reklama

Gdzie i na jakich zasadach można wieszać plakaty wyborcze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKampania przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi trwa w najlepsze, nic więc dziwnego, że w naszej okolicy pojawiło się sporo plakatów i banerów z wizerunkami tych, którzy chcą zdobyć mandat w sejmie lub miejsce w senacie. Mieszkańcy mają jednak wątpliwości co do lokalizacji niektórych z nich.
reklama

Odkąd kampania wyborcza ruszyła pełną parą, nie brakuje telefonów od czytelników, którzy zastanawiają się, czy niektóre banery na pewno zlokalizowane są w odpowiednich i dozowlonych miejscach.

Jest to jedno z miejsc, w którym ustawodawcy zabronili agitacji wyborczej - bo i szkoła i miejsce, które będzie lokalem wyborczym. Należą do nich także:

  • teren urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów,
  • teren zakładów pracy w sposób i formach zakłócających normalne funkcjonowanie,
  • teren jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz oddziałów obrony cywilnej, a także skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych,
  • teren szkół
  • lokal wyborczy oraz teren budynku w którym się znajduje

Jakie kary za agitację w miejscach zakazanych?

Kodeks Wyborczy wskazuje także, że osoby, które prowadzą agitację polityczną w miejscach zakazanych, podlegają karze grzywny. Tak samo traktowane są osoby, które umieszczą plakat czy hasło wyborcze na budynkach i obiektach bez posiadania właściwej zgody.  

Gdzie wolno zamieścić plakatów?

Umieszczanie oraz usuwanie plakatów i haseł wyborczych reguluje Kodeks Wyborczy, a dokładniej artykuł 110. 

reklama

Zgodnie z nim na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.
 
Plakaty i hasła wyborcze należy umieszczać w taki sposób, aby można je było usunąć bez powodowania szkód. Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe pełnomocnicy wyborczy muszą usunąć w ciągu 30 dni po dniu wyborów.

reklama

Dodatkowo w poszczególnych gminach obowiązują rozporządzenia w sprawie wyrażenia zgody i wskazania miejsc na umieszczanie na czas kampanii wyborczej plakatów komitetów wyborczych w pasach drogowych dróg publicznych gminnych w granicach administracyjnych gminy, bez wnoszenia opłat.
 
W gminie Bojanowo nieodpłatnie można zawiesić plakaty na:
1) barierach oddzielających jezdnie od chodników,
2) słupach energetycznych, po uzyskaniu odrębnej zgody właściciela tych urządzeń,
3) ogrodzeniach posesji, po uzyskaniu odrębnej zgody właściciela lub zarządcy posesji,
4) w formie banerów reklamowych nad jezdniami i chodnikami,
5) na urządzeniach ogłoszeniowych stanowiących własność danego komitetu, przy czym urządzenia te muszą
być ustawione w taki sposób aby nie stwarzały zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu drogowego.
2. Plakaty nie mogą być lokalizowane na barierach, słupach i innych urządzeniach zlokalizowanych
bezpośrednio w obrębie skrzyżowań dróg publicznych. 
 
Dokładne rozporządzenie jest dostępne TUTAJ
 
W Miejskiej Górce miejsce przeznaczone na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń i plakatów komitetów wyborczych to słup ogłoszeniowy położony w Miejskiej Górce przy zbiegu ulicy Jana Pawła II i Placu Korczaka, a także tablice ogłoszeniowe w Miejskiej Górce i na terenie sołectw – ale te wyłącznie na urzędowe obwieszczenia wyborcze.
 

W gminie Rawicz na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów komitetów wyborczych wyznaczono słupy ogłoszeniowe:

reklama

  • 1. ul. Józefa Piłsudskiego
  • 2. ul. Gen. Józefa Hallera
  • 3. ul. Wały Tadeusza Kościuszki (naprzeciw Pomnika Żołnierza Polskiego)
  • 4. ul. Wały Powstańców Wielkopolskich (przy więzieniu)
  • 5. ul. Wały Józefa Poniatowskiego (naprzeciw Domu Kultury)
  • 6. ul. Plac Wolności
  • 7. ul. Sarnowska ( naprzeciw sklepu CCC)
  • 8. Rynek w Sarnowie

Komitety wyborcze zobowiązane są jednak do dostarczenia plakatów wyborczych do zarządcy słupów ogłoszeniowych, czyli do Domu Kultury w Rawiczu.

W gminie Pakosław miejscami wyznaczonymi są: słup ogłoszeniowy przed urzędem, tablice informacyjne w sołectwach oraz tylne ściany szklanych wiat przystankowych. W Jutrosinie plakaty wyborcze można wieszać na tablicach ogłoszeniowych w mieście i wioskach.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama