Ważne zmiany czekają dzieci uchodźcze z Ukrainy przebywające na terenie Polski. Od 1 września wchodzi obowiązek edukacji w polskiej szkole dla dzieci z Ukrainy. Obowiązek obejmuje:
- roczne przygotowanie przedszkolne (zerówka),
- obowiązek szkolny w szkole podstawowej,
- obowiązek nauki w szkole ponadpodstawowej.
- uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej w Polsce nie będą musieli zdawać egzaminu z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty,
- w roku szkolnym 2024/2025 naukę online w systemie ukraińskim będą mogli kontynuować jedynie uczniowie ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej w Ukrainie, którzy w roku 2025 przystępować będą do ukraińskiej matury.
Od tego zależeć będzie wypłata świadczeń
Świadczenie 800+ oraz Dobry Start wypłacane jest obecnie na dzieci z Ukrainy, które w sposób legalny przekroczyły polską granicę po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi na terenie Ukrainy. Od 1 września przybędzie dodatkowy warunek - jeśli opiekunowie będą chcieli dalej pobierać świadczenia to ich podopieczni będą musieli spełniać obowiązek edukacji w polskiej szkole. W przypadku niewykonywania tego obowiązku, świadczenia nie będą przysługiwać.
Ile ukraińskich dzieci w szkołach powiatu rawickiego?
Łącznie do przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstaowych w powiecie rawickim uczęszcza 183 dzieci będących obywatelami Ukrainy. Najwięcej - 124 - uczęszcza do szkół podstawowych i przedszkoli prowadzonych przez gminę Rawicz.
- Na dzień dzisiejszy w żadnej jednostce oświatowej nie zatrudniamy asystenta międzykulturowego. Jest to nowe stanowisko, które może zostać od 01.09.2024 r. utworzone w jednostce oświatowej na zasadzie prawa, nie obowiązku, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy i ustawy Prawo oświatowe. Z racji faktu, że uczniowie z Ukrainy są obecni w gminnym systemie oświaty od marca 2022 r., w tych jednostkach, gdzie mamy takich uczniów najwięcej, od 2022 r. korzystamy z innych rozwiązań prawnych - zatrudniamy pomoc nauczyciela (w Szkole Podstawowej w Sierakowie) i woźną oddziałową (w Przedszkolu nr 5 w Rawiczu). Są to osoby pochodzące z Ukrainy, władające językiem polskim i ukraińskim, które m.in. pomagają uczniom z Ukrainy i ich rodzicom w kontaktach ze szkołą/przedszkolem, pomagają w procesie adaptacji uczniów oraz wspomagają pracę nauczycieli i budowanie relacji rówieśniczych. Obecność tych osób w szkole i przedszkolu, zwłaszcza w pierwszym okresie napływu uczniów z Ukrainy, miała ogromne znaczenie, była i dalej pozostaje dla nas bardzo ważna. Zadania, które pełnią, są bardzo zbliżone do roli asystenta - przekazuje rawickie Centrum Informacyjne Burmistrza.
W szkołach prowadzonych przez gminę Miejska Górka uczy się obecnie 13 dzieci będących obywatelami Ukrainy, w szkołach gminy Bojanowo - 6, gminy Jutrosin - 8, gminy Pakosław - 6. W szkołach prowadzonych przez powiat rawicki uczy się obecnie 26 uczniów z Ukrainy.
Liczba ta może się zmienić, ma to związek z prowadzoną rekrutacją. Istnieje prawdopodobieństwo, że liczba ta się zwiększy, ale poznamy ją dopiero po rozpoczęciu roku szkolnego 2024/2025.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.