rawickim ratuszu

Tuż po zakończeniu pikniku, w ratuszu odbył się koncert „Dla Niepodległej”. Wystąpili w nim: Capella Zamku Rydzyńskiego, Koło Śpiewu im. Karola Kurpińskiego w Sarnowie pod dyrekcją Jerzego Dudka, Koło Śpiewu im. Bolesława Dembińskiego w Miejskiej Górce, Młodzieżowy Chór Kameleon (oba pod batutą Jowity Augustyniak) oraz Chór Bel Canto.

Program koncertu przygotowany został w ramach projektu Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lesznie „Koncerty muzyki klasycznej dla Polonii austriackiej i litewskiej” z programu Prezesa Rady Ministrów „Pomoc Polonii i Polakom za granicą”

- Muzyka łączy ludzi, jest nośnikiem kultury narodowej, jej przetrwania - powiedział Tadeusz Paprocki, prezes Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lesznie. - Budzi dobre emocje, wręcz miłość do sztuki i ludzi. Naród który śpiewa, trwa - przytoczył słowa czeskiego barda, Jaromira Nohavicy. Nasze występy na Litwie to dobitnie potwierdziły – nadmienił. - Zdarzało się, że Polonia płakała ze wzruszenia.

reklama

Do koncertów na Litwie nawiązała również Jowita Augustyniak.

- Przywieźliśmy stamtąd mnóstwo wrażeń i pozytywnych emocji - powiedziała. - Było to dla nas zachętą do dalszej pracy chóralnej, potężnym zastrzykiem energii i radością.

O koncertach rawickich chórów na Litwie można przeczytać TUTAJ.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama