Reklama

Ile kasy na zabytki chce gmina Pakosław?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: FB Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Walentego w Pakosławiu

Ile kasy na zabytki chce gmina Pakosław? - Zdjęcie główne

foto FB Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Walentego w Pakosławiu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Parafie, osoby prywatne oraz Gmina Pakosław będą starać się o pieniądze na remont zabytkowych miejsc i obiektów. Chcieli by ponad 4 mln zł.

Tylko do połowy marca 2023 r. trwa nabór wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jak napisano na stronie kancelarii prezesa rady ministrów, jest to program, "który wesprze samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem".

Samorządy mogą uzyskać spore dofinansowanie - 98% kosztów inwestycji. Pieniądze można uzyskać na obiekty wpisane do ewidencji lub rejestru zabytków. Wnioski mogą składać samorządy, ale także ich jednostki organizacyjne oraz inne podmioty za ich pośrednictwem. 

- Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace - czytamy w założeniach programu.

Można się starać o trzy rodzaje wsparcia:
•    do 150 000 zł
•    do 500 000 zł
•    do 3 500 000 zł.

Renowacja zabytków w gminie Pakosław - wnioski na 6 obiektów za ponad 4 mln zł

Gmina Pakosław złożyła sześć wniosków o dofinansowanie z  programu odbudowy zabytków. Wśród nich znalazły się: 

  • renowacja elewacji kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych w Golejewku,
  • modernizacja instalacji elektrycznych kościoła pw. św. Walentego i Macierzyństwa Bożego Maryi Dziewicy w Pakosławiu,
  • renowacja i konserwacja witraży wraz z oszkleniem ochronnym w kościele pw. św. Walentego i Macierzyństwa Bożego Maryi Dziewicy w Pakosławiu,
  • renowacja pałacu w Pakosławiu,
  • przebudowa i modernizacja przedszkola w Pakosławiu etap II,
  • modernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Pakosławiu.
Łączna kwota realizacji tych zadań jest szacowana na prawie 4 mln 300 tys. zł.

O pomoc poprosili mieszkańców

Jak tłumaczy Krzysztofa Wawrzyniak z Urzędu Gminy w Pakosławiu, wybór zadań, na które złożono wnioski nastąpił poprzez nabór wniosków skierowany do wszystkich mieszkańców gminy oraz przedsiębiorców działających na jej terenie. Warunkiem udziału w naborze było posiadanie zabytków wpisanych do rejestru.

- W wyniku tego naboru złożone zostały 4 wnioski o dofinansowanie (1 z parafii w Golejewku, 2 z parafii w Pakosławiu oraz 1 z pałacu Pakosław). Wszystkie wnioski były zgodne z wymaganiami programu, stąd też zostały wybrane do złożenia w ramach naboru - tłumaczy urzędniczka.

Dodała, że w przypadku ich pozytywnej oceny Gmina Pakosław otrzyma wnioskowane dofinansowanie, a następnie udzieli dotacji beneficjentom ostatecznym, którzy będą realizowali samodzielnie swoje zaplanowane inwestycje. 

Gmina Pakosław też dołączyła

Gmina Pakosław, poza zabytkami zgłoszonymi przez mieszkańców i przedsiębiorców, złożyła 2 wnioski dotyczące przebudowy/modernizacji budynków oświatowych, które - w przypadku otrzymania dofinansowania - będą realizowane bezpośrednio przez samorząd.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy