Reklama

Co nasze gminy chcą zrobić za pieniądze z Polskiego Ładu?

Opublikowano: 10 sierpnia 2021 13:30
Autor:

Co nasze gminy chcą zrobić za pieniądze z Polskiego Ładu? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do rządowego funduszu „Polski Ład” każdy samorząd może złożyć trzy wnioski - jeden na kwotę do 5 mln zł, drugi - do 30 mln zł oraz trzeci - bez ograniczeń

Reklama

Program obejmuje cztery priorytety, w ramach których można starać się o dofinansowanie ważnych dla danego terenu inwestycji - np. drogowych, proekologicznych, czy związanych z przeciwdziałaniem Covid-19. Niektóre gminy próbują pozyskać po kilka milionów, a Rawicz chce kilkadziesiąt.

Rawicz. Na deptaki, poligon i drogi

Rawicz przygotował trzy duże wnioski. Pierwszy dotyczy puli do 5 mln zł i obejmuje planowaną od kilku lat rewitalizację deptaków. Informuje, że drugi wniosek szacowany na około 30 mln zł zawiera wszystko, co związane jest z zagospodarowaniem terenu po byłym poligonie wojskowym.

Wpisaliśmy w to promenadę, ścieżki, budynek sanitarno-sportowy, basen z podwieszanym dnem, strzelnicę, której dotąd nie udało nam się zrealizować oraz remont dwóch dróg Czeladniczej i Świętojańskiej wraz z budową parkingów. Te przedsięwzięcia szacujemy na 30 mln zł, bo bardzo drogie jest wykonanie szczególnie ulic i parkingu - wyjaśnia burmistrz. - To nie jest wniosek opisany bardzo szczegółowo, bo nie da się tego zrobić składając ten dokument. Na detale przyjdzie pora później - dopowiada pytany, co dokładnie znalazło się we wniosku.

„Najdroższy” jest wniosek drogowy. Do tego dokumentu „wrzucono” budowę drogi w w Łaszczynie (przy kościele, do kilkunastu posesji i hurtowni), remont ulic w Masłowie: Chabrowej, Jaśminowej, Żniwnej oraz 11 Listopada, a także Młyńskiej, Sportowej i Szczęśliwej w Rawiczu. We wniosku zawarto też remont trasy Konarzewo - Dąbrówka oraz budowę drogi i wodociągu w Izbicach. Ale to nie wszystko. Gmina za pieniądze z kasy państwa chciałaby też wymienić nawierzchnię kilku ulic w Sarnowie - tych znajdujących się w strefie konserwatorskiej, ułożonych z kamienia polnego.

Dla mieszkańców jest to zmora, a dla odwiedzających rzecz wyjątkowa. Udało się jednak po rozmowach z panią konserwator znaleźć kompromis - jeśli chodzi o rynek - opisuje Aleksandra Szymanowska, kierownik Biura Zarządzania Drogami w Urzędzie Miejskim Gminy Rawicz. - Bruk ma zastąpić naturalny materiał, czyli kostka granitowa, która będzie tworzyła ciągi pieszo-jezdne, a pozostała przestrzeń - to ma być kamień polny rozbiórkowy i nadal dużo zieleni. Tak samo ma wyglądać ulica Spychalskiego, Chopina, Kolejowa i Piekarska, a na ul. Strzeleckiej poprawiona zostanie istniejąca nawierzchnia bitumiczna - wylicza Szymanowska.

Bojanowo. Kolejna próba na Drzymały

Gmina Bojanowo stawia na coś zupełnie innego. Złożyła wniosek o dofinansowanie przebudowy budynku przy ulicy Drzymały 28. W ramach inwestycji powstać ma 6 oddziałów przedszkolnych, klub dziecięcy i Klub Seniora. Jak podkreśla burmistrz Maciej Dubiel, realizacja projektu umożliwi zlokalizowanie w jednym miejscu podzielonego dotychczas na trzy obiekty przedszkola w Bojanowie oraz zapewni kompleksową opiekę trzem pokoleniom bojanowian.

Gmina posiada już pełną dokumentację projektową przedsięwzięcia.

Mamy nadzieję, że tym razem nasz projekt, który w 100% wpisuje się w społeczną politykę państwa i jest niezwykle wyczekiwany przez społeczność bojanowską, znajdzie uznanie w oczach komisji oceniającej - dodaje burmistrz.

Pakosław. Na kanalizację, drogę i szkołę

Budowa kanalizacji sanitarnej w Sworowie wraz z rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej do strefy przemysłowej w Chojnie to jedno z zdań, na które środki chce pozyskać gmina Pakosław. Jak przekazuje wójt Piotr Skrzypek, inwestycja ta zakłada budowę 6,6 km sieci kanalizacji grawitacyjnej i ciśnieniowej, 67 szt przyłączy oraz 10 przepompowni ścieków w Sworowie - dużej miejscowości sąsiadującej z Rezerwatem Przyrody Stawy Milickie.

Kluczowa w tym miejscu jest właściwa gospodarka ściekowa. Dokumentacja techniczna wraz z pozwoleniami jest gotowa od kilku lat, jednak ograniczone środki budżetowe nie pozwalały na realizację. Dodatkowo planowana jest rozbudowa sieci kanalizacyjnej z przepompownią oraz 489 m wodociągu do istniejącej strefy przemysłowej w Chojnie - przekazuje wójt.

Pakosław chciałby też dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu przebudować drogę gminną Osiek - Zaorle i ułożyć przy niej ścieżkę pieszo-rowerowej oraz zbudować kanalizację sanitarną.

Inwestycja będzie odpowiedzią na wieloletnie oczekiwania mieszkańców kilku miejscowości, do których droga stanowi główny dojazd. Przedsięwzięcie dla którego dokumentacja gotowa jest od kilku lat, wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo na tym bardzo ruchliwym odcinku - zaznacza Piotr Skrzypek.

Trzeci z wniosków samorządu zakłada termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Chojnie poprzez ocieplenie ścian styropianem, ocieplenie stropodachów, wykonanie stolarki drzwiowej i okiennej, kompleksową wymianę systemu grzewczego, oświetlenia oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej.

Miejska Górka. Każdy wniosek na 5 mln

Miejskogórecki samorząd też opracował trzy dokumenty. Jeden - zakładający modernizację i poprawę stanu kilku dróg osiedlowych w mieście, drugi - budowę kanalizacji sanitarnej i fragmentu wodociągu w Dłoni, wodociągu i kanalizacji na ul. Stawowej i Kobylińskiej w Miejskiej Górki oraz sieci wodociągowej w części Zakrzewa. Z kolei trzeci będzie wnioskiem o dofinansowanie termomodernizacji budynków szkolnych w mieście - obiektu podstawówki oraz szkoły średniej.

Na wszystkie trzy inwestycje próbujemy pozyskać po około 5 mln zł. Jestem świadomy, że będzie dobrze, jeśli choć na jedno zadanie uda się zdobyć pieniądze - podkreśla burmistrz Karol Skrzypczak.

Jutrosin. Na 9 kilometrów dróg

Jutrosiński samorząd o kwotę ponad 6 mln zł wnioskuje na przebudowę najbardziej uczęszczanych dróg w gminie o łącznej długości 9,1 km. Ponadto, 3 mln 670 tys. zł władzom Jutrosina potrzeba na budowę kanalizacji sanitarnej w Starym Sielcu, a 2 mln 698 zł - na przebudowę kanalizacji sanitarnej i budowę „deszczówki” w Jeziorach.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

    Bzz

    A za to kretyńskie zwężenie w Pakosławiu, które wcześniej czy później spowoduje tragedię, ktoś już wziął piniądze?

  • miesiąc temu | ocena +8 / -1

    fgvhbjnkml;

    Jeszcze sejm tych pieniędzy nie zatwierdził a będą one wypłacone z UE. Z tej samej UE na którą PIS pluje... No, ale pecunia non olet .. Jesli chodzi o propagandę to rząd bije na łeb komunę.