Reklama

Ile kosztuje usuwanie śmieci z rawickiego cmentarza?

Opublikowano:
Autor:

Ile kosztuje usuwanie śmieci z rawickiego cmentarza? - Zdjęcie główne

Dziś od rana (2 listopada) trwało wywożenie śmieci

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zarządca rawickiego cmentarza parafialnego przypomniał, jakie koszty wiążą się z utrzymaniem nekropolii oraz jakie są zasady wytyczania na niej nowych miejsc pochówków.

W Rawiczu jest jeden cmentarz, zarządza nim parafia pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. 

Podczas uroczystości z okazji Wszystkich Świętych, korzystając z licznej obecności na cmentarzu parafian i gości, proboszcz parafii, ksiądz Wojciech Prostak przypomniał najważniejsze zasady dotyczące funkcjonowania nekropolii. Mówił między innymi o odpadach, które są z niego wywożone.

Ponad 100 tys. zł za śmieci

Jak zaznaczał - nie może nikogo nakłodnić do tego, by stawiał na grobie bliskiego mniej zniczy, czy wiązanek, ale uświadamiał, że koszty posprzątania tego, co usunięto z nagrobków są gromne.

- W minionym roku za wywiezienie śmieci zapłaciliśmy 132 tys. zł - przekazał ksiądz kanonik. Dodał, że sam okres Święta Zmarłych generował kwotę około 24 tys. zł

Miejsca na cmentarzu brakuje

Cmentarz katolicki w Rawiczu poświęcony został 15 sierpnia 1811 roku. Jego utworzenie wiązało się z coraz większą liczbą ludności w mieście, w tym wyznania katolickiego.

- Teren cmentarza katolickiego w Rawiczu był pierwotnie znacznie mniejszy od obecnego. Po utworzeniu parafii obejmował około 1 ha. Potem był kilkakrotnie powiększany. W 1936 roku zakupione zostały sąsiadujące działki o powierzchni około 2,3 ha, przeznaczone na powiększenie cmentarza (zagospodarowano je dopiero w latach 50.) W 1957 roku i w latach 70. nastąpiły kolejne powiększenia cmentarza. 30 września 1977 roku Naczelnik Miasta i Gminy Rawicz orzekł użytkowanie wieczyste cmentarza w Rawiczu o powierzchni 4,5 ha przez Parafię Chrystusa Króla i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. W dniu 29 listopada 1977 roku został zawarty akt notarialny w tej sprawie - przypomina Henryk Pawłowski na stronie internetowej Towarzystwa Przyjaciół Rawicza.

Zarządca cmentarza parafialnego, podczas Święta Zmarłych, przypomniał również, że od kilku lat zaczyna brakować na nim miejsca. Zgodnie z prawem po upływie 20 lat od uiszczenia ostatniej opłaty, jeśli nikt się grobem nie zainteresuje, może on być przeznaczony do ponownego pochówku. Tak właśnie wyznaczane są nowe miejsca na groby.

Przypomijmy, że gmina Rawicz pracuje nad znalezieniem lokalizacji dla nowej nekropolii, ale nie jest to łatwe. Przez dłuższy czas starania gminy szły w kierunku wyznaczenia centarza w Dębnie Polskim, ale spotkało się to ze stanowczym sprzeciwem mieszkańców. Poszukiwania odpowiedniego miejsca trwają.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE