Gmina Bojanowo

Opublikowano:
Autor:

Gmina Bojanowo - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Historia miasta:

 

BOJANOWO

Położenie miasta:
51° 42\" N ; 16° 45\" E  
Województwo:
Wielkopolskie
Powiat:
Rawicki
Prawa miejskie:
1638 r.
Burmistrz:
Józef Zuter
Strona urzędu:
www.gminabojanowo.pl
Powierzchnia:
123,5 km2
Ilość sołectw:
17
Liczba mieszkańców miasta:
3014
Liczba mieszkańców miasta i gmny:
8941
Adres i kod pocztowy:
Urząd Miejski
Rynek 12
63-940 Bojanowo
Telefon
(065) 54 56 393
Miasta partnerskie:
Stramproy (Holandia)



    Początki Bojanowa siegają 1638 r. Lokowano je na obszarze dworskim Gołaszyna, należącym do Stefana Bojanowskiego. 16 kwietnia 1638 r. król Władysław IV nadał osadzie przywilej miejski na prawie magdeburskim. Szybka rozbudowa miasta spowodowała założenie Bogusławowa, ktore swoją lokację umocniło przywilejem miejskim króla Jana Kazimierza z 20 sierpnia 1663 r. Miasto to praktycznie było częścią Bojanowa. Dokumenty lokacyjne obu miejscowości nie zachowały się, ale lokacje udowadniają późniejsze królewskie potwierdzenia z lat 1663 i 1694. Ciekawostką jest fakt, iż we wszystkich miastach ówczesnej ziemi rawickiej (Rawicz, Jutrosin, Miejska Górka, Sarnowa) władze miejskie wybierano raz do roku. Wyjątkiem jest Bojanowo, gdzie urzędy były dożywotnie.
    Miasto na całą Polskę zasłynęło z produkcji sukna najwyżej jakości. Cech sukienników powstał już w 1641 r. W tym samym roku zrzeszyli się szewcy i piekarze. Najlepszym dla Bojanowa okresem rozwoju sukiennictwa był czas Księstwa Warszawskiego czyli lata 1807 - 1815.
    W wyniku II rozbioru Bojanowo wraz z okolicą zostało włączone do tzw. kamery poznańskiej oraz do nowo powstałego powiatu krobskiego, z siedzibą władz w Rawiczu. W tym też czasie (przełom XVIII i XIX w.) Bugusławowo zostało całkowicie wchłonięte przez Bojanowo.
     Utrapieniem obu miast były częste pożary. Sprzyjała temu drewniana zabudowa oraz pokrycia dachowe z gontu i słomy.  Pożar z 22 sierpnia 1690 r. strawił wszystkie domy po zachodniej i północnej stronie rynku. 31 maja 1791 r. płonęła wschodnia część miasta. Rok później spłonęło 17 domów mieszkalnych i 16 stodół po zachodniej stronie Bojanowa.  Największy pożar w dziejach miasta miał miejsce 12 sierpnia 1857 r. Spaliły się 442 budynki, między innymi kościół ewangelicki, synagoga, szpital, ratusz i poczta. Bez dachu nad głową zostało ok. 2000 mieszkańców miasta, zginęło 19 osób, 50 zostało rannych. Ocalał browar i dworzec kolejowy, gdzie pogorzelcy znaleźli tymczasowe schronienie. Murowane miasto odbudowano dzięki składkom w całych Niemczech.

Galeria osób zasłużonych dla gminy:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE