reklama

Gry bez prądu bawią, uczą i integrują

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOkres świąteczny to idealny moment, by spędzić więcej czasu z rodziną. Warto więc odłożyć telefony, wyłączyć telewizor i poświęcić się zajęciu, które nie tylko zintegruje, ale i rozbawi każdego domownika.
reklama

Wielu osobom gry planszowe w dalszym ciągu kojarzą się wyłącznie z warcabami, "chińczykiem", czy kultowym "Grzybobraniem", a także innymi prostymi zabawami polegającymi na przesuwaniu pionka od startu do mety, czy Monopolem. Nic bardziej mylnego. Dziś wybór gier planszowych i ich rodzajów jest przeogromny i ciągle na rynku pojawiają się nowe. Są wśród nich zarówno proste, do rozegrania w kilka minut, jak i pochłaniające wiele godzin.

Gry bez prądu zyskują coraz większą popularność. Organizowane są mistrzostwa w niektóre tytuły. Powstają stowarzyszenia miłośników gier planszowych. W naszym powiecie działa jedno. Jest to Stowarzyszenie zGRAni z Bojanowa, działające od 2017 roku.

reklama

- zGRAni powstali, ponieważ widoczna była luka w zajęciach dla osób w różnym wieku, którą chcieliśmy zapełnić. Na początku działaliśmy jako wolontariusze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bojanowie, potem założyliśmy oficjalne stowarzyszenie, aby móc starać się nawiązywać współpracę z wydawnictwami, otrzymywać dofinansowania. Dzięki czemu, baza naszych gier cały czas rośnie, a nasi gracze mogą grać w najciekawsze tytuły - mówi Marcin Triebs, szef stowarzyszenia.

Jakie rodzaje gier mamy do wyboru?

Niewtajemniczonym osobom może się wydawać, że gry planszowe są mało atrakcyjne, powtarzalne i losowe. Oczywiście, takie też znajdują się na rynku, ale jest też wiele tytułów dużo bardziej ciekawych i skomplikowanych. Możemy wybierać gry towarzyskie (imprezowe), rodzinne, strategiczne, przygodowe, logiczne, gry dla dzieci i dorosłych. Sa gry, które zawierają tylko karty lub planszę, ale też składające się z bardzo wielu elementów. Są takie, gdzie rozgrywka trwa kilka minut, i takie, gdzie możemy się wspólnie bawić przez kilka godzin.

reklama

Zbliżające się święta są doskonałą okazją żeby spróbować tej formy rozrywki, zatrzymać się na chwilę, usiąść do wspólnego stołu z najbliższymi i pograć w planszówki, które rozwiją, m.in. logiczne myślenie.

- Ciekawym rodzajem gier, są gry paragrafowe. Jest to książka czy komiks, których nie czytamy od początku do końca, ale zgodnie ze wskazówkami zawartymi w treści. Taka gra ma kilka zakończeń i nie zawsze uda nam się ją przejść. Takie książki można wypożyczyć w bojanowskiej bibliotece - podpowiada Maciej Triebs.

Jak wybrać odpowiednią?

Jeśli jeszcze nie grasz w gry i nie wiesz, jakie są twoje ulubione, to jak wybrać odpowiednią?

reklama

  • Poszukaj gry z interesującą tematyką. Zdecydowanie przyjemniej się gra w te z ulubionym motywem. Producenci oferują tytuły nawiązujące, m.in. do fantastyki, postapokalipsy, filmów, bajek, seriali, wojny, horroru, a nawet wydarzeń historycznych. Dla każdego na pewno się coś znajdzie.
  • Liczba graczy - zastanów się w jakim gronie chcesz grać w grę. Warto pamiętać, że w gry na np. 2-5 osób zdecydowanie lepiej się gra z większą liczbą graczy niż w dwójkę. Są nawet gry solo.
  • Wiek graczy - staraj się nie kupować dla dzieci gier, które są przeznaczone dla starszych graczy. Jak już ocenisz, że dziecko sobie radzi, można próbować z trudniejszymi. Ale za to gry dla dzieci świetnie pasują do rozgrywek wśród dorosłych.
  • Opinie graczy - gdy już jakiś tytuł ci wpadnie w oko, skorzystaj z internetu aby poczytać troszkę więcej o grze. Na Facebooku znajduje się wiele grup z wieloma sugestiami „Granie z dziećmi” czy „Gry Planszowe”. Możesz obejrzeć również recenzje na YouTube.
  • Liczba elementów - gra z wieloma elementami na planszy może być zdecydowanie ciekawsza, ale na początek czas poświęcony na rozłożenie może zniechęcać. Poszukaj czegoś prostszego.

Od jakich można zacząć?

  • Gry dla dzieci: Zombie Kidz: Ewolucja, IceCool, Lisek Urwisek, Duuuszki, Dobble, Karak, Wsiąść do pociągu: Pierwsza Podróż, Dragomino, Kto to zrobił?, Żółwie z Galapagos, Pędzące żółwie
  • Gry dla rodziny: Splendor, Catan, Carcassonne, Wsiąść do Pociągu, Katamino, Koncept, Tajniacy, Kingdomino, Azul, Manhattan, Rummikub,

Mają wiele zalet, ale... uzależniają

Każda gra przekazuje przy okazji pewną porcję wiedzy, a dzieci nawet czasami nie wiedzą, że uczą się czegoś nowego. Angażuje emocjonalnie, wymaga działania i stanowi dla domowników wyzwanie, uczy radzenia sobie z emocjami, bo raz się przegrywa, a raz wygrywa.

Zalety planszówek to także nauka spostrzegawczości i koncentracji - w trakcie niektórych gier trzeba być skupionym, często na kilku rzeczach jednocześnie. Uczą cierpliwości, wytrwałości w drodze do celu, pokonywania trudności i opanowania.

Wiele gier rozwija kreatywność i twórcze myślenie. To świetna forma integracji - tak ważnej w czasach kiedy ludzie większość czasu rozmawiają ze sobą za pomocą komunikatorów. W trakcie rozgrywek trzeba ze sobą rozmawiać, a niekiedy współpracować, by osiągnać cel.

Nie da się ukryć, że gry to przede wszystkim świetna zabawa. Mają jednak pewne skutki uboczne - potrafią pochłonąć mnóstwo czasu i niekiedy możemy się zorientować, że upłynęło wiele godzin od kiedy zasiedliśmy do stołu.

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama