Dziś (10.02.2023) przed godz. 13.30 w Rawiczu mieszkańcy mogli usłyszeć charakterystyczny dźwięk i zobaczyć jadące na sygnałach wozy strażackie - najpierw wzdłuż plant - ulicą Mikołajewicza. Jak się okazało, pilnej pomocy medycznej potrzebowała seniorka w jednym z bloków. Istniało realne zagrożenie dla życia kobiety. Liczył się czas. Dyspozytor, który przyjął zgłoszenie, poprosił o pomoc strażaków. Nie było bowiem wolnego Zespołu Ratownictwa Medycznego z Rawicza.
Na ratunek poszkodowanej
Po chwili strażacy dotarli do kobiety. Była przytomna, ale jej życiu zagrażało niebezpieczeństwo. Strażacy udzielili seniorce kwalifikowanej pierwszej pomocy. Czekali też na LPR.W trakcie działań prowadzonych przez strażaków, na miejsce dotarła załoga podniebnej karetki. Udzieliła kobiecie pomocy medycznej. Seniorka wymagała dalszego leczenia. Decyzją lekarza, została przetransportowana do śmigłowca, a następnie zabrana do szpitala w Lesznie.
Rawickie karetki na interwencjach
Przypomnijmy. Przy rawickim szpitalu stacjonują dwie załogi karetek. Jak się dowiedzieliśmy obie, około godz. 13.30, prowadziły działania w innych miejscach. Nie mogły przerwać swoich interwencji.W takich sytuacjach, gdy pilnej pomocy potrzebuje kolejna osoba w mieście, czy w powiecie, dyspozytor medyczny decyduje o wysłaniu karetki z innej, bliskiej bazy, najczęściej z Krobi, Kobylina, Leszna, a także Żmigrodu czy Góry. Jeżeli i one nie są dostępne, jest kolejne rozwiązanie.
Tragedia w Dębicy, nie żyje matka dwójki dzieci
Normą stało się zadysponowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Załoga podniebnej karetki nie raz pojawiała się w Rawiczu. Dziś do miasta przyleciał Ratownik 21 z bazy w Ostrowie Wielkopolskim. W ciągu dnia pilot śmigłowca sam decyduje o tym, gdzie wyląduje. Może to uczynić nawet na środku skrzyżowania.
Do czego służy trzecia karetka przy szpitalu?
Ten ambulans wygląda niemal identycznie jak dwa pozostałe. Nie jest jednak dysponowany do żadnych interwencji. Trzecia karetka, którą można zauważyć przy szpitalu, służy wyłącznie do celów transportowych.
Fot. archiwum portalu
Kiedy wzywać pogotowie?
Numer alarmowy, który należy wybrać jeśli potrzebujemy pomocy pogotowia to 999 lub 112. Zespoły ratownictwa medycznego (pogotowie) powinny być wzywane tylko w uzasadnionych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta. Stan nagły to taki, w którym odroczenie w czasie pomocy medycznej może skutkować utratą zdrowia lub życia. Wśród nich można wymienić: utratę przytomności, zaburzenia świadomości, drgawki, nagły, ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasiloną duszność, nagły, ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, gwałtownie następujący poród, ukąszenia czy użądlenia przez jadowite zwierzę, zatrucie lekami chemicznymi lub gazami, rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, podtopienie lub utonięcie, dokonane próby samobójcze, upadek z dużej wysokości czy rozległa rana, będąca wynikiem urazu.