Reklama

Zabytki w gminie Bojanowo - jest szansa na renowację kilku z nich. Które będzie można wyremontować dzięki rządowej dotacji?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zabytki w gminie Bojanowo - jest szansa na renowację kilku z nich. Które będzie można wyremontować dzięki rządowej dotacji? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O pieniądze na remont zabytkowych obiektów i miejsc w gminie Bojanowo, starają się samorząd, parafie, nadleśnictwo oraz osoby prywatne.

Do połowy marca 2023 r. trwa nabór wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jak napisano na stronie kancelarii prezesa rady ministrów, jest to program, "który wesprze samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem".

Dofinansowanie w wysokosci 98% kosztów inwestucji można uzyskać na obiekty wpisane do ewidencji lub rejestru zabytków. Wnioski mogą składać samorządy, ale także ich jednostki organizacyjne oraz inne podmioty za ich pośrednictwem. 

- Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace - czytamy w założeniach programu.

Można się starać o trzy rodzaje wsparcia:
•    do 150 000 zł
•    do 500 000 zł
•    do 3 500 000 zł.

Gmina Bojanowo - jak poinformował na ostatniej sesji rady miejskiej burmistrz Maciej Dubiel - przystępuje do programu. Przygotowała siedem wniosków.

Na park, kościoły, budynki i kaplicę

Początkowo wnioski można było składać do końca stycznia, ale termin przedłużono do 17 marca. My już dokumentację złożyliśmy. Każda z gmin może złożyć 10 wniosków. My na tę chwilę mamy siedem. Jako gmina chcemy starać się o pieniądze na rewitalizację zabytkowego parku im. Kosynierów  - mówił Maciej Dubiel. 

- Zależy nam na poprawie jego wyglądu. Chcielibyśmy, żeby alejki wyglądały podobnie do tych na rynku czyli były wykonane z nawierzchni naturalnej typu HanseGrand oraz obrzeża z kostki granitowej. Istniejąca zieleń i drzewostan parku ma przejść pielęgnację, polegającą na wykonaniu nowych nasadzeń drzew, krzewów oraz kwiatów i montaż budek lęgowych dla ptaków. Należy też poprawić murki. Powstać ma także kompleks rekreacyjno-edukacyjny, na który mają składać się ogród sensoryczny ze ścieżką sensoryczną, łąka kwietna z roślin miododajnych wraz z domkami dla owadów, tablice edukacyjne, plac zabaw wraz nawierzchnią poliuretanową, skatepark i elementy małej infrastruktury. Na terenie parku powstanie szalet publiczny. Koszty tych prac oszacowaliśmy na około 3 mln zł - dopowiada burmistrz.

Kto jeszcze stara się o pieniądze z rządowego programu?

Wniosek przygotowało Nadleśnictwo Piaski, na terenie którego znajduje się grobowiec dawnych właścicieli wsi Kawcze. Grobowiec - zlokalizowany w pobliżu leśniczówki Kawcze - powstał około 1880 roku, za czasów rodziny von Langendorff, która we wsi miała swój pałac. Dziś, podobnie jak siedziba rodu, popada w ruinę i jest dewastowany przez złodziei oraz wandali. Zaskakujące położenie mauzoleum i jego niezwykła architektura nadal jednak robią wrażenie. Jak mówią miłośnicy historii lokalnej, zakątek ten „ma w sobie magię”. 

Być może uda sie poprawić stan obiektu, jeśli nadleśnictwo uzyska niezbędne pieniądze na ten cel. Wniosek opiewa na kwotę około 1 mln 800 tys.zł. 

Wnioski przygotowały także dwie parafie. W Giżynie chodzi o renowację zabytkowego, drewianego kościoła - głównie o zabezpieczenie dachu. Wniosek oszacowano na około 200 tys. zł.  

Parafia z Bojanowa za pośrednictwem urzędu złożyła wniosek na dofinansowanie remontu elewacji kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa.  Koszt remontu został oszacowany na 3 mln 481 tys. 500 zł. - Proszę o modlitwę w tej sprawie, by pozytywnie rozpatrzono naszą prośbę – zwraca się do parafian ksiądz proboszcz Tomasz Nowak.

Pozostałe wnioski, za pośrednictwem samorządu, składają osoby prywatne. One planują remont zespołu pałacowego w Giżynie, zabytkowego spichlerza w Gołaszynie, a także zespołu folwarcznego w Gołaszynie.

Wnioski złożone przez gminę Bojanowo w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków:

  • Rewitalizacja zabytkowego Parku im. Kosynierów w Bojanowie – 2 mln 900 tys. zł (kwota wnioskowana)
  • Renowacja zespołu pałacowego w Giżynie – 3 mln 430 tys. zł
  • Prace remontowe przy zabytkowym spichlerzu i gorzelni w Gołaszynie - 686 tys. zł
  • Renowacja kaplicy grobowej rodziny von Langendorff w Kawczu – 1 mln 764 tys. zł
  • Remont Kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusa w Bojanowie – 3 mln 411 tys. 870 zł
  • Czyszczenie, drobne naprawy pokrycia gontowego oraz impregnacja grzybo i owadochronna Kościoła pw. Narodzenia NMP w Giżynie – 245 tys. zł
  • Remont zespołu folwarcznego w Gołaszynie – 1 mln 519 tys. zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE