Reklama

Byliśmy pierwsi w Europie i drudzy na świecie. Dziś Święto Konstytucji 3 Maja

Opublikowano: 3 maja 2021 04:30
Autor: Grzegorz Heluszka | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe

Popiersie Tadeusza Kościuszki | foto Starostwo Powiatowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To polskie święto państwowe, które rokrocznie wypada w tym samym terminie, czyli w rocznicę uchwalenia Konstytucji.

Reklama

Dziś przypada 230. rocznica przyjęcia przez Sejm w 1791 roku Wielki dokumentu, w którym obywatelom Rzeczpospolitej Obojga Narodów zagwarantowano wiele progresywnych wówczas tez, m.in. zrównano mieszczan i szlachtę, zapewniono ochronę chłopom, swobodę wyznania, powołano dwuizbowy parlament i zniesiono liberum veto.

Niestety, wprowadzenie tych postanowień w życie nie było już takie łatwe. Zaledwie rok później, w 1792 roku wybuchła wojna polsko-rosyjska, zwana również wojną w obronie Konstytucji 3 Maja, którą zakończyła się klęska Rzeczpospolitej. Rok później dokonał się II rozbiór Polski. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem narodowym, obchodzonym jako jedno z najważniejszych w ciągu roku jeszcze w czasach międzywojenny.

W okresie PRL z uwagi na idee wolnościowe i wyzwoleńcze majowej konstytucji obchodzenie święta było zabronione. Polacy świętują je oficjalnie od 1981 roku. Na ponowne oficjalne ustanowienie Święta Narodowego Trzeciego Maja trzeba było poczekać do 1990 roku. Tym samym Polakom przybył kolejny dzień wolny od pracy.

W Rawiczu

Dla uczczenia święta około godz. 13.00 zostaną złożone wiązanki kwiatów pod popiersiem Tadeusza Kościuszki na Placy Wolności.

O godz. 12.15 odbędzie się także specjalna msza w intencji ojczyzny w kościele pw. Andrzeja Boboli w Rawiczu.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 dni temu | ocena +0 / -0

  Dr Noo

  Jako harcerz byłem na odsłonięciu tego pomnika..

 • 4 dni temu | ocena +0 / -0

  Tereska

  I czym tu się szczycić? Powiedzmy (może jakiś apolityczny historyk) dlaczego nie przetrwała ? kto z Polaków i jakie środowiska maczaly w tym paluchy. Czyżby znowu byli tam nasi wspaniali katoliccy duchowni

 • 4 dni temu | ocena +4 / -0

  kkk zalogowany

  Msza jak zawsze , i nic więcej. Co to za ojczyzna z której obywatele nadal wyjeżdżają w poszukiwaniu godnej pracy i płacy. Co to za ojczyzna która pałuje swoich obywateli , gdy ci walczą o swoje prawa .Co to za ojczyzna w której kwota wolna od podatku jest chyba najniższa na świecie? Wyprzedza nas chyba tylko Afryka.