W całej Polsce stopa bezrobocia - według ostatnich raportów z października br. - wynosi 5%, co przekłada się na liczbę około 780 tysięcy obywateli, którzy pozostają bez zatrudnienia. W powiecie rawickim na około 60 000 mieszkańców ogółem (w tym dzieci), jako bezrobotnych zarejestrowanych jest 845 osób - są to dane opublikowane 1 grudnia 2023 r. za okres listopadowy. Patrząc na statystki z listopada poprzedniego roku - liczby w oficjalnym raporcie PUP wiele się nie zmieniły.
Więcej bezrobotnych kobiet
Spośród 845 osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rawiczu aż 514 to kobiety. Daje to około 61% wszystkich osób bezrobotnych. W listopadzie zarejestrowało się w PUP 79 kobiet. Bezrobotnych mieszkanek wsi jest 243, w miastach mieszka 271 pań bez zatrudnienia. 11 z zarejestrowanych kobiet pochodzi z innego kraju. 42 z wszystkich zarejestrowanych w urządznie kobiet, posiada orzeczenie o niepełnosprawności.Ciekawe też są statystki wiekowe - według raportu z listopada, 123 bezrobotne kobiety nie ukończyło 25 roku życia, 204 panie nie przekroczyły "trzydziestki". W urzędzie zarejestrowanych jest 71 pań powyżej 50 roku życia.
147 zarejestrowanych kobiet ma na utrzymaniu dziecko do 6 roku życia. 7 kobiet ma pod swoją opieką niepełnosprawne dziecko do 18. roku życia.
Osób długotrwale bezrobotnych w swoich statystykach powiatowy urząd pracy wykazuje 292. Zdecydowaną większość także stanowią kobiety, bowiem jest ich aż 200.
Zarejestrowanych bezrobotnych mężczyn jest 331
Stanowi to niecałe 40% wszystkich bezrobotnych. W minionym miesiącu do powiatowego urzędu pracy z wnioskiem o status osoby bezrobotnej zgłosiło się 67 mężczyn. Ze wszystkich zarejestrowanych na koniec listopda mężczyzn 127 mieszka na wsi, a 204 w mieście. 2 z nich to cudzoziemcy. 284 panów wczśniej podejmowało jakiekolwiek zatrudnienie. Długotrwale bezrobotnych jest 92 mężczyzn.Jeśli chodzi o statystyki wiekowe - wśród mężczyzn do 25. roku życia pracy nie może znaleźć 76, do 30. roku życia - 101, a powyżej 50 - zarejestrowancyh jest 116.
Dziesięciu panów na swoim utrzymaniu ma dziecko do 6 roku życia, dodatkowo troje mężczyzn zajmuje się niepełnosprawnym dzieckiem do 18 roku życia.
Niepełnosprawnych panów zarejestrowanych w PUP jest 30.
Tylko dwie oferty pracy
W dniu publikacji artykułu (27.12.2023) zajrzeliśmy do ofert pracy umieszczonych na stronie powiatowego urzędu pracy. Na stronie dostępne są dwie oferty, z czego jedna skierowana jest do osób z niepełnospranością.Pierwsza oferta dotyczy stanowiska magazynier art. nabiałowych i opakowań rotacyjnych. Pracodawcą jest Okręgowa Spódzielnia Mleczarska w Rawiczu. Koniecznym wymaganiem jest konserwacja wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia. Dodatkowo mile widziane jest wykszrałcenie średnie zawodowe lub zasadnicze zawodowe. Oferta przewiduje pełny wymiar pracy - 160 godzin miesięcznie. Jest to oferta dla osoby z niepełnosprawnościami. Kontakt w sprawie pracy bezpośrednio z pracodawcą. Pełna oferta TUTAJ.
Drugą ofertą jest kierowca samochodu ciężarowego C+E. Jako miejsce pracy wskazana jest wieś Ugoda. Pracodawcą oferującym zatrudnienie jest Sebastian Łukowiak SEB-TRANS. Wymaganiem obowiązkowym jest prawo jazdy kategorii C+E, mile widziane wykształcenie zasadnicze zawodowe. Oferta pracy w pełnym wymiarze godzinowym. Kontakt w sprawie pracy bezpośrednio z pracodawcą. Pełna oferta TUTAJ.