Dziś przypada 230. rocznica przyjęcia przez Sejm w 1791 roku Wielki dokumentu, w którym obywatelom Rzeczpospolitej Obojga Narodów zagwarantowano wiele progresywnych wówczas tez, m.in. zrównano mieszczan i szlachtę, zapewniono ochronę chłopom, swobodę wyznania, powołano dwuizbowy parlament i zniesiono liberum veto.
Niestety, wprowadzenie tych postanowień w życie nie było już takie łatwe. Zaledwie rok później, w 1792 roku wybuchła wojna polsko-rosyjska, zwana również wojną w obronie Konstytucji 3 Maja, którą zakończyła się klęska Rzeczpospolitej. Rok później dokonał się II rozbiór Polski. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem narodowym, obchodzonym jako jedno z najważniejszych w ciągu roku jeszcze w czasach międzywojenny.
W okresie PRL z uwagi na idee wolnościowe i wyzwoleńcze majowej konstytucji obchodzenie święta było zabronione. Polacy świętują je oficjalnie od 1981 roku. Na ponowne oficjalne ustanowienie Święta Narodowego Trzeciego Maja trzeba było poczekać do 1990 roku. Tym samym Polakom przybył kolejny dzień wolny od pracy.
W Rawiczu
Dla uczczenia święta około godz. 13.00 zostaną złożone wiązanki kwiatów pod popiersiem Tadeusza Kościuszki na Placy Wolności.O godz. 12.15 odbędzie się także specjalna msza w intencji ojczyzny w kościele pw. Andrzeja Boboli w Rawiczu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.