reklama

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Od lat kontakty z madziarami utrzymuje Miejska Górka

Opublikowano:
Autor:

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Od lat kontakty z madziarami utrzymuje Miejska Górka - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości23 marca przypada Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Przypominamy więc, jak wygląda wieloletnia współpraca gminy Miejska Górka z węgierską gminą Abrahamhegy.
reklama

Podpisanie umowy partnerskiej przez burmistrza ÁBRAHÁMHEGY - Vellla Ferenc Zsolt i burmistrza Karola Skrzypczaka miało miejsce 19 czerwca 2015 roku. Od tego czasu obydwa samorządy utrzymują regularne kontakty i regularnie też się odwiedziały. Wizyty te zostały zawieszone z powody pandemii.

Zakres współpracy obu gmin obejmuje wymianę doświadczeń i kontaktów z zakresu działalności samorządowej, rozwój stosunków w dziedzinie oświaty, kultury, turystyki, gospodarki, innowacyjności i administracji gminnej, wymianę  doświadczeń w zakresie oświaty, a także współpraca w kwestiach związanych z przygotowaniem i promowaniem wzajemnych wizyt dzieci i młodzieży. Chodzi też o poznanie historii, tradycji oraz kultury obydwu społeczeństw, sprzyjających organizacji wystaw, warsztatów, plenerów i innych imprez kulturalnych oraz artystycznych, a także o współdziałanie między grupami, organizacjami społecznymi, instytucjami i podmiotami gospodarczymi na gruncie sportowym i turystycznym.

reklama

Reprezentanci gminy Miejska Górka regularnie uczestniczyli w węgierskim Święcie Wina, czy inncyh ważnych dla Abrahamhegy wydarzeniach. Z kolei Węgrzy zapraszani byli chociażby na dni Miejskiej Górki.

Miejscowość Ábrahámhegy położona jest w malowniczej dolinie, od północy otoczona górami, a od strony południowej jeziorem Balaton.

Nazwa Ábrahámhegy (Góra Abrahama) pochodzi od nazwy góry strzegącej wsi. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1082 r., gdy Turcy najechali zbrojnie i zniszczyli wieś, a po kolejnym najeździe zajęli tereny sąsiednich wiosek. Dynamiczny rozwój gminy nastąpił po 1920 r. Wówczas powstała stacja wraz z dworcem kolejowym. Niepodległość Ábrahámhegy  uzyskała w 1990 r. Malownicze położenie oraz jezioro Balaton z jego piaszczystymi plażami stanowią o atrakcyjności Ábrahámhegy. Miejscowość ta zaliczana jest do jednej z najpiękniejszych na północnym wybrzeżu. Jest tu wiele ciekawych zabytków i miejsc, które są dostępne dla zwiedzających. Nad centrum gminy góruje wieża widokowa, znajdująca się na Górze Bökk, skąd podziwiać można otaczającą panoramę. Warto odwiedzić kościół  St. Władysława, czy kościół im. Filep Jakub zbudowany w 1614 roku w stylu barokowym, czy kaplicę St. Iwana, zbudowaną w 1757 r.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama