Reklama

Gmina Bojanowo ogranicza oświetlenie uliczne w godzinach nocnych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum redakcji

Gmina Bojanowo ogranicza oświetlenie uliczne w godzinach nocnych - Zdjęcie główne

foto archiwum redakcji

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorządy szukają oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Gmina Rawicz zmniejszyła moc lamp ledowych w konkretnych godzinach, a gmina Bojanowo odłącza co drugą latarnię uliczną.

Jak przypomina burmistrz Bojanowa - Maciej Dubiel - zgodnie z decyzją rządu, administracja rządowa i samorządowa zostały zobowiązane, aby w ostatnim kwartale bieżącego roku, a także w 2023 roku zmniejszyć zużycie prądu ze względu na kryzys energetyczny i gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej.
- Odpowiednie oświetlenie miejsc publicznych, dróg i ulic zapewnia mieszkańcom komfort i jednocześnie stanowi dla nich istotny czynnik poczucia bezpieczeństwa. W obecnej sytuacji galopujących kosztów bieżącego utrzymania gminy, zwłaszcza kosztów zakupu energii elektrycznej, konieczne jest szukanie sposobów na ograniczenie wydatków budżetowych. Jednym z możliwych rozwiązań z tym związanych jest częściowe wyłączenie oświetlenia ulicznego - informuje Maciej Dubiel.
Na szukanie oszczędności w oświetleniu ulicznym zdecydowała się już gmina Rawicz. Samorząd podjął decyzję o zmniejszeniu mocy lamp ledowych w konkretnych godzinach.
 
 

Znaczny wzrost kosztów za energię elektryczną

Gmina Bojanowo w październiku - przez krótki czas - później włączała lampy uliczne, a także wcześniej jej gasiła. Nie spodobało się to mieszkańcom, ale wraz ze zmianą czasu na zimowy - wrócono do wcześniejszych ustaleń. Z oszczędzania jednak nie zrezygnowano. Znaleziono inny sposób.
 
- Samorząd dla potrzeb obiektów miejskich i oświetlenia ulicznego kupuje energię elektryczną poprzez grupę zakupową. Obecnie dla oświetlenia ulicznego cena netto wynosi 0,4876 zł/kWh, w 2021 roku było to 0,2940 zł/kWh, a przewidywana cena na 2023 rok wynosi 0,785 zł/kWh. W bieżącym roku koszt oświetlenia miejsc publicznych, dróg i ulic kosztuje nas 300 tys. zł, gdzie rok wcześniej było to 250 tys. zł. Przewidujemy, że koszt oświetlenia ulicznego w 2023 roku wyniesie około 600 tys. zł - wylicza burmistrz Maciej Dubiel. 
 
Zastrzega, że koszt zużycia energii elektrycznej nie jest jedynym wydatkiem ponoszonym przez gminę na rzecz ENEA. Dochodzi do tego jeszcze koszt utrzymania infrastruktury oraz stała, miesięczna opłata „abonamentowa”, ponoszona na rzecz spółki ENEA Oświetlenie.
 
- Dla porównania, koszt konserwacji oświetlenia wynosił wcześniej 170 tys. zł natomiast do końca 2022 r. szacujemy go na 230 tys. zł. Powyższe wydatkowanie środków budżetowych, uzależnione od ogromnego wzrostu cen, ukazuje dużą niestabilność i nieprzewidywalność sytuacji energetycznej w nachodzącym czasie - zaznacza włodarz gminy Bojanowo.

218 lamp zostanie wyłączonych

Uliczne latarnie w gminie Bojanowo stanowią własność ENEA Oświetlenie. Łącznie jest ich 739.
 
- Mając na uwadze zapewnienie odpowiedniego oświetlenia miejsc publicznych, dróg i ulic, ze szczególnym uwzględnieniem przejść dla pieszych i skrzyżowań, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach położonych na terenie gminy, planuje się przeprowadzenie do końca listopada prac związanych z wyłączeniem 218 opraw oświetleniowych co stanowi 29 % ogólnego stanu opraw. Wyłączone czasowo punkty to co druga lub trzecia kolejno oprawa - przekazuje Maciej Dubiel.

Burmistrz Bojanowa przeprasza za niedogodności

Pozostałe oświetlenie będzie działać jak dotychczas -  zgodnie z funkcjonowaniem czasu środkowoeuropejskiego. Burmistrz tłumaczy, że czasowe wyłączenie części latarni pozwoli gminie wygospodarować w ciągu roku około 85 tys. zł oszczędności.
 
- W związku ze znaczącym wzrostem kosztów energii elektrycznej, a także nieprzewidywalnością jej cen w przyszłości, gmina zmuszona jest do podjęcia niezbędnych działań zmierzających do ograniczenia kosztów oświetlenia ulicznego. Mamy jednak nadzieję, że wprowadzone przykładem innych miast ograniczenia nie wpłyną znacząco na komfort życia mieszkańców. Przepraszamy za niedogodności z tym związane - podkreśla burmistrz Bojanowa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE